۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷

آبرسانی پایدار به ۶ روستای بخش مرکزی شهرستان کامیاران

مدیر امور آبفای کامیاران از حل مشکلات کمبود آب و تأمین آب پایدار 6 روستای بخش مرکزی این شهرستان با جمعیت مجموع 1500 نفر خبر داد.

به‌گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “جمشید مظفریان” اظهار کرد: در روستای یاخله با ۴۲ خانوار و ۱۳۷ نفر جمعیت مشکل کمبود شدید آب وجود داشت، به گونه‌ای که در شبانه‌روز کمتر از ۲ ساعت ساکنان این روستا از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند بودند.

وی افزود: یک دهنه چشمه با آبدهی مناسب شناسایی و با رفع مشکلات خط انتقال به منابع تأمین کننده آب روستا اضافه شد و در حال حاضر در ۲۴ ساعت شبانه روز آب کافی در شبکه برای اهالی روستای یاخله توزیع می‌شود.

مدیر امور آبفای کامیاران اظهار کرد: در روستای پشته با ۲۴۷  نفر جمعیت، مخزن قدیمی روستا در حال تخریب بود که موجب هدررفت شدید آب و آلودگی آب شرب روستا می‌گردید؛ با تکمیل مخزن تازه ساخت ۱۰۰ مترمکعبی و با همکاری سپاه پاسداران و مشارکت مردمی مشکل هدررفت و آلودگی آب شرب برطرف شد.

مظفریان خاطرنشان کرد: در این پروژه ۲۷۰ میلیون ریال توسط آبفا و ۱۵۰ میلیون ریال توسط سپاه پاسداران هزینه شد؛ ضمن آنکه اهالی روستا نیز به صورت خودیاری برای تکمیل مخزن کمک کردند.

وی ادامه داد: در روستای بلوجه با ۱۱۱ نفر جمعیت، کمبود شدید آب به دلیل غیر پوشش بودن روستا و تقسیم نادرست آب مصرفی روستا وجود داشت؛ برای برطرف نمودن این معضل با همکاری سپاه پاسداران و مشارکت مردم روستا، ضمن بهسازی یک دهنه چشمه، اجرای ۱۴۰۰ متر خط انتقال، ۱۵۰۰ متر شبکه و نصب ۳۴ انشعاب خصوصی با استفاده از لوله و اتصالات و کنتور و حوضچه کنتور، روستا تحت پوشش امور آبفا قرار گرفت و مشکل حل و فصل شد.

مدیر امور آبفا کامیاران یادآور شد: در این پروژه ۵۶۰ میلیون ریال توسط آبفا و ۱۵۰ میلیون ریال نیز توسط سپاه پاسداران هزینه و در این زمینه هم از مشارکت اهالی روستا استفاده شد.

مظفریان افزود: روستای زرینجوب با ۴۷۳ نفر جمعیت به علت نزدیکی روستا به شهر با افزایش جمعیت مواجه بود  که این مسئله منجر به کمبود آب شده بود و با اخذ مجوز اتصال آب شهری به شبکه روستا با اختصاص ۹۰۰ متر لوله و اجرای لوله گذاری با مشارکت مردمی آب پایدار برای روستائیان زرینجوب نیز فراهم شد که اعتبار این پروژه ۳۰۰ میلیون ریال توسط آبفا و ۱۰۰ میلیون ریال از طریق دهیاری روستا تأمین شد.

وی ادامه داد: در روستای کومائین با ۲۷۴ نفر جمعیت مشکل کمبود شدید آب وجود داشت به گونه‌ای که در شبانه روز کمتر از ۲ ساعت ساکنان این روستا از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند بودند.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان کامیاران ادامه داد: برای حل این مشکل شناسایی یک دهنه چشمه با آبدهی مناسب انجام شد که ضمن اخذ مجوز بهره برداری با اختصاص ۵۵۰ متر لوله و مشارکت مردمی خط انتقال آن اجرا و به منابع تامین کنده آب روستا اضافه گردید. اعتبار این پروژه ۸۵ میلیون ریال توسط آبفا و ۵۰ میلیون ریال از طریق خودیاری اهالی روستا تأمین شد.

مظفریان گفت: در روستای مروارید با ۲۶۳ نفر جمعیت، کمبود آب به صورت کمتر از ۱ ساعت در شبکه وجود داشت که حفر یک حلقه چاه و اجرای خط انتقال تا مخزن روستا با استفاده از منابع داخلی به مناقصه گذاشته شده و هم اکنون در دست اجرا است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments