۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
مشاور وزیربهداشت در امور توانبخشی به مناسبت روز جهانی آلزایمر:

ابتلای بیش از ۵۰۰ هزار ایرانی بالای ۶۰ سال به اختلال حافظه

مشاور وزیربهداشت در امور توانبخشی از مراحل نهایی تدوین برنامه ملی پیشگیری و درمان دمانس در کشور خبر داد.

به گزارش  گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر محمدتقی جغتایی، همزمان با روز جهانی آلزایمر در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: امروز روز جهانی آلزایمر است و به همین دلیل وزارت بهداشت برنامه‌ هایی برای این روز دارد.

وی افزود: به دلیل تغییر سبک زندگی و افزایش امید به زندگی، بیماری‌ های مربوط به اختلالات حافظه روزبه روز در دنیا و همچنین در کشور ما افزایش می‌ یابد. البته بخش عمده ای از دلایل افزایش آمار آلزایمر و اختلالات دمانس، وابسته به سن است.

وی افزود: مطالعات جهانی نشان می ‌دهد که افراد زیر ۶۵ سال حدود سه درصد به نوعی اختلال حافظه پیدا می ‌کنند، کسانی که بین ۶۵ تا ۷۴ سال هستند، ۱۶ درصد و افراد بین ۷۵ تا ۸۴ سال، ۴۵ درصد و افراد بالای ۸۵ سال ۳۶ درصد به اختلال حافظه دچار می ‌شوند. بنابراین، اختلال حافظه یا دمانس به سن و سبک زندگی وابسته است. در عین حال در کشور ما هم امید به زندگی افزایش یافته است و حدود ۱۰ سال افزایش امید به زندگی داشته‌ ایم.

دکتر جغتایی ادامه داد: مطالعات جهانی نشان می ‌دهد در دنیا بین هشت تا ۱۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال به نوعی دچار اختلال حافظه هستند، اگر همین آمار را در کشور خودمان هم محاسبه کنیم، در جمعیت بالای ۶۰ سال بیش از ۵۰۰ هزار نفر دچار این اختلال هستند. یعنی از جمعیت ۸ میلیون نفری بالای ۶۰ سال ایرانی، ۵۰۰ هزار نفر دچار اختلال حافظه هستند.

تدوین برنامه ملی دمانس در مراحل نهایی

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، از این جهت برنامه‌ هایی را در کشور داریم. کاری که در وزارت بهداشت انجام می‌ دهیم که مراحل آخر را طی می ‌کند، برنامه ملی دمانس است که در حال تدوین است و با همکاری معاونت بهداشت و درمان و سایر ارگان‌ها مراحل نهایی را طی می ‌کند.

وی تصریح کرد: برطبق این برنامه که قرار است به صورت پایلوت در سطح کشور آغاز شود، علاوه بر خدمات پیشگیری، افرادی که در معرض این اختلال قرار دارند، مورد غربالگری قرار می گیرند. سپس بعد از غربالگری و تشخیص، مداخلات دارویی و توانبخشی و روانشناسی را به تدریج برای این افراد در سطح کشور انجام دهیم. امیدواریم بتوانیم در طول سال جاری، مقدمات این برنامه را فراهم و پایلوت آن را در کشور آغاز کنیم. این اقدام توسط شبکه بهداشت کشور و با همکاری سایر ارگان ها از جمله، بهزیستی و شهرداری ها، انجام می شود.

مشاور وزیربهداشت در امور توانبخشی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت پوشش بیمه‌ ای خدمات توانبخشی، بیان کرد: توجه ویژه ‌ای به حوزه توان بخشی در برنامه وزیر بهداشت انجام شده است و یکی از بندهایش این بود که پوشش بیمه ‌ای خدمات توانبخشی افزایش یابد. یک بحث درباره تعرفه خدمات وجود دارد که مشخص می ‌کند برای یک خدمت، بیمه ‌ها یا بیمار چقدر باید بپردازند. در گذشته، تعرفه خدمات برای برخی خدمات توانبخشی نداشتیم، اما خوشبختانه در دو تا سه سال گذشته اغلب خدمات توانبخشی تعرفه پیدا کردند. بحث دیگر پوشش بیمه ‌ای است. مهم‌ ترین خدمتی که در حال حاضر در حوزه توانبخشی انجام می ‌شود، فیزیوتراپی است که ۹۵ درصد خدمات آن تحت پوشش بیمه قرار دارد.

وی ادامه داد: در مورد خدماتی مانند کار درمانی و گفتار درمانی که تعرفه نداشتند، تعرفه آنها طراحی شده است. در قانون جامع حمایت از معلولان که در سال ۱۳۹۷ ابلاغ شده، ماده ۶ از فصل سه این قانون وزارت بهداشت را الزام می ‌کند که پوشش بیمه ‌ای خدمات توانبخشی پزشکی و معلولیت‌ ها را انجام دهد. ماده دیگری در این قانون وجود دارد که می‌ گوید منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این قانون برای دستگاه‌ های متولی باید پیش ‌بینی شود. پیگیری‌ هایی در این زمینه انجام شد و در قانون بودجه ۹۹ رقمی از محل منابع مالی دولت گذاشته شده که بخشی به بیمه خدمات توانبخشی برای خدماتی که پوشش بیمه ‌ای ندارند در نظر گرفته شود. مکاتباتی در این زمینه انجام شده و در حال پیگیری در این زمینه هستیم و منتظریم که منابع مالی آن فراهم شود.

وی افزود: از طرفی تهیه بسته‌ های خدمتی نیز اهمیت دارد. زیرا خدمات مربوط به افراد ناتوان، پیچیده است و برای اکثر این موارد بسته خدمتی طی دو سال گذشته تعریف شده است. بسته خدمتی یعنی اینکه اگر فردی دچار پارکینسون یا آلزایمر ‌شد، چه خدماتی و توسط چه کسانی و با چه ابزاری و در چه محلی باید دریافت کند. برای همه این موارد بسته‌ ها تعریف شده و در حال نهایی شدن در شورای عالی بیمه سلامت است. امیدواریم با تامین منابع مالی در برخی مراکز، خدمات پوشش بیمه ‌ای را گسترش دهیم. وزیر بهداشت نیز بارها توصیه کرده که اگر این بیماران به موقع شناسایی و درمان شوند، مراجعه بعدی آنها به نظام سلامت کاهش و در نتیجه هزینه سلامت نیز کاهش می یابد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x