۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳

ارتباط بین سلول‌های ایمنی مغز و بیماری آلزایمر

دانشمندان مدرسه علوم بیولوژیکی دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا، روشی پیدا کرده‌اند که می‌تواند بیماری آلزایمر را پیش‌بینی و درمان کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه کالیفرنیا با برداشتن سلول‌های ایمنی به نام میکروگلیا، از مغز موش‌های آزمایشگاهی دریافتند که بیماری آلزایمر در این حیوانات شکل نمی‌گیرد. در واقع از علایم عمده ابتلا به این بیماری، وجود پلاک‌های بتا-آمیلوئید است.

در بررسی‌های گذشته، محققان دریافته بودند که ژن‌های موجود در سلول‌های میکروگلیا فعال شده و آنها نقش مهمی در ایجاد آلزایمر بازی می‌کنند. اما این محققان تاکنون نمی‌دانستند دقیقا کدم سلول‌های میکروگلیا وارد عمل شده و در فرایند ایجاد آلزایمر شرکت می‌کنند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا تصمیم گرفتند، این موضوع را با کاملا از کار انداختن سلول‌های میکروگلیا بررسی کنند.

آنها با استفاده از نوعی دارو، پیام‌رسانی میکروگلیا را که برای بقای این سلول‌ها ضروری است، مسدود کردند و بدین ترتیب این سلول‌های ایمنی از مغز حذف شدند. نکته جالب توجهی که در این میان رخ داد این بود، هیچ نوع پلاک بتا-آمیلوئید در این بخش از مغز که خالی از سلول‌های میکروگلیا بود، ایجاد نشد.

محققان می‌گویند الآن دیگر مطمئن شده‌اند که وجود سلول‌های ایمنی میکروگلیا باعث ایجاد آلزایمر در فرد می‌شود.

دانشمندان همچنین کشف کردند، وقتی پلاک‌های بتا-آمیلوئید در مغز ایجاد می‌شود، سلول‌های ایمنی میکروگلیا، آنها را دشمن فرض کرده و به  آنها حمله می‌کنند. در نتیجه این حمله، ژن‌های عصب‌هایی که برای عملکرد عادی مغز ضروری‌اند، از کار می‌افتند.

این تحقیق، نقش حیاتی این نوع سلول‌های ایمنی مغز را در ایجاد و پیشرفت بیماری آلزایمر نشان می‌دهد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا امیدوارند این کشف بتواند به آنها در تولید داروهایی کمک کند که جلوی ابتلا به آلزایمر و پیشرفت آن را بگیرد. آنها می‌گویند، به دلیل اینکه سلول‌های ایمنی میکروگلیا برای عملکردهای دیگر مغز ضروری هستند، بنابراین توصیه نمی‌کنیم که آنها از کار بیفتند، بلکه بهتر است روش‌های درمانی خاصی استفاده شود تا جلوی فعالیت آنها در ایجاد آلزایمر گرفته شود.

این بررسی می‌تواند به محققان در درک اختلال‌های مغزی دیگر هم کمک کند. این سلول‌های ایمنی در تمام بیماری‌های عصب‌شناختی، حتی ضربه‌های مغزی، حضور دارند و با هدف قرار دادن آن می‌توان بسیاری از این بیماری‌های مغزی را درمان کرد.

به گزارش طبنا، محققان با شناخت عملکرد این سلول‌ها در ایجاد آلزایمر امیدوارند، روش‌های درمانی مناسب یافته و این بیماری را کنترل کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-08-link-brain-immune-cells-alzheimer.html

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x