Wednesday 26 February 2020 | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰
بازدید: 29

آلودگی هوا ۱۶۰ هزار نفر را می‌کُشد

کارشناسان تخمین می‌زنند، طی یک دهه آینده آلودگی هوا و در پی آن بیماری‌های مرتبط با این معضل، جان بیش از 160 هزار نفر را می‌گیرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، کارشناسان پیش بینی می‌کنند آلودگی هوا منجر به مرگ بیش از ۱۶۰ هزار انگلیسی طی یک دهه آینده می‌شود.

به گفته محققان، آلودگی هوا در دهه آینده منجر به ۱۶۰،۰۰۰ ضربه مغزی و سکته قلبی خواهد شد؛ بنیاد قلب انگلیس می‌گوید تقریباً ۴۰ نفر در روز طی ۱۰ سال آینده جان خود را از دست می‌دهند که تنها به علت آلودگی هوا است.

موسسه خیریه هشدار می‌دهد که آلودگی هوا یک «اورژانس مهم بهداشت عمومی» است؛ در حال حاضر، سالانه ۱۱ هزار نفر بر اثر تنفس هوای سمی جان خود را در این کشور از دست می‌دهند و انتظار می‌رود طی یک دهه آینده این رقم به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

این خواستار دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت در مور ذرات دوده است که توسط اتومبیل‌ها و کارخانه‌ها منتشر می‌شوند.

آلودگی هوا باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود، اما شواهد نشان داده‌اند که بر قلب و رگ‌های خونی نیز تأثیر مضر دارد و باعث می‌شود شرایط  قلب بدتر شده و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی افزایش یابد.

محققان دریافتند که ذرات ریز در پلاک‌های  شریان‌های بیمار ایجاد می‌شوند و باعث ایجاد لخته‌هایی می‌شوند که می‌توانند جریان خون را مهار و دچار مشکل کنند.

یعقوب وست از بنیاد قلب می‌گوید: هر روز، میلیون‌ها نفر از ما ذرات سمی را که در خون ما وارد می‌شوند و در اندام‌های ما گیر می‌کنند، استنشاق می‌کنیم و همین موضوع خطر حمله قلبی و سکته مغزی را بالا می‌برد.

در سراسر کشور انگلیس، ۳۷ شهر با قاطعیت میزان آلودگی هوا «غیرقانونی» را نشان می‌دهند.(فارس)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of