۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
ذوالنوری در دیدار با سفیر جدید آلمان در تهران:

اروپا در زمینه حفظ برجام انتظارات ایران را برآورده نکرد/ آمریکا برای بازگشت به برجام زیان‌ها را جبران کند

سفیر آلمان در تهران با مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت، هانس اودو موتسل سفیر آلمان در تهران (دوشنبه ۱۷ آذر ماه) با حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

ذوالنوری در ابتدای این دیدار با اشاره به اینکه مناسبات جمهوری اسلامی ایران و آلمان به لحاظ فرهنگی و هم از منظر اقتصادی و تجارت ریشه در تاریخ ۱۵۰ ساله دارد، گفت: نگاه مردم دو کشور نسبت به یکدیگر عمدتاً مثبت و براساس احترام متقابل بوده؛ هرچند که در مقاطعی متأثر از نقش طرف های ثالث، این نگاه دستخوش تغییر شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در ادامه این دیدار با اشاره به تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران» در مجلس شورای اسلامی، ابعاد مختلف این قانون را تشریح کرد.

وی با انتقاد از بی‌عملی اروپا در موضوعاتی مانند اجرای تعهدات برجامی اظهار کرد: اروپا در ماجرای حفظ عملی برجام انتظارات جمهوری اسلامی ایران را برآورده نکرده است بنابراین بر این باور هستم اگر اروپا از جمله آلمان، در دفاع از تعهدات خود ذیل برجام بطور موثر اقدام و در برابر زیاده خواهی آمریکا مقاومت کرده و در برابر جنایت های در حال انجام در غرب آسیا مسئولانه رفتار کند، جهانی امن با حداقل تنش و بحران خواهیم داشت.

ذوالنوری همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود مطابق توافق برجام عمل کرده است اما طرف مقابل علی‌رغم گذشت چندسال، از اجرای تکالیف خود طفره رفته است از این رو تداوم یک طرفه تعهدات پذیرفتنی نیست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ما در قانون اخیر به طرف های این توافق مهلتی ۲ ماهه داده‌ایم تا حسن نیت خود را برای اجرای توافقات خود، بصورتی ملموس نشان دهند، در غیر اینصورت دولت را مکلف کرده ایم گام های مهمی را برای کاهش تعهدات طرف ایرانی بردارد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام افزود: آمریکا با خروج از برجام و وضع تحریم های ظالمانه، خسارات زیادی را متوجه ملت ایران کرده است، از این رو در صورتیکه دولت جدید این کشور قصد بازگشت به برجام را داشته باشد باید این زیان ها را جبران کرده و به تعهدات خود مبنی بر رفع تحریم ها عمل کند.

ذوالنوری در پایان با محکوم کردن استانداردهای دو گانه اروپا و غرب در قبال موضوع دسترسی به انرژی هسته ای گفت: اروپا و غرب در موضوع هسته ای ایران نگاه های تبعیض آمیزی دارند، بطوری که رژیم صهیونیستی که دارای صدها کلاهک هسته ای است، مصون از اعتراض و ایراد است در حالیکه فعالیت صلح آمیز و علمی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه مورد اعتراض است. این نوع برخورد قابل قبول نیست.

آلمان از تداوم اجرای برجام حمایت می کند

هانس اودو موتسل سفیر آلمان در تهران نیز در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از گفت‌وگوهای سازنده نمایندگان مجالس ایران و آلمان در سال های گذشته، گفت: ما بر اهمیت و نقش موثر مجلس شورای اسلامی در تحولات داخلی و خارجی ایران آگاه هستیم، از این رو از توسعه همکاری های فیمابین بویژه میان کمیسیون های روابط خارجی دو پارلمان استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات برجامی و صرف زمانی طولانی برای رسیدن به توافقی در زمینه پرونده هسته‌ای کشورمان گفت: آلمان از تداوم اجرای برجام حمایت می کند و معتقد است، اجرای دقیق این سند از سوی طرفین، موجب تأمین منافع همه ذینفعان خواهد شد.

هانس اودو موتسل سفیر آلمان در تهران در پایان سوالاتی در خصوص نحوه اجرای قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از ملت ایران» مطرح و پاسخ مقتضی را دریافت کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments