۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳

کرم ضد چروک: راهنمای شما برای پوستی جوان تر

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب کرم ضد چروک برای سلامت پوست و صورت می‌پردازیم. با طبنا (خبرگزاری سلامت) همراه باشید.

آیا شما نیز کارآمد بودن کرم ضد چروک برای‌تان سوال است؟ با این مقاله از Mayoclinic، بیشتر کارایی آن را بررسی می‌کنیم.

آیا کرم ضد چروک بدون نسخه واقعاً باعث کاهش ظهور خطوط و چین و چروک می شوند؟ محققان بر این باورند که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد.

مردم با این امید که این محصولات بتوانند چین و چروک‌ها را کاهش داده و از صدمات ناشی از آفتاب جلوگیری کنند یا آن را معکوس کنند، کرم ضد چروک و لوسیون‌های مختلف بدون نسخه را خریداری می‌کنند.

اما آیا آنها واقعا کار می‌کنند؟ این اغلب بستگی به ترکیبات محصولات و مدت زمان استفاده آن‌ها دارد. از آنجا که این کرم‌های بدون نسخه (OTC) به عنوان دارو طبقه بندی نمی شوند‌، برای اثبات اثربخشی آن‌ها نیازی به انجام تحقیقات علمی نیست.

اگر به دنبال لیفت صورت در بطری هستید، احتمالاً آن را در کرم ضد چروک پیدا نمی کنید. فواید این محصولات معمولاً فقط اندک هستند.

مواد معمول در کرم های ضد چروک

مرطوب کردن به تنهایی می‌تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. به طور موقت پوست را چرب کرده و باعث می‌شود خطوط و چین و چروک‌ها کمتر دیده شود.

مرطوب کننده‌ها، لوسیون ها، کرم ها، ژل ها و سرم ‌های ساخته شده از آب، روغن و مواد تشکیل دهنده دیگر مانند پروتئین‌ها‌، موم ها‌، گلیسیرین، لاکتات و اوره هستند.

کرم‌های چین و چروک اغلب مرطوب کننده‌هایی با ترکیبات فعال هستند که مزایای دیگری نیز به همراه دارند. این ترکیبات اضافه شده برای بهبود رنگ پوست، بافت، خطوط ریز و چین و چروک در نظر گرفته شده اند. اثربخشی این محصولات تا حدودی به نوع پوست شما و ماده فعال یا مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

کرم ضد چروک و مواد استفاده شده در آن

در اینجا ترکیبات متداولی وجود دارد که ممکن است باعث بهبودی در ظاهر پوست شما شود:

رتینوئیدها:

این اصطلاح برای ترکیبات ویتامین A، مانند رتینول و اسید رتینوئیک اسید استفاده می‌شود. این مواد از دیرباز به صورت موضعی برای کمک به ترمیم پوست آسیب‌دیده از آفتاب و کاهش خطوط و چین و چروک‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ویتامین C اسید اسکوربیک:

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است، به این معنی که پوست را از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. مولکول‌های اکسیژن ناپایدار که سلول‌های پوست را تجزیه می‌کنند و باعث ایجاد چین و چروک می شوند. ویتامین C ممکن است به محافظت از پوست در برابر آفتاب و کاهش خطوط و چین و چروک کمک کند. قبل و بین استفاده، کرم ضد چروک حاوی ویتامین C باید به گونه‌ای ذخیره شود که آن را از هوا و نور خورشید محافظت کند.

کرم ضد چروک و ویتامین سی

اسیدهای هیدروکسی:

اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHAs) شامل اسید گلیکولیک، سیتریک و لاکتیک هستند. آنها برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست (لایه برداری) استفاده می‌شوند. استفاده از یک محصول AHA بطور منظم پوست شما را برای جذب بهتر سایر محصولات آماده می‌کند و باعث رشد پوست جدید صاف و یکدست  می‌شود. همچنین AHA، اسیدهای بتا هیدروکسیل و شکل جدید‌تری به نام اسیدهای پلی هیدروکسی نیز در کاهش خطوط و چین و چروک‌ها موثر هستند.

کوآنزیم Q10:

این ماده ممکن است به کاهش چین و چروک‌های ریز اطراف چشم و محافظت از پوست در برابر آفتاب کمک کند.

پپتیدها:

این مولکول‌ها به طور طبیعی در موجودات زنده اتفاق می افتند. برخی از پپتیدها قادر به تحریک تولید کلاژن هستند و نشان داده شده است که باعث بهبود بافت پوست و چین و چروک می‌شوند.

عصاره چای:

چای سبز، سیاه و مشکی حاوی ترکیباتی با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. کرم‌های چین و چروک به احتمال زیاد از عصاره چای سبز استفاده می‌کنند.

عصاره دانه انگور:

عصاره دانه انگور علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، باعث تولید کلاژن می‌شود.

نیاسینامید یک ماده آنتی اکسیدان قوی:

این ماده با ویتامین B-3 (نیاسین) مرتبط است. این ماده به کاهش ریزش آب در پوست کمک می کند و باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

 ارزیابی ایمنی و اثربخشی کرم ضد چروک

سازمان غذا و دارو، کرم‌ها و لوسیون‌ها را به عنوان لوازم آرایشی طبقه بندی می‌کند، که یعنی آن‌ها هیچ ارزش پزشکی ندارند. بنابراین ارزش آن‌ها را کمتر از داروها تنظیم می‌کند. این بدان معنی است که محصولات آرایشی برای ایمنی و اثربخشی آن‌طور که داروهای موضعی تحت آزمایش قرار می‌گیرند، تحت آزمایش دقیق قرار نمی گیرند.

از آنجا که FDA محصولات آرایشی و بهداشتی را برای اثربخشی ارزیابی نمی‌کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که هر محصول کرم ضد چروک باعث کاهش چین و چروک شما شود.

کرم ضد چروک و ایمنی دارویی

این موارد را هنگام قضاوت در مورد شایستگی استفاده از کرم ضد چروک در نظر بگیرید:

هزینه:

هزینه هیچ ارتباطی با اثربخشی ندارد. یک کرم ضد چروک که پرهزینه‌تر است ممکن است از یک محصول کم هزینه‌تر موثر نباشد.

دوزهای پایین کرم ضد چروک بدون نسخه حاوی غلظت کمتری از ترکیبات فعال نسبت به کرم با نسخه هستند. بنابراین نتایج، در صورت وجود، محدود و معمولاً کوتاه مدت است.

چند ماده تشکیل دهنده:

محصولی با دو یا سه ماده فعال لزوماً مؤثرتر از محصولی نیست که فقط یکی از آن‌ها  در آن وجود دارد. به همین ترتیب، استفاده از چندین محصول ضد چروک به طور همزمان ممکن است باعث تحریک پوست شما شود.

مصرف روزانه:

به احتمال زیاد قبل از اینکه متوجه هیچگونه بهبودی شوید، باید هفته‌ها یک یا دو بار از کرم ضد چروک استفاده کنید. و به محض قطع مصرف این محصول، پوست شما به ظاهر اصلی خود باز می‌گردد.

اثرات جانبی:

برخی از محصولات ممکن است باعث سوزش پوست، بثورات پوستی یا قرمزی شوند. برای محدود کردن اثرات جانبی حتماً دستورالعمل‌های محصول را بخوانید و دنبال کنید. این ممکن است به انتخاب محصولاتی که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک (هایپالرژنیک) یا آکنه نمی‌شوند کمک کند. محصولاتی را انتخاب کنید که خط تلفن مصرف کننده را در صورت بروز سؤال در اختیار شما قرار دهند.

تفاوتهای فردی:

فقط به این دلیل که دوست شما به محصولی سوگند می خورد ، به این معنی نیست که برای شما کار خواهد کرد. افراد انواع مختلف پوست دارند. هیچ یک از محصولات برای همه یکسان نیست.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of