۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
یک متخصص فیزیوتراپ:

ارتباط احتمال پارگی رباط صلیبی با شرایط بدنی

یک متخصص فیزیوتراپ گفت: در شرایط یکسان ممکن است کسی دارای تغذیه، استراحت، آمادگی جسمانی یعنی انجام مناسب بدنسازی یا ریکاوری بعد از هر مسابقه و تمرین است، آسیب نبیند و کسی که این ویژگی ها را ندارد آسیب ببینند.

دکتر شاهد عریانی، فیزیوتراپ سابق تیم پرسپولیس و برخی از تیم های ملی درباره برخی از علل پارگی رباط صلیبی به خبرنگار گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ توضیخ داد: پارگی رباط صلیبی بستگی به ساختار آناتومیک بدن انسان ها دارد به این دلیل که ممکن است زاویه ای که استخوان ساق به نسبت استخوان ران دارد به طور مادرزادی در حالتی باشد که حتی کشش کم در حالت عادی هم بتواند باعث پارگی رابط صلیب شود.

وی ادامه داد: عامل دوم فعالیت های ورزشی است، کسی که ورزش حرفه‌ای انجام می دهد بویژه اینکه درگیری فیزیکی زیادی هم دارد مانند فوتبال و بسکتبال و هندبال، در این موارد احتمال آسیب بیشتر است. وقتی رباط زودتر پاره می شود که آن زانوی ورزشکار یک مقدار خم باشد و روی زانو بچرخد، این حالتی است که رباط صلیبی معمولا پاره می شود یا آسیب می بیند که بستگی به شدت ضربه دارد.

عریانی تصریح کرد: در شرایط یکسان ممکن است کسی دارای تغذیه، استراحت، آمادگی جسمانی یعنی انجام مناسب بدنسازی یا ریکاوری بعد از هر مسابقه و تمرین است، آسیب نبیند و کسی که این ویژگی ها را ندارد آسیب ببینند.

این فیزیوتراپ درباره برخی آسیب ها در فعالیت ها و ورزش‌هایی نظیر بدنسازی هم توضیح داد: در ورزش‌هایی مانند بدنسازی چون احتمال برخورد وجود ندارد، احتمال پارگی ربات صلیبی بسیار کم است ولی اینکه کسی بدنش آماده نباشد و در حرکت‌هایی مانند اسکات، اگر سنگین بزند و اگر از عضله آماده نباشد فشار را به مفصل منتقل و با یک مقدار چرخش، احتمال پارگی رباط را افزایش می دهد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل نوع بدنسازی و گرم کردن بدن و انجام حرکات ورزشی زیر نظر یک متخصص خیلی مهم است یا اینکه حداقل خودشان بلد باشند که درست گرم کنند و متناسب با قدرت بدنی خودشان این کار را انجام بدهند و این موارد برای جلوگیری از بروز آسیب بسیار مهم هستند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments