۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۱

آیا داروهای گیاهی می‌توانند فشار خون را کنترل کنند؟

آیا داروهای گیاهی می‌توانند فشار خون را کنترل کنند؟

 

به گزارش دفتر خبرگزاری سلامت در خراسان جنوبی، یک داروساز در خراسان جنوبی افزود: در هر مسئله رعایت حرف پزشک متخصص و توجه به نسخه‌های او اثرگذار است و تجربه نشان داده تجویزهای خانگی معضلی را حل نمی‌کند.

فرزانه شمشیرگران در پاسخ به این سوال که آیا داروهای گیاهی می‌توانند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی کنترل فشار خون باشند، گفت: متاسفانه آنچه به عنوان داروهای گیاهی یا سنتی شناخته می‌شوند در هیچ جای دنیا نتوانسته‌اند اثر قابل توجهی در کنترل فشار خون داشته باشند.
وی افزود: گاها اثرات کوتاه و مقطعی پس از مصرف با کاهش فشار خون مقطعی به اشتباه درمان فشار خون نامیده می‌شود، اما نباید این اشتباه را ادامه داد؛ حقیقت این است که پزشک بهتر از هر فردی می‌تواند با توجه به شرایط بیمار برای او تجویز داشته باشد؛ نه افرادی که تنها اثر کوتاه مدت اتفاقی چند داروی گیاهی را دیده‌اند.
این داروساز بیان کرد: ممکن است پس از مدت کوتاهی از مصرف این داروهای گیاهی فشارخون در حد مناسب باشد، اما گاها پس از چند ساعت و چند دقیقه فشار خون به سطح اولیه برمی‌گردد و عوارض درازمدت فشار خون برای بیماران باقی می‌ماند.
شمشیرگران ادامه داد: بیماران دارای نوسان فشار خون باید داروهای استاندارد خود را با تجویز پزشک که طی پژوهش‌های بزرگ تهیه شده و مطمئن هستند، مصرف کنند و غیر از حرف پزشک و داروساز به سخن فرد دیگری گوش ندهند.
وی با بیان اینکه درمان‌های جایگزین اعم از سنتی و غیرسنتی اثربخشی کافی و لازم را ندارند، تصریح کرد: لازم است با نظر پزشک تمام این موارد رعایت شود تا مشکلی پیش نیاید.

منبع: ایسنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments