Friday 3 April 2020 | جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
بازدید: 50

آسپرین: دشمن یا دوست بازماندگان سرطان سینه؟

بسیاری از تحقیقات نشان می دهد، زنانی که آسپرین مصرف می‌کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. اما آیا این دارو برای بازماندگان سرطان سینه هم خوب است؟

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، از مدیکال نیوزتودی، آسپرین، نوعی داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که بسیاری از مردم برای درمان سردرد، سرماخوردگی‌های خفیف و علایم آنفلوانزا از آن استفاده می‌کنند. بررسی‌ها تاکنون نشان داده است که این دارو فواید دیگری از جمله، پیشگیری از لخته خون در بدن و در نتیجه کاهش سکته‌های قلبی و مغزی دارد.

همچنین محققان در بررسی‌های گذشته خود دریافتند که این مسکن می‌تواند از خطر ابتلا به سرطان سینه تا ۲۰درصد بکاهد و حتی به زنانی که از این سرطان جان سالم بدر برده‌اند، کمک ‌کند.

اما اخیرا محققان دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا می‌گویند، شواهد به‌ دست آمده از فواید آسپرین در مورد سرطان سینه بسیار متغیر است. بنابه گفته آنها، مکانیسم بیولوژیکی و یافته‌های همه‌گیرشناختی مصرف آسپرین در ارتباط با وضعیت افراد مبتلا به سرطان سینه محدود و متناقض است.

آسپرین ممکن است در حفظ سلامتی برخی از افراد که بیماری سرطان سینه را از سر گذرانده‌اند، موثر باشد. اما این دارو احتمال دارد در افراد دیگر چنین نتایج مطلوبی نداشته باشد.

یکی از عوامل ابتلا به انواع سرطان‌ها، همچون سرطان سینه، التهاب مزمن است. آسپرین یکی از مهم‌ترین داروهای غیراستروئیدی است که ویژگی‌های ضدالتهابی دارد و بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این دارو می‌تواند از خطر ابتلا به سرطان سینه بکاهد. اما در بررسی‌های دقیق‌تر مشخص شد، آسپرین می‌تواند روی فرآیند متیلاسیون DNA موجود در ۱۳ ژن مرتبط با مکانیسم‌های سرطان سینه اثر بگذارد و منجر به بیماری‌های متفاوتی از جمله سرطان سینه شود.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی، داده‌های حاصل از وضعیت ۱۲۶۶ زن را مبتلا به سرطان سینه را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند، ژن BRCA1 در زنانی که به مدت ۶ هفته، حداقل هفته‌ای یک‌بار آسپرین مصرف کرده بودند، دچار متیلاسیون شد. این ژن یکی از آن ۱۳ ژن مرتبط با احتمال بروز سرطان سینه است و متیلاسیون آن موجب رشد تومورهای سرطان سینه می‌شود و به دنبال آن خطر مرگ در افراد را تا ۶۷درصد افزایش می‌دهد.

از طرفی زنانی که ژن‌های BRCA1 و PR در آنها دچار متیلاسیون نشده بود، مصرف آسپرین موجب کاهش ۲۲ تا ۴۰ درصدی مرگ‌ومیر مربوط به سرطان در آنها شد.

 

متیلاسیون، فرآیندی است که طی آن، مولکول‌های DNA در برابر واکنش‌های شیمیایی و عوامل خارجی، فعال و غیرفعال می‌شوند. این وضعیت می‌تواند فعالیت ژنی را تغییر دهد و در نهایت موجب بیماری‌هایی چون سرطان شود.

به گزارش طبنا، محققان قصد دارند نتایج خود را دوباره بررسی کرده و به نتیجه قطعی دست یابند. اما آنها می‌گویند، در مصرف آسپرین باید احتیاط‌ کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of