۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸

آخرین وضعیت مناطق زلزله زده از زبان رئیس جمعیت هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر از اسکان اضطراری 3100 نفر در پی زمین لرزه آذربایجان شرقی خبر داد و اعلام کرد که عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی، علی اصغر پیوندی در حاشیه بازدید از مناطق زلزله زده با حضور در جمع خبرنگاران در روستای ورنکش اظهار کرد: از همان ساعات نخست وقوع زلزله عوامل هلال احمر، در مناطق زلزله زده حاضر شده و اقدامات خود برای امداد رسانی به زلزله زدگان را در دستور کار خود قرار دادند.

وی با بیان این که طی دو روز گذشته عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله زده انجام شد گفت: در حال حاضر عملیات امداد و نجات به پایان رسیده و از روز گذشته نیز فرایند اسکان اضطراری آغاز شده و تاکنون۳۱۰۰ نفر از سوی هلال احمر اسکان داده شده‌اند.

وی با بیان این که تاکنون ۷۷۶ چادر در میان زلزله زدگان توزیع شده است گفت: حدود ۴۰۰ خانه تخریب شده و آسیب جدی دیده است. اما با توجه به نگرانی و اضطراب برخی از خانواده‌ها افرادی که خانه‌هایشان آسیب کمتری دیده‌اند نیز در چادر مستقر شده‌اند.

پیوندی با بیان این که چادر به اندازه‌ی کافی در پایگاه‌های هلال احمر در میانه، سراب، ترکمانچای و … وجود دارد ادامه داد: با توجه به سرمای هوا، والور ، پتو، موکت و غیره نیز در میان افرادی که اسکان اضطراری داده شده‌اند توزیع شده است.

رییس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته نیز در میان زلزله زدگان توزیع شده است گفت: از یکی دو روز آینده فرایند توزیع بسته‌های غذایی یک ماهه در میان زلزله زدگان آغاز خواهد شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه زلزله به ۱۷ روستا آسیب وارد کرده است، اظهار کرد: ۷ روستا نیز تخریب شده است که روستای ورنکش بیشترین خسارت را دیده است و متاسفانه ۵ نفر تمام جان باختگان زلزله در این روستا بوده است.

وی در مورد شمار مصدومان نیز خاطر نشان کرد: از میان ۵۸۴ مصدوم در حال حاضر ۱۷ نفر در بیمارستان بستری هستند و مابقی یا از بیمارستان ترخیص شده یا از همان ابتدا خدمات درمانی را به شکلی سرپایی در محل دریافت کرده‌اند.

وی دغدغه اصلی مردم را اسکان موقت زلزله زدگان برشمرد و گفت: تا به این لحظه بیش از ۱۵۰ پس لرزه در این منطقه رخ داده و از این رو زلزله زدگان دارای ترس و وحشت هستند که امیدواریم به سرعت با همکاری بنیاد مسکن ، استانداری و … فرایند اسکان موقت و بازسازی منازل نیز آغاز شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of