۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰

اروپا چگونه آلودگی هوا را مهار می‌کند؟

توسعه شهرها و ضرورت تامین نیازهای روزمره، صنعت حمل‌ونقل را وادار به رشد روزافزون و در اختیار گرفتن تنفس انسان‌ها کرد.‌ در ۳سال گذشته، آمار خودرو در تهران از ۴میلیون به ۵میلیون و ۱۰۰هزار دستگاه رسید.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، هر خودرو سالانه بیش از ۵تن دی‌اکسید‌کربن تولید می‌کند و با توجه به حجم گازهای متصاعد شده از خودروها و آلاینده کارخانجات و ذرات معلق، توقع داشتن هوای پاک یک ‌رؤیاست. آنچه کشورها را در مواجهه با مشکل آلودگی هوا از یکدیگر متمایز می‌کند نوع مقابله با آلودگی است. در  اروپا به جای متهم کردن یکدیگر و استفاده ابزاری مقطعی، به‌دنبال چاره‌ گشتند و با وضع قوانین و برنامه‌های کوتاه‌مدت  وبلندمدت به مردم نوید رهایی دادند و در مقابل، مردم نیز به جای مقاومت، با اعتماد و همراهی با سیستم مدیریت ترافیک، موجبات تسریع و موفقیت در اقدامات را فراهم می‌کنند.

در طول دو دهه گذشته، سوخت دیزلی در اروپا به‌عنوان سوخت سازگار با محیط‌زیست ترویج شد. اگرچه موتورهای دیزلی کمتر از موتورهای بنزینی گاز دی‌اکسید‌کربن تولید می‌کنند، اما به مرور زمان تولید و انتشار ترکیبات نیتروژن‌دار، ازجمله دی‌اکسید نیتروژن، مونواکسید نیتروژن و نیتریک‌اکسید از خودروهای دیزلی، نگرانی‌های جدی به بار آورد، چون این ترکیبات در گروه آلاینده‌ها و گازهای سمی‌طبقه‌بندی می‌شوند.

اروپا عزم خود را برای عبور از موتورهای گازوئیلی جزم کرد. در چهارم مارس ۲۰۱۸ دادگاه اداری لایپزیک رأی ممنوعیت استفاده از موتورهای دیزلی در شهرهای بزرگ آلمان را در حالی صادر کرد که بیش از ۱۰میلیون خودروی دیزلی از سوی شهروندان آلمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال‌هامبورگ ،دومین شهر بزرگ آلمان از ‌ماه آوریل۲۰۱۸ این رأی را به اجرا می‌گذارد.

شهردار رم پایتخت ایتالیا به‌خاطر حفظ هوای پاکیزه و جلوگیری از اثرات تخریبی آلودگی هوا بر ابنیه و آثار تاریخی استفاده از خودروهای دیزلی را از سال ۲۰۳۰ به‌طور کامل در این کشور ممنوع اعلام کرده است. بلژیک استفاده از خودروهای گازوئیلی و نروژ استفاده از خودروهای گازوئیلی و بنزینی را ازسال ۲۰۲۵ ممنوع اعلام کرده‌اند.

در اسپانیا از سال ۲۰۲۰ورود خوردروهای دیزلی به پارکینگ‌های مرکز شهر و از سال ۲۰۲۵ ورود به پایتخت ممنوع اعلام شده است. براساس یک توافق، از سال ۲۰۳۰تمام خودروهای هلند باید فاقد هرگونه آلودگی باشند. در مناطق شهری دانمارک سرعت خودروها نباید بیش از ۴۰کیلومتر در ساعت باشد و حدود ۵۰۰کیلومتر جاده و مسیر دوچرخه‌سواری احداث شده است.

در بریتانیا ضمن افزایش مالیات خودروهای آلاینده هوا، فروش خودروهای دیزلی و بنزینی از سال ۲۰۴۰ ممنوع می‌شود. شهردار آتن امیدوار است بتواند از سال ۲۰۲۵ ممنوعیت استفاده از وسایل نقلیه دیزلی را به اجرا بگذارد. وزیر حمل‌ونقل ایرلند اعلام کرده است قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ ترافیک بدون کربن داشته باشد. فرانسه هم قصد دارد تا سال۲۰۴۰ فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را ممنوع کند. در سوئد تمامی‌خودروها به غیر از مالیات ثابت، به ازای تولید هر گرم دی‌اکسید‌کربن و بیش از ۱۱۷گرم در کیلومتر باید ۲۰کرون مالیات بپردازند و مالیات خودروهای دیزلی ۲.۳۳برابر بیش از خودروهای بنزینی است.

تولید خودروهای برقی، ترویج استفاده بیش از پیش از وسایل حمل‌ونقل عمومی، توسعه مسیرهای دوچرخه‌سواری، تلاش برای طراحی دوچرخه‌های متنوع و اهدای زین، کلاه ایمنی رایگان و افزایش ایستگاه‌های پمپ تنظیم باد رایگان و تنوع‌بخشی به خدمات مراکز تجاری، بخشی از اقدامات عملی اروپایی‌ها در برنامه نجات شهرها از آلودگی ترکیبات کربنی و نیتروژنی است.

بدیهی است که هر کدام از این روش‌ها موانع خود را دارند؛ مثلا مدت زمان لازم برای شارژ خودروها، فراوانی ایستگاه‌های شارژ خودروها در داخل و خارج از شهرها، محدودیت سرعت و ظرفیت حمل بار، وجود مراکز تعمیر و سرویس و نگهداری، ازجمله موانع ابتدایی برای استفاده از خودروهای برقی هستند.

از بررسی اقدامات سالم‌سازی ترافیک شهری در اروپا، معلوم می‌شود که ظرف ۳۰سال، یعنی حداکثر تا سال ۲۰۵۰ شهرهای اروپایی عاری از خودروهای بنزینی و گازوئیلی خواهند شد.

اما سؤال این است که اروپایی‌ها با این همه خودرو چه خواهند کرد؟ در نگاه اول بیش ازهر چیز بازیافت خودروهای دیزلی و بنزینی به ذهن متبادر می‌شود. اما با توجه به حسابگری اروپایی‌ها و صرف انرژی و تولید آلودگی از بازیافت میلیون‌ها خودروی ریز و درشت، فروش و صادرات این محصولات به سایر کشورها به‌صرفه‌تر است.

اروپا از سال‌ها پیش به‌خاطر حفظ نام قاره سبز، به جای تولید و صدور فیزیکی کالا، صدور صنایع سنگین آلاینده هوا همچون صنایع سنگین ذوب فلزات و تولید سیمان و غیره، صادرات خدمات فنی و مهندسی را به کشورها آغاز کرد. بنابراین باید دعا کرد که مقصد بعدی خودروهای گازوئیلی و بنزینی اروپا، ایران نباشد. این واهمه آنگاه افزایش می‌یابد که بدانیم با وجود خودروهای بی‌کیفیت موجود در ایران، داشتن یک اتومبیل خارجی در ذهن بسیاری از ایرانی‌ها به یک‌رؤیا تبدیل شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments