۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹

آمریکا به دلیل ترور سردار سلیمانی باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شود

رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی گفت: پرونده ترور سردار سلیمانی باید به دادگاه بین‌المللی ارائه شود چراکه به‌عنوان جنایت جنگی آمریکا محسوب می‌شود که به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، زوهیری مسراوی با بیان اینکه اقدام وحشیانه ایالات‌متحده آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بود تأکید کرد: «همه ما می‌دانیم که حاج قاسم سلیمانی به دعوت نخست‌وزیر عراق به این کشور می‌رفت. بنابراین، هر بهانه‌ای که توسط رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ گفته شد، به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست. ما انتقاداتی از این رفتار بی‌اساس ترامپ از سراسر جهان ازجمله در خود ایالات‌متحده مشاهده کردیم. ما نیز در اندونزی این اقدام را به‌شدت محکوم کردیم. چون در واقع نقض آشکار تمامیت ارضی کشور عراق توسط آمریکا است.»

این کارشناس سیاسی رادیو ملایوی معاونت برون‌مرزی صداوسیما با اشاره به اینکه این اقدام در واقع یک حمله تروریستی بود که به دستور مستقیم رئیس‌جمهور ترامپ انجام گرفت، افزود: «این پرونده باید به دادگاه بین‌المللی ارائه شود. زیرا به‌عنوان یک جنایت جنگی محسوب می‌شود که به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست. در شرایط کنونی در آمریکا، رئیس‌جمهور ترامپ شکست‌خورده است. ترامپ می‌خواست با اقدام خشن علیه سردار قاسم سلیمانی، موقعیت خود را حفظ کند. به نظر می‌رسد اکثریت شهروندان آمریکایی این اقدام را محکوم و در جهت ناامنی و ناپایدار کردن اوضاع خاورمیانه ارزیابی کرده‌اند. حتی برخی احزاب به بی‌تدبیری ترامپ در سیاست خارجی آمریکا اشاره دارند.»

رئیس بنیاد خاورمیانه اندونزی در ادامه افزود: «پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی، اقتدار ایالات‌متحده بیش‌ازپیش مورد سؤال قرار گرفت و کاری که رئیس‌جمهور آمریکا انجام داده است، باعث کاهش هژمونی ایالات‌متحده در خاورمیانه و جهان خواهد شد. اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی به معنای اقدام علیه اقتدار و امنیت ایران است. لذا مردم ایران از این کار آمریکا بسیار عصبانی و خواهان انتقام قاطع از این اقدام تروریستی شدند.»

وی خاطرنشان کرد: «پس از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» در عراق، ایالات‌متحده ازنظر روحی دچار ترس و شکست خوردگی شده بود، زیرا معلوم شد که ایران نیرومند است. ایران آن‌قدر قوی بود که نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت. شهادت سردار قاسم سلیمانی روشنگری مقاومت ایران علیه استکبار آمریکا و متحدانش در خاورمیانه را نشان داد.»

این اندیشمند نهضت العلمای اندونزی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب در جهت روشنگری و آگاهی بخشی به جهان عرب، در مورد نقش آمریکا در تجزیه و نابودی غرب آسیا گفت: «آیت‌الله خامنه‌ای در این پیام که در خطبه نماز جمعه اخیر تهران ایراد شد، به آگاهی جمعی در برابر نقش مخرب آمریکا اشاره کردند. مقام معظم رهبری از جهان عرب خواستند که مراقب منطقه از خطر حضور عمیق پیش از حد آمریکا در خاورمیانه باشند. زیرا حضور نظامی‌و نفوذ سیاسی، حتی اقتصاد ایالات‌متحده در منطقه باعث جلوگیری خاورمیانه و جهان عرب از پیشرفت و ترقی خواهد شد.»

وی تأکید کرد: «ما می‌ببینیم آمریکا به جهان عرب احترام نمی‌گذارد و حضورش به نفع آن‌ها نیست. اکنون ‌که رهبری این پیام مهم را برای جهان عرب ارسال کرده است، امیدوارم رهبران جهان عرب آگاهی جدیدی برای درک خطر حضور ایالات‌متحده در خاورمیانه داشته باشند.»

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments