۱۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴

آمریکا در افغانستان شکست خورد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس راه حل مسائل افغانستان را در اجماع همه گروه‌ها و قومیت‌های این کشور دانست و گفت: کشورهای دیگر از تجربه آمریکا در افغانستان درس گرفته و در پی دخالت در این کشور نباشند و تحولات این کشور را به خود مردم افغان واگذار کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت؛ ابراهیم عزیزی درباره تحولات افغانستان، گفت: آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها هزینه در افغانستان امروز چاره‌ای جز خروج از این کشور ندارند. همان زمان جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این کشور محلی برای ماندن ارتش آمریکا نیست و حتما افغانستان باتلاقی برای آنها خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، عراق را هم مکانی مشابه افغانستان برای ارتش آمریکا توصیف کرد و افزود: منطقه غرب آسیا جایی برای حضور آمریکایی‌ها نیست و باید ایالات متحده از هر کشوری در منطقه که پایگاه داشته و فعالیت نظامی دارد، خارج شود.

عزیزی با تاکید بر اینکه خروج نیروهایی آمریکایی از افغانستان نشانه شکست آنها است، گفت: آنها در اهداف و راهبردهای خود در غرب آسیا ناکام بودند و آنچه که امروز می‌بینیم، خروج مفتضحانه آمریکا از منطقه است.

وی درباره تحولات افغانستان مقارن خروج آمریکا از این کشور، گفت: در مسائل سیاسی و حکومتی افغانستان نباید کشوری دخالت کند و باید مسائل این کشور را خود مردم افغانستان حل کنند. توصیه ما این است که گروه‌های مختلف این کشور می‌توانند با خویشتن داری، اهبرد امنیت داخلی دنبال کنند.

عزیزی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مسائل افغانستان را که مرز مشترک با این کشور دارد، دنبال کرده و در راستای منافع ملی اقدام می‌کند، درباره رویکرد روسیه و چین در قبال افغانستان عنوان کرد: معتقدیم که کشورهای دیگر باید از تجربه آمریکا در افغانستان درس گرفته و در پی دخالت در این کشور نباشند و تحولات این کشور را به خود مردم افغان واگذار کنند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی درباره سفر «محمد اشرف غنی» رییس‌جمهوری افغانستان به آمریکا و دیدار با «جو بایدن» همتای آمریکایی خود، گفت: این طور که مطلع هستیم غنی دست خالی از آمریکا بازگشته است؛ بنابراین تصور اینکه آمریکایی‌ها کمکی به حل مشکلات افغانستان کنند غلط است.

عزیزی درباره رویکرد طالبان در مسائل اخیر افغانستان، یادآور شد: برای حل مسائل افغانستان باید رویکرد جامعی را در نظر گرفت و اینکه گروهی بر افغانستان مسلط شده و گروه یا قومیت‌های دیگر را حذف کند نگاه یکجانبه گرایانه است و کمکی به حل مسائل این کشور نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: افغانستان در مقطع کنونی به نگاه و اتحاد همه جانبه نیاز دارد و باید همه گروه‌ها و قومیت‌ها برای حل مسائل این کشور کنار یکدیگر متحد شوند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments