۰۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰

آیا ویروس کرونا حتی پس از مهار، باز هم پاییز باز می‌گردد؟

مقامات رسمی کاخ سفید در آمریکا نگران هستند که آیا ویروس کرونا پس از مهار در تابستان، به دنبال افت دما در پاییز دوباره باز می‌گردد؟

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دبورا بریکس، پزشک و دیپلمات آمریکا که مسئول پاسخگویی درباره ویروس کرونا در کاخ سفید است می‌گوید، ویروس کرونا مانند آنفلوآنزای فصلی عمل می‌کند. بیماری‌های تنفسی معمولا در فصل سرما به اوج خود رسیده و با آمدن تابستان از شدت واگیری آنها کاسته می‌شود. اما آنها با کم شدن دمای هوا در فصول پاییز و زمستان دوباره افراد متعددی را مبتلا می‌کنند.

او می‌گوید، اگر این بیماری پس از مهار، دوباره در پاییز اوج گرفت، باید روش برخورد با آن را از الآن بدانیم.

در واقع به همین دلیل است که بیشتر دانشمندان دنیا و همچنین آمریکا، به‌طور شبانه‌روز در تلاش‌اند تا واکسن این بیماری را پیش از رسیدن پاییز آماده کنند.

دکتر بریکس ادامه می‌دهد، «مردم دنیا با رعایت راهنمایی‌های متخصصان بهداشت و سلامت، در مورد فاصله‌گیری اجتماعی، شستن و ضدعفونی کردن مرتب دست‌ها می‌توانند خود را از این بیماری محفوظ نگهدارند. همچنین آنها نباید در هیچ گردهمایی یا مهمانی شرکت کنند.»

بیشتر بیماری‌های تنفسی در فصول سرد سال و با وجود آب‌وهوای خشک افزایش می‌یابند و در ماه‌های گرم و مرطوب از شدت آنها بسیار کاسته می‌شود. درضمن شواهد نشان داده است که هوای گرم و رطوبت می‌تواند ویروس کرونا را ضعیف کند. همچنین بررسی‌های بیشتر محققان مشخص کرده که این ویروس نمی‌تواند در دمای بسیار بالا یا بسیار پایین زنده بماند.

محققان آمریکایی می‌گویند، ویروس کرونا با آمدن فصل تابستان از شیوع آن کاسته می‌شود اما باید منتظر روند بیماری‌زایی دوباره آن در فصل پاییز و زمستان باشیم. این ویروس تاکنون بیش از ۲۲۹هزار نفر در دنیا را آلوده و بیش از ۹۳۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاده است.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند که تا فصل پاییز و شیوع مجدد ویروس کرونا، دارو و واکسن این ویروس را تهیه کنند و جلوی پیامدهای مخرب آن را بگیرند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments