۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶

ارمنستان به دنبال حضور نظامی بیشتر روسیه در خاک خود است

ارمنستان از گسترش پایگاه نظامی روسیه در خاک خود و استقرار مجدد نیروهای روسی نزدیک به مرز خود با آذربایجان استقبال می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Reuters، وزیر دفاع این کشور روز دوشنبه گفت: ارمنستان از گسترش پایگاه نظامی روسیه در خاک خود و استقرار مجدد برخی از نیروهای روسی نزدیک به مرز خود با آذربایجان پس از درگیری با همسایه خود در سال گذشته استقبال می‌کند.

سربازان قومی ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی در درگیری شش هفته‌ای در سال ۲۰۲۰ که هزاران نفر جان خود را از دست دادند، مناطق زیادی را در داخل و اطراف این محاصره به آذربایجان واگذار کردند.

نیروهای صلحبان روسی در این محوطه مستقر شده و تحت پیمان دفاعی رسمی با ارمنستان، روسیه دارای یک پایگاه نظامی کاملاً کامل در شهر گیموری نزدیک مرز ترکیه با تخمین ۳۰۰۰ نیروی نظامی است.

روسیه در ماه نوامبر گفت که تقریباً ۲,۰۰۰ نیرو را به عنوان بخشی از مأموریت حفظ صلح مستقر می‌کند.

وگارشاک هاروتیان وزیر دفاع ارمنستان در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، به خبرگزاری RIA روسیه گفت: مسئله گسترش و تقویت پایگاه نظامی روسیه در خاک ارمنستان همیشه در دستور کار بوده است و طرف ارمنی همیشه به این امر علاقه داشته است.

هاتارویانیان درمورد اینکه آیا برنامه‌های مشخصی برای توسعه بالقوه وجود دارد چیزی نگفت.

سیاستمداران مخالف ارمنستان خواستار پایگاه نظامی دوم هستند

سیاستمداران مخالف ارمنستان خواستار ایجاد پایگاه دوم روسیه در منطقه سیونیک جنوبی ارمنستان شدند، که بین آذربایجان و مزارع آذری نخجوان قرار دارد.

ارمنستان و روسیه

هاروتیانیان گفت که وی نیازی برای افتتاح پایگاه دوم نظامی روسیه به طور رسمی نمی‌بیند، اما گفت که دو کشور در حال بررسی استقرار یک واحد نظامی از پایگاه موجود به شرق ارمنستان، نزدیک مرز با آذربایجان هستند.

هاتارویانیان هدف از انتقال مجدد بالقوه و یا مکان دقیق آن را فاش نکرد.

وزارت دفاع روسیه بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

مخالف ارمنستان که نخست وزیر نیکول پاشینیان را به استعفا به دلیل نتیجه درگیری فراخوانده است، قصد دارد روز دوشنبه یک اعتراض خیابانی تازه ترتیب دهد.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x