۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴

اختلال در متابولیسم انرژی، موجب اضطراب می‌شود

محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که اختلال در متابولیسم انرژی، فرد را به استرس و اضطراب مبتلا می‌کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، منظور از اختلال‌های اضطرابی، علایمی همچون ترس، نگرانی، وحشت، سکوت انتخابی و اختلال اضطرابی- اجتماعی است که افراد مضطرب به آن گرفتار می‌شوند.

۱۸,۱ درصد مردم آمریکا گرفتار اختلال‌های اضطرابی هستند. استرس، به‌ویژه در دوران کودکی، فرد را به سمت اختلال‌های اضطرابی هدایت می‌کند. در ضمن زن‌ها بیش از مردها به این اختلال و همچنین افسردگی مبتلا می‌شوند.

با وجود اینکه محققان به عوامل مختلفی که موجب اضطراب در فرد می‌شوند، اشاره کرده‌اند اما دلایل اصلی این وضعیت روحی و روانی که افراد را به شکلی متفاوت از یکدیگر تحت تاثیر قرار می‌دهد، کاملا مشخص نشده است. اما تعامل ژنتیک پیچیده انسان و عوامل زیست‌محیطی میان افراد بسیار متنوع است و در نتیجه برخی از افراد مستعد اضطراب می‌شوند و در مقابل، تاب‌آوری (تحمل استرس) برخی از افراد بالا می‌رود.

اخیرا محققان فنلاندی به بررسی مسیرهای بیولوژیکی که موجب اضطراب در موش‌های آزمایشگاهی و همچنین انسان می‌شوند، پرداخته‌اند.

این تیم تحقیقاتی متوجه شدند که واکنش موش‌ها در برابر اضطراب، درست مانند انسان، متفاوت است و درصد تاب‌آوری در میان موش‌ها با ژنتیک‌های متفاوت یکسان نیست.

در واقع موش‌های دارای ژنDBA/2NCrl،  ۵ درصد اضطراب را تحمل می‌کنند و موش‌های دارای ژن C57BL/6NCrl تا ۶۹درصد تاب‌آوری دارند.

محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند با بررسی مغز و نمونه خون این موش‌ها که دو گونه بیان ژنتیک دارند، به نتیجه فوق رسیدند. این بررسی ۱۰ روز طول کشید و زمانی که موش‌ها در شرایط استرس‌آور قرار گرفتند، برخی از آنها رفتار تهاجمی از خود بروز دادند و برخی دیگر تسلیم شدند.

بعد از اینکه موش‌ها در معرض شرایط استرس‌آور قرار گرفتند، در بیان ژن و مقدار پروتئین ناحیه‌ای از مغز آنها به نام نوار انتهایی (استریا ترمینالیس) تغییرات مهمی رخ داد. این پروتئین که در قسمت جلوی مغز افزایش می‌یابد، موجب مشکلات روحی ناشی از اضطراب می‌شود.

این تغییرات مغز به طور عمده با میتوکندری‌های بدن‌مان در ارتباط هستند.

ساختارهای کوچک میتوکندری که به گفته دانشمندان نیروگاه‌های بدن‌مان هستند، در اکثر سلول‌های ما وجود داشته و وظیفه تولید انرژی را به عهده دارند.

محققان فنلاندی در بررسی‌های انسانی، بیان ژن سلول‌های خونی ۶ مرد و ۱۵ زن را آزمایش کردند و دریافتند که بیان ژن میتوکندری‌های آنها هم مانند موش‌های آزمایشگاهی وقتی در برابر شرایط استرس‌آور قرار می‌گیرند، دچار تغییر می‌شوند.

به گزارش طبنا، محققان فنلاندی می‌گویند، اگرچه هنوز برای درک کامل دلایل مضطرب شدن باید بررسی‌های بیشتری انجام شود، متابولیسم و روش بیان ژن میتوکندری‌ها بدن و متابولیسم آنها می‌تواند فرد را مضطرب یا مجهز به ویژگی تاب‌آوری کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments