۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد:

آمریکا نمی تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ ماموریت قالیباف برای کمیسیون امنیت ملی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی تواند از مکانیزم ماشه قطعنامه 2231 سازمان ملل استفاده کند.

ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره تلاش های آمریکا برای برگشت تحریم های شورای امنیت و تشدید سایر تحریم ها افزود: آمریکایی ها تفسیر غلط و بی مبنایی دارند و سعی می کنند روایت غلط را جا بیاندازند و در واقع ما با جنگ روایت ها روبرو هستیم.

وی ادامه داد: یک روایت معتبر و مشروع که بیشتر کشورها با آن همراهی می کنند این است که آمریکایی ها عضوی از برجام نبوده و به تبع آن نمی تواند از مکانیزم حل اختلاف موسوم به ماشه قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده کنند ولی آمریکایی ها به صورت یکجانبه ادعاهایی را طرح می کنند که این ظرفیت برای آنها وجود دارد.

عمویی اضافه کرد: در این مرحله برای ما مهمتر از همه این است که اجازه ندهیم روایت آمریکایی ها معتبر شناخته شود و در همین چارچوب نیاز است که واکنش های مختلفی داشته باشیم. یکی از این واکنش ها در سطح دیپلماتیک است و با کشورهای مختلف باید رابزنی صورت بگیرد. در حال حاضر ۱۳ عضو شورای امنیت از مجموع ۱۵ عضو موضع خود را اعلام و گفته اند که نفسیر آمریکایی ها راقبول ندارند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اما لازم است که این دیدگاه در کشورهای دیگر هم توسعه داده شود و از ظرفیت مجمع عمومی سازمان ملل که به زودی به صورت مجازی برگزار خواهد شد، استفاده کنیم. این موضوع باید تبیین شود و کشورهای مختلف موضع خود را در این چارچوب اعلام کنند که با آمریکا همراهی نخواهند کرد.

وی ادامه داد: ممکن است که آمریکا دست به اقداماتی هم بزند که نشان دهد روایتش معتبر است، برای این اقدامات ما باید اقدامات بازدارنده طراحی کنیم که در همین چارچوب از جانب رئیس مجلس در کمیسیون امنیت ملی مکلف شدیم تا موضوع را دنبال و اقدامات متناسب با طرف مقابل را طراحی و آنها را به عنوان کلیف قانونی با تصویب در صحن علنی به دستگاه های اجرایی اعلام کنیم.

عمویی درباره اینکه اقدامات متقابل چقدر می تواند در مقابل اقدامات آمریکا موثر باشد؛ اظهارکرد: اقدامات مختلفی لازم است، واقعیت این است خود آمریکایی ها اعتراف کردند که تحریم ها به اوج خودش رسیده و گام های تحریمی جدیدی نمی شناسند و این موضع وزیر خزانه داری آمریکا بود که چند ماه پیش اعلام کرد. ما فکر نمی کنیم که بتوانند حرکت جدیدی انجام دهند و از این جهت انتظاری نداریم که حرکت آمریکایی ها روی فضای داخلی کشور اثری داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به هر حال برای مواجهه با زیاده خواهی آمریکا و اینکه نتواند این تفسیر غلط را معتبرسازی کنند حتما اقداماتی را در نظر خواهیم گرفت.

وی درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم معتقد است: متاسفانه بین جمهوری خواه ها و دموکرات ها در راهبردها و اهداف کلان آنها علیه جمهوری اسلامی وحدت نظر خلاف منافع ملی ما وجود دارد و آخرین مطلبی که از جو بایدن در شبکه خبری CNN منتشر شد در واقع همچنان بر ادامه فشار بر ایران دارد و فقط او ادعا می کند که برخلاف ترامپ راه های هوشمندانه تری را برای اعمال فشار بر ایران می شناسد.

عمویی توضیح داد: از این جهت سیاست ها را در مورد این افراد واحد می بینیم و اینکه انتظار داشته باشیم با تغییر شخص در آمریکا تاثیر بزرگی در سیاست های آمریکا علیه ایران رخ می دهد ادعای درستی نیست و نمی توان چنین انتظاری را داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مهمتر اینکه خیلی مسائل داخلی آمریکا برای جمهوری اسلامی مورد توجه نیست و مساله اصلی سیاست های آمریکا است و فکر می کنیم که تغییر و تحول اصلی باید در سیاست های آمریکا رخ دهد که ما شاهد این نیستیم.

خبرنگار: محمدسیاح

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments