۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲

آیا اتیسم بیش فعالی یا تاخیر در گفتار است؟

برخی از رفتارها از نشانه های اتیسم هستند با دیدن یکی از این رفتارها نترسید و نتیجه گیری نکنید اگر کودک شما تشخیص اتیسم گرفته دانستن نشانه ها به هدف گذاری آموزش او کمک می کند.

متین نصری، روان درمانگر در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ گفت: اهمیت دقت در نشانه های رفتاری بسیار حائز اهمیت است، برخی از رفتارها از نشانه های اتیسم هستند با دیدن یکی از این رفتارها نترسید و نتیجه گیری نکنید اگر کودک شما تشخیص اتیسم گرفته دانستن نشانه ها به هدف گذاری آموزش او کمک می کند.

وی ادامه داد: عدم قابلیت اشاره کردن و دنبال کردن مواردی که شما به آن ها اشاره می کنید یکی از نشانه های اتیسم است هنگامی که کودک از مرز ۱۵ تا ۱۸ ماهگی عبور میکند و قطعا در سن ۲ سالگی باید بتواند به طور منظم با انگشت به اجسام اشاره کند گاهی اشاره کردن در کودکان متوقف میشود و به جای آن دست یک بزرگ تر را میکشد و به سمت چیزی که میخواهدرهدایت میکند به این رفتار هدایت دستی میگویند که میتواند یکی از نشانه های اتیسم باشد.

نصری افزود: اگرچه اشاره کردن یکی از نشانه های مهم برای تشخیص اتیسم است اما به تنهایی کافی نیست تاخیر در گفتار و کلام قبل از حرف زدن کودک خردسال یل نوپا با خنده ادای کلمات کودکانه و توجه به چهره بزرگسال قادر به برقراری ارتباط باشد این آغاز به برقراری روابط اجتماعی کودک است عدم توانایی کودک در اجرای دستورالعمل ها به درک زبانی مرتبط است درک زبانی با تکلم متفاوت است مهم است بدانید کودک در درک زبانی مشکل دارد گاهی کودک ‌کلام دارد اما نمی تواند از آن به درستی استفاده کند.

این روان درمانگر اضافه کرد: بسیاری از کودکان در حال رشد به شکل معمول کج خلقی دارند اما کودک اتیسم کج خلقی هایش بیشتر است منشا این رفتار عدم مهارت برقراری ارتباط است وقتی کودک نمیتواند آنچه میخواهد به بزرگسال بگوید ناامید میشود قشقرق به راه میاندازد. پیگیری این رفتارها و آموزش مهارت اجتماعی و زبانی برای برقراری ارتباط و جلوگیری از بروز مشکلات بزرگتر حیاتی است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments