۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰

ارتباط آلودگی هوا با افزایش بیماری چشمی آب‌ سیاه

بنابر بررسی محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) در بریتانیا، زندگی در محیطی که هوای آن آلوده است، موجب بیماری‌های سخت چشمی مانند آب سیاه می‌شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، افرادی که در محیط‌هایی با هوای آلوده زندگی می‌کنند، حداقل ۶درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به آب سیاه هستند.

محققان موسسه چشم و چشم‌پزشکی مورفیلد از کالج دانشگاهی لندن می‌گویند، آنها دلیل دیگری برای کنترل آلودگی هوا یافته‌اند و متوجه شده‌اند که آلودگی هوا مشکلات چشمی سختی از جمله، آب سیاه، به وجود می‌آورد و افراد باید برای کاهش این خطر و احتمال بروز بیماری‌های دیگر، تا جایی‌که می‌توانند در معرض هوای آلوده قرار نگیرند.

بیماری آب سیاه، یکی از اصلی‌ترین دلایل نابینایی غیرقابل بازگشت است که در حال حاضر بیش از ۶۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا شده‌اند. این بیماری معمولا در اثر افزایش شدید فشار زلالیه یا همان ماده درون چشم به‌وجود می‌آید. فشار وارده باعث صدمه دیدن عصب‌های نوری که چشم را به مغز متصل می‌کنند می‌شود.

بیشتر عوامل خطر ابتلا به آب سیاه، مانند افزایش سن یا ژنتیک، از کنترل خارج هستند. اما کاهش فشار چشم می‌تواند از احتمال این بیماری بکاهد.

بررسی این محققان روی ۱۱۱هزار و ۳۷۰ نفر داوطلب بریتانیایی از سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰، نشان داد که افرادی که در محیطی با هوای آلوده زندگی می‌کنند، ۶درصد بیش از دیگران در معرض ابتلا به آب سیاه هستند.

البته آلودگی هوا فشار چشم را بالا نمی‌برد، بلکه رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و عدم خونرسانی به رگ‌های خونی چشم موجب صدمه به چشم و آب سیاه می‌شود. درست مانند مشکلات خونرسانی به قلب که فرد را در معرض بیماری قلبی قرار می‌دهد.

آلودگی هوا نه‌تنها خطر بیماری‌های ریوی و قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند افراد را در معرض بیماری‌هایی چون آلزایمر، پارکینسون و سکته قلبی و مغزی قرار دهد.

همچنین این بررسی نشان می‌دهد افرادی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، ۵۰ درصد بیش از افراد ساکن در مناطق روستایی به آب سیاه مبتلا می‌شوند و این بیانگر آن است که آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی آن است.

به گزارش طبنا، محققان بریتانیایی تاکید می‌کنند برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف از جمله آب سیاه، باید هر چه زودتر مشکل آلودگی هوا برطرف شود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments