۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

ابتلا به فیبروز ریه در اثر خواب زیاد یا کم

دانشمندان در بررسی‌های خود دریافتند، افرادی که به‌طور مرتب بیش از ۱۱ ساعت یا کمتر از ۴ ساعت در روز می‌خوابند، در خطر بالای ابتلا به فیبروز ریه قرار دارند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، جمعی از دانشمندان دانشگاه‌های منچستر، آکسفورد، کالج‌لندن و تورنتو، در بررسی‌های خود متوجه شدند افرادی که بیشتر از ۱۱ ساعت یا کمتر از ۴ ساعت در روز می‌خوابند، ۲ تا ۳ برابر بیشتر از افرادی که خواب ۷ ساعت در شبانه روز دارند، به بیماری غیرقابل درمان فیبروز ریه مبتلا می‌شوند. فیبروز ریه به معنای تشکیل بافت فیبروز (بافت همبند) در ریه است.

دانشمندان احتمال می‌دهند این موضوع به ساعت بیولوژیکی بدن مرتبط است. در ضمن بررسی‌ها نشان داد که هنگام درمان این بیماری (در شرایط آزمایشگاهی) با هدف قرار دادن ساعت بدن می‌توان از تشکیل بافت همبند کاست و در نتیجه برای این بیماری درمان‌نشدنی که سالانه ۵‌هزار نفر را در بریتانیا به کام مرگ می‌فرستد، درمان بالقوه‌ای ارائه داد.

ساعت درونی بدن‌مان تقریبا عملکرد تمام سلول‌های بدن را تنظیم می‌کند و موجب چرخه‌های ۲۴ ساعته در بسیاری از فرآیندها مانند خواب، ترشح هورمون و سوخت‌وساز بدن‌مان می‌شود.

این ساعت در ریه‌ها عمدتا در راه‌های هوایی اصلی قرار دارد. اما این تیم تحقیقاتی متوجه شدند، نوسانات ساعت درونی بدن افرادی که به فیبروز ریه مبتلا هستند تا کیسه‌های هوایی شش‌هایشان کشیده می‌شود. کیسه هوایی یا آلوئول تنفسی، انتهایی‌ترین بخش نای و بخشی از پارانشیم شش و محل اصلی مبادله گازهای هوای تنفسی با گازهای خون است.

بررسی‌ موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که با تغییر دادن مکانیسم ساعت درونی بدن می‌توان در فرآیند ایجاد بافت همبند در ریه اختلال ایجاد کرد و جلوی شدت بیماری فیبروز ریه را گرفت.

این محققان با بررسی داده‌های موجود در بانک بیولوژیکی (اطلاعات پزشکی) بریتانیا ثابت کردند، خواب کم یا زیاد می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به بیماری فیبروز ریه کند. البته خطر این بیماری در افراد شب‌زنده‌دار یا شب‌کار هم زیاد است.

پروتئین هسته ساعت بدن این افراد –REVERBα- مقدار تولید پروتئین مهم در بافت همبند ریه که کولاژن است را تغییر می‌دهد. ترکیب شیمیایی کولاژن می‌تواند جلوی فعالیت REVERBα را بگیرد که می‌تواند روش درمانی خوبی باشد.

فعالیت ساعت درونی بدن در این بیماری بسیار زیاد می‌شود و  با تنظیم میزان خواب افراد مبتلا به فیبروز ریه می‌توان از شدت این بیماری در آنها کاست.

به گزارش طبنا، تحقیقات گذشته هم نشان داده بود که ساعت درونی بدن نقش مهمی در ایجاد عفونت، سرطان و دیابت دارد. بنابراین باید مراقب نوسانات ساعت درونی بدن بود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments