۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰

اجرای طرح پزشک خانواده تخلفات نظام سلامت را کاهش می‌دهد

یک متخصص قلب و استاد دانشگاه گفت: طرح پزشک خانواده سال‌هاست که در حد حرف باقی مانده و نتوانسته به مرحله عمل برسد شاید اگر این طرح پیش از این اجرا می شد شاهد تخلفات کمتری در نظام سلامت بودیم.

دکتر کامبیز زرین تبار در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: مهمترین کاری که برای شروع این طرح باید در نظر داشت، یکسان سازی و همپوشانی این نوع سامانه‌ها و سراسری کردن آن در سراسر کشور است تا بتوان به مرحله عمل و کاربرد برسد و پزشک بتواند در زمان مناسب اطلاعات لازم و ضروری را در آن درج کند یا بتواند در هر مراقبت از این داده‌ها استفاده کند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اجرای کامل پرونده‌های الکترونیک سلامت با کمک تجهیزات و سخت افزار‌های کنونی و همچنین نیروی انسانی فعلی به وقوع نمی‌پیوندد وجوابگوی این اقدام وسیع و جامع نخواهد بود. با اجرای این طرح بسیاری از مشکلات کنونی برطرف شده و اجرای پرونده الکترونیک و خدمات سلامت مزایای فراوانی مانند درج اطلاعات بیمار، بازدید سوابق بیمار، معاینات و ارائه آموزش‌های لازم برای بیماران و نسخه نویسی الکترونیکی که خود باعث خواهد شد بسیاری از مشکلات فعلی نسخه نوسی مثل اشتباهات دارویی و خطاهای پزشکی که در اثر ناخوانا بودن نسخ پزشکان ایجاد می‌شود کاهش یابد، بیماران با صرف وقت زیاد و سرگردانی در داروخانه‌ها به دنبال داروی مورد نیاز خود سرگردان نمی‌شوندچون با دادن یک کد و فرستادن نسخه بیمار در این سامانه داروخانه‌ها نسخه بیمار را در دسترس دارند و می‌توانند آن نسخه را عرضه کنند.
وی افزود: با توجه به ثبت اطلاعات دارویی در پرونده سلامت و درمطالعه آن توسط پزشک امکان تداخلات دارویی کاهش می‌یابد. به‌علاوه میزان مصرف داروها و محل توزیع و قابل اندازگیری کردن و کنترل است.
دکتر زرین تبار با تاکید بر کمبود نیروی انسانی و تجهیزات و منابع مالی عدم همکاری و آگاهی نداشتن از منافع این طرح را نزد مردم بیان می‌کند،اطلاع رسانی و تبلیغات و آموزش توسط رسانه‌ها مخصوصا رسانه ملی باعث فرهنگ سازی و اطلاع در این زمینه در مردم خواهد شد.

زرین تبار ادامه داد: برخی از وزرا بهداشت و درمان در دولت‌های گذشته اعتقادی به برنامه پزشک خانواده و پروندهای الکترونیک سلامت برای عموم مردم نداشتند و عملا این طرح کنار گذاشته می‌شد. با اجرای این برنامه و طرح پزشک خانواده که پرونده الکترونیک سلامت جزئی از آن است، می‌توان در دراز مدت سطح سلامت افراد جامعه را ارتقا داد و هم هزینه‌های سلامت برای مردم و دولت کاهش زیادی داشته باشد.

وی اضافه کرد: با شروع و راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک توسط پزشکان یک اتفاق رخ خواهد داد و آن هم مساله شفاف سازی توسط پزشکان است زیرا در چنین شرایطی امکان تحویل دارو بدون نسخه به بیماران بسیار کاهش می‌یابد و این موضوع می‌تواند به کاهش بیماری‌های کبدی و کلیوی که در اثر مصرف بیش از حد داروهای بدون نسخه رخ می‌دهد بینجامد چراکه میزان دریافت دارو در داروخانه‌ها باید با تحویل دارو به بیماران یکسان باشد. تحویل دارو بدون نسخه به بیمار و مصرف خودسرانه و غیرعلمی‌ دارو و عوارض آن بسیار کاهش خواهد یافت.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of