۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
دکتر زالی:

احتمال انتقال کرونا از طریق مواد غذایی غیر صنعتی را جدی بگیرید

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با هشدار نسبت به احتمال بیشتر انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله ای و سنتی نسبت به مواد غذایی صنعتی تاکید کرد: در مواد غذایی که به صورت سنتی تهیه می شوند، به ویژه شیر و لبنیات شانس انتقال کرونا به طور فزاینده ای افزایش می یابد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز دوشنبه در نشست خبری تازه های تغذیه و کرونا که با حضور دکتر امیر محمد مرتضویان رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور و اصحاب رسانه برگزار شد، تاکید کرد: تامین تغذیه سالم و مکفی باید به عنوان یک راهبرد مهم در ستاد ملی مبارزه با کرونا مورد توجه دولت قرار بگیرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ادامه داد: در افرادی که از تغذیه سالم و کافی برخوردار نیستند شانس ابتلا به کرونا و مرگ ومیر بیشتر است؛ همچنین اقامت بیمارستانی این افراد و حضور در آی سی یو در این افراد نسبت به سایرین بیشتر است.

دکتر زالی با تاکید بر اهمیت تغذیه کافی و سالم در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا گفت: افرادی که دچار اختلالات تغذیه و یا چاقی هستند نسبت به دیگر افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به کرونا دارند.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد چاق، علی رغم چاقی از کمبود عناصر کمیاب تغذیه ای رنج می برند، افزود: علاوه بر این چاقی شانس ابتلا و مرگ و میر را افزایش می دهد.

دکتر زالی با اشاره به دانش در حال تغییر بشر در مورد کرونا، یادآور شد: طبق بیانیه های سازمان جهانی بهداشت شواهد قطعی برای اینکه غذا به عنوان عامل اصلی انتقال کرونا در نظر گرفته شود، وجود ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اما نتایج جدیدترین تحقیقاتی که در انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور انجام شده نشان می دهد نمی توان با قاطعیت گفت که غذا عامل انتقال کرونا نیست.

وی یکی دیگر از نتایج این تحقیقات را ضرورت توجه بیشتر به غذا عنوان کرد و گفت: همچنین طبق این تحقیقات ممکن است با فرم های جدید کرونا رو به رو شویم که در آن ها شاهد گردش دهانی و مقعدی ویروس کرونا باشیم.

 وی نسبت به برگزاری نشستی مشترک بین دانشگاه و صنایع غذایی برای خطر زدایی از مواد غذایی اعلام آمادگی کرد و گفت: شاید لازم باشد پروتکل های بهداشتی تازه ای در حوزه صنایع غذایی در دوران کرونا تدوین شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر ضرورت اعمال برخی تغییرات  در طبخ مواد غذایی در دوران شیوع کرونا، اضافه کرد: از جمله این موارد می توان به گرم کردن مجدد شیر پاستوریزه قبل از مصرف و استفاده از ماکروویو برای گرم کردن نان و غذا قبل از مصرف اشاره کرد.

دکتر زالی در ادامه بر لزوم حرکت صنعت کشور به سمت مکانیزاسیون فرایند تولید مواد غذایی تاکید کرد و افزود: در فرایند تولید مواد غذایی که حضور نیروی انسانی کمتر است به مراتب آلودگی کمتر مشاهده می شود.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نتایج تحقیقات جدیدی که درباره انتقال کرونا از طریق مواد غذایی در انستیتو تحقیقات تغذیه ای کشور انجام شده، در نظرات مراجع علمی جهانی تردید آفرینی کرده است، گفت: نتایج این تحقیقات ممکن است کانسپت جهانی در این حوزه را دچار تغییر کند.

وی با اشاره به اهمیت تغذیه سالم و داشتن یک سبد غذایی کافی در تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها، تصریح کرد: اما از طرف دیگر باید از این نگاه افراطی و خطرناک پرهیز شود که فکر کنیم مواد غذایی می تواند فرد را در برابر بیمار نشدن تضمین کند.

 فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه ویتامین C، D، سلنیوم و همچنین روی در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد، گفت: تحقیقات نشان داده که در کشور، اپیدمی آنفلوآنزا در زمستان با کمبود ویتامین Dافراد ارتباط مستقیمی دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بقای ویروس کرونا در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد به مدت دو سال، تصریح کرد: فرایند انجماد برای از بین بردن کرونا تاثیری ندارد.

 وی همچنین با بیان اینکه ثابت شده اسید معده انسان تا حد زیادی موجب کاهش قدرت بیماری زایی کرونا می شود، گفت: ممکن است در افراد مسن یا همچنین افرادی که از داروهای ضد اسید معده استفاده می کنند، اسید معده کاهش یافته و فرد در معرض ابتلا به کرونا قرار گیرد.

 دکتر زالی با بیان اینکه چه غذا خاستگاه آلودگی کرونا باشد و چه نباشد، آلودگی مواد غذایی در فرایند طبخ، بسته بندی و حمل و نقل محتمل است، گفت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی درباره کسانی که با مواد غذایی سر و کار دارند باید سختگیرانه تر باشد.

وی نانوایی ها و قنادی ها را یکی از محل های مهمی دانست که باید به رعایت پروتکل های بهداشتی در آن ها توجه ویژه ای شود.

دکتر زالی با بیان اینکه چربی موجود در مواد غذایی موجب مصونیت ویروس می شود، گفت: کرونا در غذاهای چرب ماندگاری بیشتری دارد.

وی در پایان یادآور شد: قند نیز ویروس کرونا را در برابر حرارت مقاوم می کند.

 دکتر مرتضویان رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه مواد غذایی به دو طریق ممکن است باعث انتقال آلودگی شوند، توضیح داد: مواد غذایی ممکن است خاستگاه آلودگی باشند و یا اینکه دچار آلودگی ثانویه شده باشند.

وی با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در این انستیتو درباره ماندگاری کرونا در شیر توضیح داد: نتایج تحقیقات انستیتو نشان داده است که حرارت ۷۵ درجه سلسیوس در ۱۵ ثانیه به شیر، در از بین بردن ویروس کرونا در شیر پرچرب ناتوان است.

دکتر مرتضویان با بیان اینکه در فراورده های سنتی بسیار محتمل است که کرونا انتقال یابد، توصیه کرد شیر سنتی در منزل حتما به دمای نزدیک به جوش رسانده شود.

 رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشوربا بیان اینکه احتمال انتقال کرونا در بستنی های پاستوریزه بسیار کمتر از بستنی های سنتی است، تاکید کرد: تحقیقات نشان داده که انجماد راه از بین بردن کرونا نیست.

وی با بیان اینکه کرونا در فراورده های اسیدی مانند دوغ و آب میوه ها نیز دوام دارد، گفت: اگر دوغ و یا آبمیوه به کرونا آلوده شود، این ویروس پس از یک ماه باقی ماندن در مادع غذایی باز هم نابود نمی شود.

دکتر مرتضویان درباره آلودگی فراورده های گوشتی به کرونا توضیح داد: خوشبختانه گرم کردن فراورده هایی مانند همبرگر و سوسیس موجب از بین رفتن ویروس کرونا می شود.

وی با هشدار نسبت به احتمال آلودگی نان در نانوایی ها، توصیه کرد بعد از آوردن نان به منزل، قبل از مصرف نان داخل مایکروویو و یا فر قرار گرفته و تا دمای ۸۰ درجه داغ شود.

وی افزود: آجیل را نیز می توان قبل از مصرف با قرار دادن در معرض حرارت از آلودگی های احتمالی پاک کرد، اما متاسفانه فراورده های قنادی را نمی توان حرارت داد به همین دلیل احتمال سرایت کرونا از طریق آن وجود دارد.

 دکتر مرتضویان با تاکید بر اینکه غذا به ویژه غذاهای غیر صنعتی و کارخانه ای می تواند عامل سرایت کرونا به بدن باشد، توصیه کرد که غذای رستوران ها نیز در منزل قبل از مصرف داغ شوند.

 رییس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه انتقال کرونا از طریق مدفوع نیز ثابت شده است در پایان یادآور شد: در هیچ جای دنیا این فرضیه مطرح نشده است که غذا می تواند خاستگاه کرونا باشد، اما از نظر ما این امکان محتمل است و این مسئله نیازمند تحقیق است.

 متخصص تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در بخش دیگری از این نشست به بیان توضیحاتی درباره اصول تغذیه سالم پرداخت و چاقی و دیابت نوع ۲ را از مهمترین عوامل خطر برای ابتلا به کرونا عنوان کرد.

 وی با بیان اینکه مصرف بالای چربی های اشباع، مصرف زیاد قند و شکر، نمک و مصرف ناکافی میوه و سبزیجات از مشخصات رژیم غذایی ناسالم است، توصیه کرد افراد در رژیم غذایی خود چربی غیر اشباع را جایگزین چربی اشباع کنند.

روی هستند که این کمبود در افراد مس شایع تر است؛ اما افراد می توانند با مصرف به اندازه گوشت قرمز و سفید، لوبیا، عدس، دانه ها و انواع مغزها این عنصر را دریافت کنند.

وی در ادامه به معرفی موادغذایی که در آن ها آنتی اکسیدان وجود دارد مانند توت، انگور، شکلات، روغن زیتون و پیاز پرداخت و توصیه کرد افراد این مواد غذایی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند.

این متخصص همچنین با اشاره به اثر مطلوب ویتامین Cدر جلوگیری از عفونت های دستگاه تنفس فوقانی، سیب و مرکبات را یکی از اصلی ترین منابع تامین این ویتامین معرفی کرد.

 وی همچنین با اشاره به اثر ویتامین Dدر جلوگیری از پوکی استخوان، نقش این ویتامین را در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر توصیف کرد و گفت: افراد می توانند با مصرف زرده تخم مرغ، ماهی و جگر به جذب ویتامین Dدر بدن خود کمک کنند.

دکتر عجمی کنترل استرس، اضطراب و خواب را راهی موثر برای پیشگیری از عادات غذایی ناسالم عنوان کرد.

 وی در پایان افزود: افراد با اتخاذ سبک زندگی سالم  می توانند احتمال ابتلای خود را ابه بیماری های مزمن کاهش دهند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments