۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
وزير نيرو در آئین بهره‌برداري از پروژه‌های صنعت آب و برق 4 استان

آبرسانی روستایی حاکی از یک تحول بزرگ توقف‌ناپذیر است

وزير نيرو با اشاره به برخورداري 9 ميليون و 300 هزار نفر جمعيت روستايي از شبكه آب سالم و پايدار در سال‌هاي فعاليت دولت‌هاي يازدهم و دهم گفت: اين كه هر سال يك ميليون و 150 هزار هم‌وطن روستايي و هر هفته 33 روستا به اين شبكه با توجه به گستردگي روستاها وصل شده باشند، حاكي از تحول بزرگ توقف ناپذير و سرمايه‌اي ماندگار براي ماست.

به‌گزارش گروه اقتصاد سلامتی خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از ۲۳ پروژه صنعت آب و برق با اعتبار ۶۸۶ میلیارد تومان در استان‌های قم، اصفهان، زنجان و سمنان در سی و هشتمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اظهار داشت: به‌ویژه وقتی که به خاطر بیاوریم بخش عمده‌ای از این تحولات در سال‌هایی محقق شده که کشور درگیر جنگ اقتصادی هم بوده و است و امیدواریم قدردان این مجموعه نعمت‌ها باشیم که به برکت پایداری و هوشمندی ملت ایران حاصل شده است.

وی با اشاره به بهره‌برداری متوسط ماهانه از یک واحد تصفیه‌خانه در دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم ۱۶۸ تصفیه‌خانه فاضلاب داشتیم که وقتی وارد دولت سیزدهم می‌شویم این رقم به ۲۶۹ می‌رسد.

اردکانیان اظهار داشت: منابع مالی این پروژه‌ها به طور عمده از بخش غیر دولتی تدارک شده و این بدان معناست که به سطحی از توانایی در تدوین مدل‌های اقتصادی اجرای این طرح‌ها رسیدیم. قطعا نیروی انسانی ورزیده شده این عرصه در کار احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور متوقف نخواهد شد.

وزیر نیرو افزود: بازار منطقه نیازمند تخصص و تجربه این نیروی انسانی است و با توسعه روابط اقتصادی به‌ویژه در کشورهای همسایه می‌توانیم از این ظرفیت تجدیدپذیر یعنی منابع انسانی ارزنده استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه تصفیه‌خانه‌های آب آمار عملکرد این دولت، آمار دلگرم‌کننده‌ای است، گفت: در این دولت هر دو ماه به طور متوسط یک تصفیه‌خانه آب وارد مدار بهره‌برداری شده و از عدد ۱۱۹ به ۱۷۵ تصفیه‌خانه در تابستان سال آینده خواهیم رسید.

اردکانیان ادامه داد: آبرسانی روستایی علاوه بر شاخصه‌های توسعه‌یافتگی، بهداشت عمومی و نظایر این، یک شاخصه مهم عدالت اجتماعی است؛ این که هم‌وطن روستایی به شبکه آب سالم و پایدار همانند آنچه در شهرها محقق شده، در این حجم وسیع دسترسی پیدا کند.

اردکانیان گفت: بی‌مناسبت نیست که در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی و در چهل و سومین بهار آزادی و استقلال کشور، این مجموعه دستاوردها را تکرار کنیم که سرمایه‌ای ارزشمند برای آینده است. البته مسیرهای طی نشده و کارهای باقی مانده را هم از خاطر نبریم. ما قطعا نیازمند توجه جدی‌تر به مسئله مصرف هستیم.

وی افزود: موافق این نیستم که وقتی به موضوع اصلاح مصرف اشاره می‌شود جهت توجه ما صرفا متوجه مردم به معنای مصرف کننده باشد. اصلاح مصرف با عرصه تولید تفکیک ناپذیر است. همانگونه که برای تدوین سیاست‌های تولید ابزار قانونی داریم، در عرصه مصرف هم دستمان بسته نیست. ابزارهای متعددی در اختیار ما است که بتوانیم در عرصه مصرف هم ایفای نقش کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: اگر در عرصه تولید،‌ عرصه‌ها، شیوه‌ها، ابزار و تجهیزات، رسانه‌ها و صحنه افکار عمومی ابزاری برای کمک به ما در ایفای نقش خودمان در موضوع تولید به حساب می‌آید و همین ابزار برای ما در عرصه مصرف هم وجود دارد.

وی افزود: در دولت دوازدهم مطابق برنامه وزارت نیرو وارد دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا شدیم؛ این بدان معناست که در عرصه‌های تولید و مصرف مسئولیت داریم. اینگونه نیست که وقتی به کمبود برخورد می‌کنیم صرفا اصلاح را از مردم انتظار داشته باشیم. مجموعه عادات مصرفی مردم به نوعی نشات‌ گرفته از برنامه‌ها و سیاست‌های بخش تولید و عرضه هم است.

اردکانیان گفت: نیروگاه‌های کشور در حالی که مشکلی برای تولید ندارند و ظرفیت آماده قابل ملاحظه‌ای در این بخش وجود دارد، اما به دلیل مشکلات موجود در تامین سوخت مورد نیاز آنها، با کمبودهایی برای تولید برق مواجه هستیم که این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: یک سری راه‌حل کوتاه مدت و فوری است که هم‌اینک با کمک وزارت نفت و رسانه‌ها و نیز مردم به آن پرداخته می‌شود و این شرایط را پشت سر خواهیم گذاشت، اما چیزی که نباید فراموش شود این است که شاخصه‌های مصرف گاز در بخش خانگی به هیچ وجه مناسب نیست و باید با کمک خود مردم این روش به سمت اصلاح برود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: هم‌اینک حدود ۸۰ درصد گازی که توسط وزارت نفت به جامعه عرضه می‌شود در بخش خانگی و تجاری مورد مصرف قرار می‌گیرد که اصلا شاخص مطلوبی نیست و مخاطب مطلوب کردن آن هم صرفا مردم نیستند و مجموعه روش‌ها، سیاست‌ها و ابزار باید به‌کار گرفته شود.

وی افزود: در زمان حاضر به میزان ۷ برابر حجم گاز تحویلی برای سوخت نیروگاه‌ها که نه تنها برق مورد نیاز بخش‌های خانگی و صنعت بلکه صنعت،‌ معدن و کشاورزی را هم فراهم ‌می‌کنند به بخش خانگی و تجاری کشور گاز تحویل می‌شود.

اردکانیان اظهار داشت: آنچه باید روی آن متمرکز شد این است که در سازمان دولت و بخش‌های دولتی و خدماتی بدون خدشه و اختلال در خدمت‌رسانی به مردم، مصرف گاز و برق مدیریت شود و همچنین از مردم هم درخواست کنیم که به میزان محدودی سعی کنند مصرف گاز خانگی را با یکی دو درجه کاهش دمای فضای مسکونی خود مدیریت و اصلاح کنند تا بتوایم این شرایط را پشت سر بگذاریم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x