۲۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳

آمریکا با مدیریت نادرست شرایط بدی را در مواجهه با کرونا پشت سر می‌گذارد

مقام سابق کاخ سفید با تاکید بر کارایی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی،این روش را تنها راه مقابله با کرونا دانست و گفت: ایرانی‌ها هم می‌توانند بدون دخالت خارجی فاصله‌گذاری اجتماعی را انجام دهند

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، فرانک هیپل(Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی به صورت تخصصی در حوزه سلاح هسته‌ای و پیمان منع اشاعه هسته‌ای و جنگ تحقیق و بررسی کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در مورد تحریم‌ها در زمان  شیوع کرونا بیان کرد.

ایالات متحده با مدیریت نادرست شرایط بدی را در مواجهه با کرونا پشت سر می‌گذارد

فرانک هیپل در ابتدا در مورد شیوع کرونا در جهان گفت: به دلیل عدم مدیریت درست در سطح ملی، ایالات متحده شرایط بدی را در مواجهه با کرونا پشت سر می‌گذارد. ما اکنون بیش از هر کشوری مرگ و میر داریم. خوشبختانه، فرمانداران بسیاری از ایالت‌های ما اقدامات مهمی را انجام داده‌اند و امیدوارم به زودی میزان مرگ و میر ثابت و سپس کاهش یابد.

کرونا آسیب بزرگی به اقتصاد آمریکا وارد می‌کند

پیشرفت‌های حاصل شده ناشی از فاصله‌گذاری اجتماعی است

وی افزود: هنوز هیچ دارویی برای این ویروس وجود ندارد. پیشرفتی که حاصل شده است در درجه اول ناشی از اعمال فاصله اجتماعی است. افرادی که مشاغل اساسی مانند کار در بیمارستان یا فروشگاه‌های مواد غذایی را انجام نمی‌دهند، می‌توانند در خانه بمانند. این امر چرخه انتقال را کاهش می‌دهد – امیدوارم به حدی برسد که به طور متوسط​​، هر فرد آلوده کمتر از یک نفر را آلوده کند که این مساله قدرت ویروس را کاهش می‌دهد. مطمئناً ، این بیماری آسیب بزرگی به اقتصاد ما وارد می‌کند اما در حال حاضر تمرکز بر کاهش میزان مرگ و میر است – در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ نفر در روز جان خود را از دست می‌دهند‌.

ایالات متحده بیشتر تجهیزات درمانی خود برای مقابله با کرونا را از چین وارد کرده است

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون در ادامه در مورد تحریم‌ها گفت: مکانی که ما به تجهیزات مادی برای درمان احتیاج داریم، بیمارستان‌ها است. کارکنان برای محافظت در مقابل این  ویروس به ماسک و پوشش محافظ نیاز دارند تا بتوانند به نجات جان خود و دیگران ادامه دهند. ایالات متحده بیشتر این کالاها را از چین و سایر کشورها وارد کرده است. چین در حال گسترش تولید است و ایالات متحده نیز همین‌طور. امیدوارم تحریم‌های ایالات متحده در دسترسی ایران به چنین کالاهایی دخالت نکند.

وی در ادامه تاکید کرد: من با چین و سایر کشورها در مورد ضرورت لغو تحریم ها موافقم اما این مجازات‌ها توسط دولت ترامپ اعمال می‌شود و به نظر می‌رسد در صورت عدم رعایت، سایر کشورها قادر به مقاومت در برابر تهدیدات ایالات متحده نسبت به اعمال تحریم علیه شرکت‌های خود نیستند.

  ایرانی‌ها می‌توانند بدون دخالت خارجی فاصله‌گذاری اجتماعی را انجام دهند

هیپل اضافه کرد: این تحریم‌ها به چندین روش به سلامتی ایرانیان آسیب می‌رساند. آسیب رساندن به اقتصاد ایران می‌تواند تأثیراتی روی سلامتی شهروندان ایران داشته باشد و دسترسی به ارز خارجی برای ایران دشوار شده، بنابراین در توانایی واردات دارو و سایر کالاهای مرتبط با سلامتی و درمان تأثیر داشته است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین راه کنترل ویروس، فاصله‌گذاری اجتماعی است. این کاری است که ایران بدون دخالت خارجی می‌تواند انجام دهد.

ترامپ و اطرافیانش نگران سلامتی کسی جز خودشان نیستند

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون درباره عدم لغو تحریم‌ها توسط ترامپ گفت: به نظر نمی‌رسد ترامپ و افرادی که او را محاصره کرده‌اند درباره کسی جز خودشان نگران باشند. امیدوارم که بتوانیم در انتخابات آینده نوامبر آن‌ها را از دست بدهیم. آنها صدمات زیادی به مردم در ایالات متحده و همچنین مردم ایران و سایر کشورها وارد می‌کنند.

وی در با تاکید بر کارایی روش فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: امیدوارم همان‌طور که در آمریکا این روش جواب داده است ایران نیز آن را به کار گیرد و از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments