۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
رئیس انجمن اعصاب در گفتگو با طبنا:‌

آیا فلج مغزی از همان بدو تولد قابل‌تشخیص است؟

رئیس انجمن اعصاب گفت: اغلب موارد فلج مغزی به‌جز در موارد خفیف آن، در 18 ماه اول زندگی مشخص می‌شوند.

محمد غفرانی در گفتگو با خبرنگار حوزه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) در خصوص آیا فلج مغزی قابل‌تشخیص است یا نه گفت:‌ اغلب موارد فلج مغزی به‌جز در موارد خفیف آن، در ۱۸ ماه اول زندگی مشخص می‌شوند.

وی بابیان اینکه قبل از زایمان نمی‌توان بیماری فلج مغزی را تشخیص داد، مطرح کرد: گاهی کودک در دوران بارداری مادر سالم است اما بعد از زایمان به دلیل شرایط نامساعد و نرسیدن اکسیژن به فلج مغزی مبتلا می‌شود و با معاینات و گذر زمان می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

این رئیس انجمن اعصاب با تأکید بر اینکه پزشکان باید به نحوه زایمان دقت کنند، گفت: زایمان نباید دشوار باشد چراکه زایمان سخت سبب نرسیدن اکسیژن می‌شود، به مغز کودک فشار وارد می‌کند و مغز آسیب می‌بیند، زمانی که در حالت زایمان طبیعی پزشک تشخیص دهد که فرد زایمان سختی خواهد داشت باید او را زایمان سزارین کند تا فشار کمتری به کودک وارد شود.

وی افزود:‌ گاهی این نوزادان در بدو تولد، علائمی دارند که آن‌ها را از نوزادان دیگر متمایز می‌کند مثلاً دیر گردن می‌گیرند. این علائم به‌صورت ناتوانی دررسیدن به استانداردهای حرکتی، مانند ‘عملکرد حرکتی خشن و نامتقارن و افزایش توان عضلات یا کاهش توان عضله نمایان می‌شوند.

رئیس انجمن اعصاب کودکان ایران اضافه کرد: به‌تدریج اختلال‌های شناختی و حرکتی، رفتاری، گاهی تشنج و تأخیر رشدی با افزایش سن کودک ظاهر می‌شود و گاهی با افزایش سن بیماران، شکل اندام‌ها تغییر می‌کنند.

غفرانی با تأکید بر اینکه ممکن است علائم رفتاری می‌تواند خفیف یا شدید باشند و تنها یک نیمه بدن یا هر دونیمه بدن را درگیر کنند اضافه کرد:‌ ممکن است این اختلال حرکت در دست‌ها یا پاها و یا هر چهار اندام همراه باشد. حرکات غیرطبیعی (نظیر پیچشی، پرشی، چرخشی) در دست‌ها، پاها، بازو، ساق پا، اتفاق می‌افتد که این حرکات حین استرس تشدید می‌شوند

وی تصریح کرد: لرزش، عدم حفظ هماهنگی و تعادل بدن، عضلات شل بخصوص در حالت استراحت، مفاصل بیش‌ازحد متحرک، کاهش ضریب هوشی، کاهش توانایی یادگیری، اختلال در تکلم، مشکلات شنوایی و بینایی، تشنج، درد بخصوص در بالغین، علائم گوارشی (شامل اختلال در مکیدن شیر، یا غذا خوردن، جویدن، بلعیدن، استفراغ و یبوست، افزایش آبریزش دهان)، روند کند رشد، تنفس‌های نامنظم، بی‌اختیاری ادرار، از دیگر علائم آسیب فلج مغزی است

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x