۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بدون کنترل رانت زا است/ ارز باید تک نرخی شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر قرار است کالایی را با ارز 4200 تومانی وارد کنیم باید افزایش نظارت ها در فرایند واردات تا توزیع از ایجاد رانت برای یک عده خاص جلوگیری کرد.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز و زرقان در دوره‌ یازدهم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره وابستگی به واردات در اقتصاد و تعطیل شدن تولید و رانت زایی ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: در بخش هایی که از اقتصاد که امکان تولید داخلی وجود دارد دلیلی برای واگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد و باید این ارز را حذف کرده و به منظور جایگزینی واردات باید بر تقویت و ظرفیت های داخلی تمرکز کنیم.

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به کالاهایی اختصاص یابند که در فرایند توزیع کاملا قابل رصد و کنترل باشد، یعنی اگر قرار باشد که واردکننده ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرد و در بازار با ارز آزاد و نرخ بالایی کالایش را قیمت گذاری کند چه دلیلی برای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد؟ به نظر من این موضوع حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.

قادری تصریح کرد: اگر قرار است کالایی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کنیم باید افزایش نظارت ها در فرایند واردات تا توزیع از ایجاد رانت برای یک عده خاص جلوگیری کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: برای کالایی مانند نان که ناچاریم در سطح کشور توزیع کنیم آن هم مشروط به اینکه اجازه ندهیم نانوایی ها بخشی از نان و آرد را برای غذای دام ها استفاده کنند.

وی به موضوع دارو هم اشاره کرد و افزود: اگر نتوانیم کنترل کنیم دلیلی ندارد که برای خرید دارو هم ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص دهیم و می تواند ارز نیمایی را اختصاص دهیم و مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی را به شرکت های بیمه ای پرداخت کنیم که فشاری روی شرکت های بیمه وارد نشود.

قادری در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای تک نرخی شدن ارز وجود دارد، اضافه کرد: هرچه زودتر بتوانیم ارز را از وضعیت دو یا چند نرخی خارج کنیم و به سمت تک نرخی برویم فساد و رانتی که ایجاد می شود، کمتر خواهد شد. ولی این موضوع مشروط به این است که در مورد برخی از کالاهای اساسی باید سیستم جبرانی هم داشته باشیم که فشار به خانوارها و گروه های کم درآمد مردم هم وارد نشود. اگر این موارد را نبینیم به نظر می رسد که ایجاد مشکل خواهد شد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments