۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

آمریکا برای تصرف نفت «کرکوک» نقشه می‌کشد

تحلیلگر سیاسی عراق اقدام آمریکا در انتقال کاروانی از نیروهای نظامی و تجهیزات به منطقه مورد مناقشه کرکوک را در راستای تلاش برای تسلط بر نفت آنجا به خصوص در شرف اخراجش از عراق دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، یک تحلیلگر سیاسی عراق انتقال کاروانی از نظامیان آمریکایی از «اربیل» مرکز منطقه کردستان عراق به پایگاه نظامی K1 در استان کرکوک عراق را در راستای نقشه آمریکا برای تسلط بر نفت کرکوک دانست.

«مؤید العلی» درگفت وگو با پایگاه خبری المعلومه عراق گفت: «نیروهای آمریکایی بخش بزرگی از نیروهای خود را از پایگاهشان در اربیل به پایگاه K1 در کرکوک انتقال دادند و در آنجا مستقر شدند علاوه بر اینکه در داخل کرکوک و اطراف آن هم دست به تحرکات تازه‌ای زدند».

وی تصریح کرد: «غرض از این اقدامات آمریکا تسلط بر نفت کرکوک و استقرار شرکت‌های خود در این استان به دنبال رای پارلمان عراق به اخراج نظامیان آمریکایی از عراق است؛ زیرا آمریکایی‌ها در مقطع پیش رو کُردها را تحریک خواهند کرد که مجددا این استان را از دولت فدرال عراق مطالبه کنند تا به منطقه کردستان عراق ملحق شود و موجودیت خود را در این استان تثبیت کنند».

تحلیلگر سیاسی عراق گفت: «پرونده همه مناطق نفت خیز مورد مناقشه میان اربیل و دولت فدرال عراق در مقطع پیش رو با تحریک آمریکایی‌ها داغ خواهد شد».

رسانه‌های عراقی روز یکشنبه از انتقال کاروانی از نیروهای آمریکایی شامل ۳۰ خودرو و زره پوش از اربیل به پایگاه نظامی «کی وان» ( k۱ ) در کرکوک خبر دادند.

یک مقام امنیتی عراق گفته است که نیروهایی که به پایگاه k۱  وارد شدند جدید هستند و جایگزین نیروهای دیگر نشده‌اند و در چارچوب تقویت این پایگاه صورت گرفته است.

کرکوک یکی از بزرگ‌ترین‌ و قدیمی‌ترین میادین نفتی در خاورمیانه است که بر اساس برآوردها حدود ۹ میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت دارد. آمریکا  کرکوک را گزینه‌ کمکی برای جبران افت جهانی عرضه نفت به دلیل تحریم‌های ایران می‌بیند.

صادرات نفت کرکوک از اکتبر سال ۲۰۱۷ پس از اینکه نیروهای دولت مرکزی عراق در واکنش به همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان عراق در شمال این کشور، کنترل کرکوک را از نیروهای کُرد پس گرفتند، متوقف شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments