۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴

آسپرین مانع از زوال عقل یا کند شدن افت شناختی نمی‌شود

بر خلاف باور عموم و مطالعات گذشته، مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که مصرف آسپرین باعث کند شدن افت شناختی یا جلوگیری از آلزایمر نمی‌شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از medicalnewstoday، مطالعات گذشته حاکی از آن است که آسپرین  می تواند باعث سلامت قلب و عروق شود . به همین دلیل ، برخی محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که این دارو همچنین می تواند به جلوگیری از زوال عقل یا حداقل کند شدن افت شناختی کمک کند. با این حال ، یک مطالعه جدید ، این ایده را رد می کند.

از نظر تاریخی ، پزشکان آسپرین با دوز کم را تجویز می‌کردند تا از بروز مشکلات قلبی و عروقی در افراد مسن جلوگیری کند.
با این حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که اگرچه آسپیرین در بعضی موارد می تواند به محافظت از سیستم قلبی و عروقی کمک کند ، همه افراد  از مصرف این دارو بدون نسخه  پزشک سود نخواهند برد.
با این وجود ، به دلیل پتانسیل آسپیرین در محافظت از جنبه های سلامت قلبی عروقی ، برخی از محققان  این سوال را  پرسیده اند که آیا این امر می تواند به جلوگیری یا به تأخیر انداختن زوال عقل نیز کمک کند یا خیر ، چراکه سلامت مغز و قلب به نوعی به هم متصل هستند.
اکنون ، تیمی از محققان دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی پیشگیری و انستیتوی ترنر برای مغز و سلامت روان در دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا اثبات کرده اند که این فرضیه اشتباه است.
محققان یافته های خود را در مقاله ای ارائه می دهند که در مجله Neurology ارائه شده است.

هیچ تفاوتی بین آسپرین و دارونما وجود ندارد

در مطالعه خود ، محققان داده های ۱۹۱۱۴ شرکت کننده را که در ابتدای مطالعه نه زوال عقل و نه بیماری قلبی داشتند ، تجزیه و تحلیل کردند.
همه شرکت کنندگان افراد جامعه ۶۵ سال و بالاتر بودند که در آسپیرین در کاهش مشکلات در سالمندان (ASPREE) ثبت نام کرده بودند.
همه آنها برای ارزیابی مهارتهای تفکر و حافظه خود ، چه در ابتدا و چه در جلسات پیگیری سالانه ، تست های تخصصی را در نظر گرفتند. دوره کل پیگیری به طور متوسط ​​۴.۷ سال بود.
به عنوان بخشی از آزمایش ، نیمی از شرکت کنندگان هر روز ۱۰۰ میلی گرم آسپرین با دوز کم مصرف کردند. بقیه شرکت کنندگان به عنوان گروه کنترل شده عمل کردند و به جای آن روزانه دارونما قرار گرفتند.
محققان با پایان دوره مطالعه ، ۵۷۵ مورد جدید زوال عقل را در بین شرکت کنندگان ثبت کردند.
محققان با بررسی داده ها دریافتند که “تفاوت معنی داری” در نتایج سلامت شناختی بین شرکت کنندگان که آسپرین با دوز کم مصرف کرده اند و افراد گروه کنترل شده  وجود نداشت.
آسپرین تاثیری در خطر ایجاد اختلال خفیف شناختی یا زوال عقل نداشته و باعث کاهش سرعت شرکت کنندگان در کاهش زمان نمی شود.
با این وجود ، محققان خاطرنشان می کنند که با توجه به دوره مطالعه طولانی مدت ، سایر نتایج ممکن است مشهود شوند.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments