۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲
دکتر روحانی در جلسه هیات دولت:

آمریکایی ها در تلاش برای برهم زدن برجام شکست خوردند

رئیس جمهور : مهم نیست که با لغو تحریم تسلیحاتی ما چه مقدار سلاح بخریم یا بفروشیم بلکه اهمیت موضوع در این است که منطق حق و حقیقت و منطق قانون و عقلانیت بر زور و قلدری پیروز شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه ریاست جمهوری ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تبریک حلول ماه ربیع الاول و ایام مبارک این ماه، با اشاره به لغو تحریم تحریم تسلیحاتی ایران در روز یکشنبه گذشته، اظهار داشت: آمریکایی ها سالها تلاش کردند ملت ایران را از حقوق خود محروم کنند اما شکست خوردند و در دستیابی به هدف خود ناموفق بودند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها بدنبال این بودند که برجام را به هم بزنند نه اینکه فقط خودشان از آن خارج شوند، افزود: تلاش آمریکایی ها و صهیونیست ها این بود که همه طرف های برجام دست جمعی از آن خارج شوند و شورای حکام و آژانس بین المللی انرژی اتمی را وادار به صدور قطعنامه ای کنند تا کشورهای دیگر را نیز وادار به خروج از برجام کند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه با شکست تلاش آمریکا و صهیونیست ها از همراه کردن دیگر طرف های برجام به خروج از این توافق بین المللی، ترامپ ناچار شد به تنهایی از برجام خارج شود، افزود: این اتفاق مهم و تاریخی باید به طور دقیق تحلیل و برای مردم توضیح داده شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه تدبیر نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت در این زمینه بسیار هوشمندانه و مهم بود، اظهار داشت: ما سیاست بسیار پیچیده و حساب شده ای را درپیش گرفتیم و قدم به قدم و مرحله به مرحله پیش رفتیم به گونه ای که دوست و دشمن نتوانستند از اقدامات ما ایراد بگیرند.

رئیس جمهور با بیان اینکه روزهایی بود که حتی دوستانی مثل روسیه و چین هم نمی‌توانستند از جمهوری اسلامی در دفاع از حقوق حقه‌اش حمایت کنند، گفت: با تدبیر و منطق توانستیم شرایطی را فراهم کنیم که دوستان ما و حتی کشورهای اروپایی در حمایت از حقوق ملت ایران فعال شوند.

دکتر روحانی بی‌اعتنایی شورای امنیت به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را اقدامی بی‌سابقه در تاریخ سازمان ملل و شورای امنیت عنوان و تصریح کرد: درست است که مردم امروز در فشار و سختی هستند، اما باید موفقیت‌های کشور در سطح جهانی برای آنها تشریح شود، چرا که شاید همین موفقیت‌ها مرهمی بر سختی‌های مردم باشد.

رئیس جمهور شکست تلاش های آمریکا علیه برجام را یکی از مصادیق تحقق جمله تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه “آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند”، دانست و خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که هر جا پیروزی به دست آوردیم ناشی از وحدت همه ارکان نظام و حمایت مردم و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب بوده است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گذشت ۸ ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: دولت و همه دستگاه‌های دیگر و به ویژه بخش بهداشت و درمان کشور با تمام توان در ۸ ماه گذشته برای مقابله موثر با شیوع کرونا تلاش کرده‌اند و از زحمات همه بخش‌های درمانی، تولیدی، انتظامی و دیگر کسانی که در این زمینه دولت را یاری کرده‌اند صمیمانه تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور درادامه  با تبریک روز صادرات، به تلاش‌های دشمن برای اخلال در صادرات غیرنفتی کشورمان اشاره و اضافه کرد: تنوع صادرات غیرنفتی کشور مانع از توفیق دشمن برای ایجاد مانع یا اخلال در صادرات غیرنفتی کشورمان شد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه امروز با قاطعیت می‌توانیم تلاش‌های آمریکا علیه ملت ایران را شکست خورده توصیف کنیم، اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مهم نیست که چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، چرا که هر دولتی در آمریکا بر سر کار بیاید، مجبور است در برابر ملت ایران تسلیم شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ارزش صادرات غیرنفتی کشور در هشت ساله دولت‌های نهم و دهم حدود ۱۷۱ میلیارد دلار بوده که از ابتدای دولت یازدهم تا امروز به بیش از ۳۰۱ میلیارد دلار افزایش یافته است، تصریح کرد: این رقم تا پایان دولت ان‌شاالله به بیش از دو برابر مدت مشابه افزایش خواهد یافت. این موفقیت نشان از یک حرکت پرنشاط و بالنده دارد که ثابت می‌کند فشار تحریم‌ها باعث شده همه پای کار بیایند و برای پیروزی و پیشرفت کشور تلاش کنند.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلین، خاطرنشان کرد: دولت در سخت‌ترین شرایط مالی دریافتی بازنشستگان را به طور متوسط ۷۷ درصد افزایش داده تا در شرایطی که کرونا برای مردم و به ویژه افراد دارای حقوق ثابت مشکلاتی ایجاد کرده، کمکی به مردم شده باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز وظیفه همگان تلاش برای رفع مشکلات مردم است، گفت: دولت در میانه میدان ایستاده و همه ارکان و دستگاه‌ها باید دولت را در رفع مشکلات و بهبود اوضاع یاری کنند. همه باید توجه داشته باشند که از ورود به مسائل حاشیه‌ای پرهیز کرده و با هم‌افزایی، وحدت و همدلی در راه خدمت به مردم قدم برداریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت بدون کمک دیگر دستگاه‌ها نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، اظهار داشت: دست همکاری به سوی همه قوا و دستگاه‌ها دراز می‌کنیم و اطمینان داریم که با همکاری و همدلی در جنگ تحمیلی اقتصادی همچون جنگ تحمیلی ۸ ساله پیروز خواهیم بود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود، با اهدای لوح، از وزرای نیرو، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئولیت دستگاه‌های برگزیده در خدمت‌رسانی تقدیر کرد و توضیح داد که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا، جشنواره شهید رجایی به شکل سال‌های قبل برگزار نشده و لذا تقدیر از دستگاه‌های برگزیده در خدمت‌رسانی به شکلی محدود برگزار شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments