۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

ابراز نگرانی سازمان ملل از روند رو به رشد شهرک‌سازی صهیونیست‌ها

فرستاده ویژه صلح سازمان ملل متحد در خاورمیانه روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد؛ روند نگران کننده احداث شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری و قدس شرقی در سال ۲۰۱۹ با ۷۰ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۸ به ۱۰ هزا

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، ملادینوف با ابراز نگرانی از افزایش احداث شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری و قدس شرقی گفت: در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ میلادی ۶ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در این منطقه از سوی اسرائیل احداث یا با ساخت آن موافقت شد.

وی افزود: کابینه اسرائیل از سال ۲۰۱۶ برای احداث بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی در شهرک‌های صهیونیستی در کراینه باختری و قدس شرقی برنامه ریزی و مناقصه‌هایی نیز برای احداث ۸ هزار واحد مسکونی دیگر صادر کرد.

فرستاده ویژه صلح سازمان ملل متحد در خاورمیانه اضافه کرد: این آمارها برای همه کسانی که از برپایی کشور مستقل فلسطینی حمایت می‌کنند، نگران کننده است.

ملادینف چهارشنبه گذشته نیز در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، به گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۴ اشاره کرد و افزود: همانطور که در گزارش آمده، در این مدت هیچ اقدامی‌برای “متوقف کردن شهرک سازی در فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی” انجام نشده است.

از زمان پیروزی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ و با چراغ سبز وی، احداث شهرک‌های صهیونیستی افزایش یافته است.

ساخت شهرک توسط رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی، یک موضوع قدیمی‌اما همیشگی در قضیه فلسطین محسوب می‌شود؛ بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از ۴۰۰ هزار نفر در شهرک‌های کرانه غربی رود اردن و  ۲۰۰ هزار نفر دیگر نیز در شهرک‌های موجود در قدس اشغالی زندگی می‌کنند.

رژیم صهیونیستی در جریان جنگ شش‌ روزه در سال ۱۹۶۷ با کشورهای مصر، سوریه و اردن، مناطقی از جمله قدس شرقی و کرانه غربی رود اردن را به تصرف خود در آورد و بلافاصله ساخت شهرک‌ در این مناطق را آغاز کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶(آذر ۹۵) از اسرائیل خواست برنامه‌های شهرک ‌سازی در مناطق اشغالی را پایان دهد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments