Monday 16 September 2019 | دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
بازدید: 37

اثرات روانی منفی حذف ۴صفر از پول ملی چه می‌شود؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی محاسبات مالی  را سهل می‌کند اما اثرات روانی منفی برای اقشار آسیب پذیر دارد.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، سید حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به مجلس شورای اسلامی‌گفت: اقتصاددانان مجلس معتقد هستند که حذف چهار صفر از پول ملی تأثیری در بهبود شاخص‌های اقتصادی ،کنترل تورم، اصلاح نظام پولی و بانکی نخواهد داشت و اثرات وضعی در اقتصاد کشور نمی‌گذارد.

وی حذف چهار صفر از پول ملی را اقدامی‌رفرمی‌و روبنایی خواند و گفت: این اقدام اثرات روانی مثبت برای فعالان اقتصادی داشته و محاسبات مالی  را سهل می‌کند اما اثرات روانی منفی برای اقشار آسیب پذیر دارد چراکه که احساس می‌کنند به یک باره ۱۰ هزار واحد از سرمایه شان کاسته خواهد داشت، البته در واقعیت ارزش دارایی اقشار آسیب پذیر کاهش نیافته است اما این اثر روانی را خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: به عنوان مثال فردی که حداکثر سرمایه اش ۵۰ میلیون تومان است که آن را برای رهن خانه اختصاص داده است یک شبه سرمایه اش به ۵۰ هزار تومان تبدیل می‌شود که اثر روانی منفی خود را می‌گذارد.

حسینی بوشهری تاکید کرد: این اقدام هیچ گونه اثر مثبت در کنترل نقدینگی، تورم و جلوگیری از خلق پول نخواهد داشت قطعاً اولویت‌های ما در مسائل اقتصادی اولویت‌های دیگری است و وقت مجلس، دولت و مردم بسیار با ارزش تر از این است که برای موضوعات رفرمی‌و روبنایی تلف شود.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد ثبات اقتصادی در کشور گفت: گاهی اوقات ممکن است شاخص‌های اقتصادی مثبت شود اما همین امر موجب عدم تعادل در اقتصاد شود، اگر رکود اقتصادی موجب تورم منفی شود تورم منفی برای اقتصاد مفید نیست. ثبات اقتصادی که می‌تواند شاخص‌های اقتصادی را متاثر از خود کند بسیار مهم است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس گفت:معمولاً کشورها در شرایط ثبات نسبت به حذف صفر از پول ملی خود اقدام می‌کنند تا زمانی که با به ثبات اقتصادی دست نیافتم، نباید در این زمینه اقدامی‌انجام دهیم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of