۰۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۵

از دست دادن حس بویایی، علامت پنهان حمله ویروسی است

متخصصان گوش، حلق و بینی فرانسه، ایالات متحده و بریتانیا متوجه شده‌اند که برخی از افراد مبتلا به ویروس کرونای جدید، حس بویایی‌شان را از دست می‌دهند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، متخصصان می‌گویند، از دست دادن حس بویایی می‌تواند روش دیگری برای تشخیص بیماری ویروس کرونای جدید باشد.

ارقام رسمی نشان می‌دهد که ویروس کرونا حدود ۳۸۰هزار نفر در جهان را مبتلا کرده است و این همه‌گیری همچنان ادامه دارد. اما علایم بیماری در بسیاری از افراد کاملا مشهود نیست و احتمال دارد، آنها که ناقل ویروس هستند، بدون اینکه متوجه باشند، این ویروس را به اطرافیان خود سرایت دهند.

سازمان جهانی بهداشت، فهرستی از رایج‌ترین علایم این بیماری که عبارتند از تب، خستگی و سرفه خشک ارائه داده است. اما اخیرا متخصصان گوش، حلق و بینی بریتانیایی، فرانسوی و آمریکایی متوجه شده‌اند که برخی از بیماران به‌طور ناگهانی حس بویایی‌ یا چشایی‌شان را از دست می‌دهند. آنها می‌گویند، این علایم می‌تواند افرادی را که ناقل و بدون علایم بیماری ویروس کرونا هستند، شناسایی کند.

همچنین متخصصان دانشگاه جان هاپکینز در گزارش‌های رسیده از ایران و فرانسه، دریافتند برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، خبر از دست دادن حس بینایی خود داده‌اند.

این متخصصان می‌گویند، بیشتر بیماری‌های ویروسی موجب از دست رفتن ناگهانی حس بویایی در ۴۰ درصد مبتلایان می‌شود و به‌ نظر می‌رسد که ویروس کرونا، حس بویایی ۱۵ درصد از بیماران را از کار می‌اندازد.

در بررسی‌های بیشتر مشخص شد، بیماران دیگری در آمریکا، بریتانیا و همچنین فرانسه پیش از بروز علایم ویروس کرونای جدید، به‌طور ناگهانی حس بویایی‌شان را از دست داده‌اند. البته این علامت بیشتر در بیماران جوان‌تری که دچار علایم «خفیف» ویروس کرونا بودند، مشاهده شده است.

در آلمان هم مبتلایان به ویروس کرونای جدید، چند روز قبل از بروز علایم این بیماری، حس بویایی و چشایی‌شان را به‌طور ناگهانی از دست داده بودند.

به گزارش طبنا، این متخصصان می‌گویند، از دست دادن ناگهانی حس بویایی و چشایی می‌تواند از علایم ابتلا به ویروس کرونای جدید باشد که معمولا پیش از بروز علایم اصلی این بیماری خود را نشان می‌دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments