۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

آمایش سرزمین در موضوع کشاورزی مغفول مانده است/ وزرای جهاد کشاورزی مانع اجرای طرح آمایش

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: طرح آمایش سرزمینی در اصلاح الگوی کشت موضوع بسیار مهمی است که طی یک دهه به نتیجه نرسیده است!

ذبیح ‌الله اعظمی ساردوئی، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در پاسخ به این سوال که سرانجام موضوع اصلاح الگوی کشت که سال ها در مجالس مختلف مورد بحث قرار گرفته بود چه شد، اظهار کرد: این موضوع بسیار مهم است، بحث آمایش سرزمین در موضوع کشاورزی مغفول مانده است.

وی ادامه داد: در ابتدا باید آمایش سرزمینی را  در مورد محصولات کشور را بررسی و پهنه بندی کنیم. البته اقداماتی از سوی وزارت کشاورزی صورت گرفته است.

اعظمی ساردوئی در باره الگوی کاشت هم افزود: مناطق مختلف کشور محصولات متفاوتی را پرورش می دهند و به عنوان مثال در حوزه انتخابیه خودم وقتی فصل کشاورزی در بیشتر مناطق کشور به اتمام می رسد در این منطقه تازه شروع فصل کشاورزی است. یعنی در هفت شهرستان جنوب استان کرمان تازه فصل کشاورزی شروع شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: محصولات نوبرانه گلخانه ای و محصولات استراتژیک مانند پیاز و سیب زمینی که اسم آن را «طرح استمرار» گذاشته ایم. یعنی وقتی سیب زمینی و پیاز در سایر کشور تمام می شود استمرار کاشت در استان کرمان ادامه می یابد.

وی تاکید کرد: گاهی اوقات این محصولات بسیار استراتژیک است یعنی با تولید آن در زمستان کشور دچار کمبود و بحران نمی شود. بنابراین در هر شرایطی کاشت پیاز و سیب زمینی برای کشاورز استان کرمان درآمدزا است و هر پیشنهادی در چارچوب اصلاح الگوی کاشت به آن داده شود نه زیربار می رود و نه اینکار را انجام می دهد.

اعظمی تصریح کرد: کاشت گندم در استان های فارس، کرمانشاه و سایر استان های گندم خیز و بویژه دیم زارها مناسب است؛ بنابراین الگوهای کاشت موضوع بسیار مهمی است که نیاز به مطالعه آمایش سرزمین کشاورزی دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این مطالعات انجام شده یا نه، گفت: در حال انجام است ولی هر وزیری که روی این موضوع مانور می دهد اما متاسفانه آنچه که در عمل پیاده شود را هنوز ندیدیم. هر کدام از وزرای جهاد کشاورزی نظر خودش را در این موضوع اعمال کرده است.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments