۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹

آلودگی هوا و حساسیت‌های عجیب نوزادان

بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنی‌شناسی، قرار گرفتن جنین و نوزادان در برابر انواع آلوده‌کننده‌های هوا، آنها را در خطر ابتلا به حساسیت‌های عجیب قرار می‌دهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از ساینس‌دیلی، وقتی جنین یا نوزادان تا ۲ ساله، در برابر انواع آلوده‌کننده‌های هوا –چه در بیرون از خانه و چه هوای داخل خانه- قرار می‌گیرند، خطر ابتلا به حساسیت‌های عجیب و گوناگون در آنها افزایش می‌یابد.

این محققان آمریکایی، به علت اینکه کودکان دایما در معرض بیش از یک نوع آلوده‌کننده یا ماده حساسیت‌زا هستند، شروع به بررسی میزان حساسیت کودکان از دوره جنینی تا ۲ ساله، پرداختند. آنها انواع حساسیت‌زاها مانند سگ، گربه، خوشبوکننده‌های هوا، شمع‌ها، کپک، دود تنباکو، فرش و هر چیزی که موجب حساسیت در کودکان می‌شود را بررسی کردند. در این میان، محققان مواردی مانند قرار گرفتن جنین در معرض شمع (زمان بارداری مادران‌‌شان) و قرار گرفتن نوزادان ۶ ماهه در معرض گربه‌ها و همچنین قرار گرفتن کودکان ۲ ساله در معرض دود تنباکو را با دقت بررسی کردند و متوجه شدند که آزمون خراش پوستی این کودکان بیش از کودکان دیگر مثبت است.

آزمون خراش پوستی، یکی از آزمون‌های پوستی فوری برای بررسی حساسیت به حساسیت‌زاها، به‌ویژه حساسیت‌های تنفسی است و با خراشی کوچک در پوست و قرار دادن آلرژن در محل خراش و مشاهده واکنش‌های پوستی انجام می‌شود.

در این تحقیق، ۱۰۸ مادر از زمان بارداری تا ۲ ساله شدن فرزندان‌شان مورد بررسی قرار گرفتند. تست خراش پوستی، هم روی مادران و هم کودکان ۲ ساله انجام شد. حساس شدن بدن نوزاد به مواد حساسیت‌زا، نوعی واکنش ایمنی بدن است که آن به ماده‌ای خاص، به اشتباه واکنش نشان می‌دهد. محققان می‌گویند، وقتی کودکان بیش از مقدار متوسط در محیط خانه باقی می‌مانند به دلیل قرار گرفتن زیاد در معرض آلوده‌کننده‌های فضای داخل خانه، بیشتر در معرض ابتلا به انواع حساسیت‌ها قرار می‌گیرند. از طرفی تعداد تنفس‌های کودکان بیشتر از بزرگسالان است و این اختلاف باعث می‌شود که کودکان، آلاینده‌های هوا را با غلظت بیشتری به ریه‌های خود وارد کنند و بدین ترتیب آنها به این آلوده‌کننده‌های هوا، حساس‌تر شوند.

بنابه گفته محققان، هوایی که کودکان در آن تنفس می‌کنند، چه در فضای داخل خانه و چه بیرون، باید پاک باشد تا کودکان گرفتار حساسیت‌های گوناگون و گاهی عجیب نشوند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of