۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴

آغاز بهره‌برداری از پل مرزی جدید سرخس در راستای توسعه دیپلماسی حمل‌ونقل با کشور ترکمنستان

پل مرزی جدید سرخس در آیینی که به صورت ویدئوکنفرانس با حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر ساختمان و معماری جمهوری ترکمنستان برگزار شد، به افتتاح رسید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آیین گشایش رسمی و آغاز بهره‌برداری از پل مرزی جدید سرخس امروز دوشنبه ۱۹ خردادماه ۱۳۹۹ در نشست ویدئو کنفرانسی مقامات عالی و مدیران ملی و محلی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان   با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران قاندیم‌اف وزیر ساختمان و معماری ترکمنستان و سایر مقامات عالی‌رتبه و مدیران دو کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

پل مرزی جدید سرخس به عنوان دستاورد مشترک و پایدار دو کشور و  با هدف ارتقــای ایمنی و تســهیل ترانزیت مــرزی و تسریع و بهبود کیفیت رفت و آمد در منطقه به طول ۹۶ متــر و عرض ۱۵ متــر به صورت رفت و برگشت ودارای دو باند در هر طرف احداث شده است و بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه همکاری‌ها در قالب سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو، موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد، موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، نویدبخش تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دوکشور می‌باشد. همچنین با تاکید بر قطع زنجیره شیوع ویروس کووید-۱۹، تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی در دو سوی دروازه‌های مشترک میان دو کشور اعم از ریلی و جاده‌ای، احداث گردیده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

با توجه به مشخصات فنی پل،که امکان تردد همزمان رفت‌ و برگشتی را فراهم کرده است، انتظار می رود تعداد قابل توجهی ناوگان جاده ای حامل بارهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی در فرآیندی سریع و روان و مقرون به صرفه اقتصادی  از  مرز سرخس عبور کنند.

تعاملات هرچه بیشتر دو کشور به ویژه در این نقطه مرزی، مشوق بازیگران عرصه تجارت، حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت بوده و موتور محرکه شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو ملت خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments