Wednesday 26 February 2020 | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
بازدید: 20

احتمال درمانی جدیدی برای تنبلی چشم

محققان دانشگاه کالیفرنیا، روش جدیدی برای درمان تنبلی چشم پیشنهاد داده‌اند و احتمال می‌رود آن بتواند در درمان این مشکل چشمی موثر باشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی فهمیده‌اند که تنبلی چشم در مرحله پیش از مسیر بینایی به وجود می‌آید. این کشف می‌تواند موجب ارائه روش‌های جدید درمان تنبلی چشم شود.

دید یکی از چشم‌های افراد مبتلا به تنبلی چشم، بسیار ضعیف‌تر از چشم دیگرش کار می‌کند. این وضعیت در چگونگی کارکرد مغز و چشم‌های فرد و چیزی را که او می‌تواند ببیند، تداخل ایجاد می‌کند.

یکی از علایم تنبلی چشم، نقص در درک فضای سه‌بعدی است. زیرا برای درک چنین فضایی، استفاده از دو چشم ضروری است. ۲ تا ۵ درصد از مردم جهان که مبتلا به تنبلی چشم هستند، توانایی دید سه‌بعدی که به دید دوچشمی هم شناخته می‌شود، ندارند.

تنبلی چشم در کودکی بروز کرده و اگر در همان دوران هم تشخیص داده شود، به آسانی درمان می‌شود.

تاکنون محققان تصور می‌کردند که تنبلی چشم ناشی از نقص در قشر بینایی مغز است. اما محققان دانشگاه کالیفرنیا، این باور را با استفاده از تصویربرداری کلسیمی دو فوتونی از موش‌های آزمایشگاهی، بررسی کردند. این نوع تصویربرداری، تکنیکی است که فعالیت مغزی را در لحظه نشان می‌دهد.

این بررسی نشان داد که مشکل دید دوبینی از تالاموس مغز، که نوعی ایستگاه تقویت بین چشم‌ها و قشر بینایی است، ناشی می‌شود. بنابراین آنها به این نتیجه رسیدند که در بیماری تنبلی چشم، قشر بینایی روی توانایی فرد در دیدن درست جزئیات، اثر منفی می‌گذارد.

در حال حاضر، برای درمان تنبلی چشم، روی چشم سالم را می‌پوشانند و بدین ترتیب مغز را وادار می‌کنند از چشم ضعیف‌تر استفاده کند. در غیراینصورت، مغز توانایی به‌کارگیری چشم ضعیف را از دست می‌دهد.

اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند، باید در این روش درمانی رایج تجدید‌نظر شود و با روش‌های جدیدتر مانند آموزش دوچشمی دیدن، همراه و تا جایی‌که امکان دارد دید سه‌بعدی اصلاح شود.

انحراف چشم هم ممکن است موجب تنبلی چشم شود. از دلایل دیگر ابتلا به تنبلی چشم باید به آب‌ مروارید کودکی و همچنین اختلاف شدید انحرافی بین چشم‌های کودکانی اشاره کرد که بدون درمان باقی مانده‌اند.

این محققان می‌گویند، معاینه چشم‌های کودکان از زمانی‌که بسیار کوچک هستند، ضروری است تا در صورت وجود تنبلی چشم، این مشکل زودتر و آسان‌تر برطرف شود.

به گزارش طبنا، محققان آمریکایی امیدوارند، به‌ دنبال این کشف خود، روش‌های درمانی بهتری برای رفع تنبلی چشم ارائه دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of