۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی:

ابعاد انفجار نفتکش «سابیتی» در حال بررسی است

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس اعتقاد دارد هدف قرار گرفتن نفت کش ایرانی "سابیتی" در دریای سرخ نشان داد که ایجاد امنیت در منطقه باید بر اساس استراتژی و روندی پایدار صورت بگیرد.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، کمال دهقانی فیروزآبادی در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی “سابیتی” در دریای سرخ، گفت: این حادثه برای اولین بار نبوده و حوادث مشابه دیگری نیز وجود دارد لذا باید ابعاد این موضوع بررسی شود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در این راستا، تصریح کرد: موضوع مذکور از طریق دستگاه های مربوطه در حال بررسی بوده تا مشخص شود این اتفاق چطور رخ داده است.

وی با اشاره به اهمیت دوچندان ایجاد امنیت پایدار در منطقه از طریق همکاری های مشترک همسایگان، ادامه داد: بر این اساس مشاهده می شود که طرح صلح هرمز به عنوان طرحی اصولی و راهبردی در سیاست خارجی ایران می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه طبق قانون اساسی، کشورمان باید بهترین روابط را با همسایگان داشته باشد و این اراده نیز وجود دارد، اظهار کرد: البته این مهم در حالیست که چنین اراده ای در برخی کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس مشاهده نمی شود.

دهقانی فیروزآبادی در این زمینه، افزود: این کشورها در طول چند دهه گذشته به شدت تحت تاثیر سیاست های آمریکایی – صهیونیستی بودند لذا به تامین منافع منطقه‌ای خود توجهی نداشته اند.

وی تصریح کرد: در این بین نیز آمریکایی ها پروژه ایران هراسی را به راه انداختند تا کشورهای همسایه از جمهوری اسلامی ایران بترسند و در مقابل آنها اقدام به فروش تسلیحات نظامی بیشتری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: متاسفانه برخی کشورهای منطقه توجه نمی کنند که این روند برای آنها فقط موجب آسیب شده تا جایی ترامپ آنها را گاو شیرده خطاب می کند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس می توان اذعان کرد امنیت منطقه باید به صورت استراتژیک ایجاد شود زیرا اختلافات و تنش نظامی به نفع کشورهای منطقه نیست و این امر در حالیست که امروزه بیش از هر زمان دیگری فرصت همکاری اقتصادی و سیاسی بین کشورهای اسلامی وجود دارد.

بنا بر اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش (NITC) صبح روز (جمعه، ۱۹ مهرماه) در ۲ انفجار جداگانه که به‌طور احتمال بر اثر اصابت موشک در ساعت‌های ۵ و ۲۰ : ۵ دقیقه صبح در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی رخ داده، دچار انفجار در بخش بدنه شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments