۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵

آسیب شناسی فضای مجازی و کودکان کار

برنامه" شکلات تلخ "شبکه پنج سیما، سه شنبه ۱۱ آذر ماه این هفته به موضوع آسیب شناسی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای کودکان کار می پردازد.

به گزارش  گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما،در این برنامه به آسیب های حاصل از انتشار عکس ها و فیلم های کودکان در این فضا پرداخته می شود  و ” روشنک زمان پور” روانشناس و سرهنگ “رامین پاشایی” معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا این موضوع را بررسی می کند.

 مجتبی احمدی کارگردان و تهیه کننده برنامه ی “شکلات تلخ “در خصوص کودکان کار در محیط های مجازی و شبکه های اجتماعی گفت: برنامه شکلات تلخ در ادامه ی پرداختن به آسیب های مختلف اجتماعی به خصوص کودکان کار به موضوع کودکان کار فضای مجازی رسید.

او ادامه داد: شاید به این موضوع خیلی توجه نشود که بخشی از کودکان ما نا خواسته و درواقع با مدیریت والدینشان آسیبی چند برابر نسبت به کودکان کار در محیط واقعی می بینند ، در حقیقت خانواده ها بدون این که متوجه بشوند فرزندانشان را در فضای مجازی به کار می گیرند و  این اتفاق نه تنها انتخاب فرزندانشان نیست بلکه ممکن است عامل موثر  بر آسیبی بزرگ تر   در روزهای آینده باشد و قطعا این شرایط آن گونه ای نیست که از سوی والدین ندانسته صورت گرفته باشد.

احمدی خاطر نشان کرد: داستان کودکان کار در فضای مجازی به این ترتیب است که والدین گاهی برای افزایش فالور و برای دیده شدن بهتر از چهره و فیزیک فرزندانشان بر خلاف خواسته و بدون رضایت آن ها تصاویری را در حالت های مختلف در شبکه های مختلف اجتماعی به اشتراک می گذارند تا با افزایش فالور و معروف شدن صفحه به یک موقعیت اقتصادی تبلیغاتی دست پیدا کنند. این در حالی است که فرزندان ما شاید از این مسئله دچار آسیب بشوند چرا که دیده شدن کودکان در فضای مجازی از آن جا که یک دیده شدن و معروفیت کاذب است که ممکن است در آینده با تغییر چهره، فیزیک و …. به دلیل تغیر سن و سال جذابیتی دیگر و جود نداشته باشد و عملا این مسئله باعث سرخوردگی بچه ها می شود چرا که مسیر زندگی شان درواقع بر اساس اتفاقی که در کودکی شان رخ داده چیده نمی شود و کودکانی که در زمان کودکی معروفیت و محبوبیت داشتند حالا این مسئله زندگی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

کارگردان شکلات تلخ در ادامه بیان کرد: در این برنامه  با توجه به انواع و اقسام آسیب هایی که در شکل و شمایل مختلف مد نظر است  این مورد نیز بررسی  می شود. ما در حوزه ی کودکان کار؛ زندگی و معاش و آسیب های پیش روی کودکان کار سخت، کودکان کار در کوره، کودکان کار در کارگاه های زیر زمینی، کودکان زباله گرد و کودکان اتباع زباله گرد و … را در گفت و گو با کارشناسان ، مسئولین و حتی آسیب دیدگان مختلف بررسی کردیم و حالا به کودکان کار در فضای مجازی رسیدیم؛ کودکانی که در کنار خانواده  زندگی می کنند و از لحاظ مالی شرایط قابل قبولی دارند ، کودکانی که قطعا شب در محیط گرم می خوابند و از طریق والدینشان تحت نظارت هستند اما به بلایی دچار می شوند که شاید کودکان کار در محیط های فیزیکی هم درواقع به نوعی دیگر این مسئله را تحمل می کنند.

مجتبی احمدی در پایان تصریح کرد: نکته مهم در بحث کودکان کار در فضای مجاز ی این است که جدا از بحث آینده شان  ممکن است این بچه ها درواقع به خاطر این تصمیم والدین از آن ها ناراحت باشند ، این رفتار و تصمیم درواقع از سوی والدین یک اتفاق حساب کتاب نشده و فکر نشده است و معمولا صدمه و لطمه ای که به فرزندان وارد می شود خواسته والدینشان نیست و از ندانم کاری اتفاق می افتد در برنامه ای که با همین موضوع ترتیب دادیم سعی کردیم از چند زاویه ماجرا را بررسی کنیم.

با دکتر روشنک زمان پور روانشناس، ابعاد روانشناسی و تاثیرات مخرب روانی این مسئله را بررسی کردیم و با جناب سرهنگ پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ابعاد جرم شناسی و نمونه های رخ داده این داستان را بررسی کردیم و در گفت و گو با مادر یک فرزند فعال در شبکه اجتماعی نوع خواسته ها و سبک و سیاق درخواستشان از این ماجرا را مورد تحلیل قرار دادیم در حقیقت برنامه شکلات تلخ در روز سه شنبه با نگاهی به آسیب های حاصل از حضور کودکان در فضای مجازی روی آنتن می رود و قرار است که از سه زاویه ی روانشناسی، اهداف والدین  از این تصمیم و نکات مختلف  و تجارب پلیس در این رابطه  با مخاطب مان به گپ بنشینیم!

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments