۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳

کاربردهای داروی هیوسین

داروی هیوسین (Hyoscine) در مواردی مثل دردهای شکمی، گرفتگی های روده ای و درمان دردهای قاعدگی کاربرد دارد. در این مقاله به بررسی این دارو می‌پردازیم.

مشخصات داروی هیوسین

داروی هیوسین در گروه درمانی آنتی کولینرژیک (آنتی موسکارینطبقه بندی می شود و به اشکال قرص، آمپول و پماد در داروخانه ها به فروش می رسداین دارو از گیاهانی همچون بلادن Belladon، مهر گیاه Mandragor و بنگ Jusquiame گرداوری می شودهمانطور که در مقدمه هم گفتیم مصارف پزشکی داروی هیوسین بسیار متنوع استهیوسین بوتیل برومید به درمان گرفتگی های روده (سندروم روده ی تحریک پذیرو معده کمک می کند و هیوسین هیدروبرومید بیشتر در درمان حالت تهوع و سایر عوارض بیماری گوش میانی کاربرد دارددرمان بیماری مسافرت، تهوع و استفراغ، کمک کننده به عنوان داروی بیهوشی (کاهش بزاق دهان و جلوگیری از گرفتگی مجراهای تنفسی در عمل جراحیاز دیگر کاربردهای این دارو استبه طور کلی هیوسین اثر ضد اسپاسم قوی دارد و اسپاسم های گوارشی و ادراریتناسلی را رفع می کندضمنا از این دارو برای گشاد کردن مردمک چشم در هنگام جراحی چشم نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر داروی هیوسین

داروی هیوسین با مهار کردن گیرنده های استیل کولین باعث رفع انقباض عضلات صاف جداره ی روده می شود و به طور کلی می توان گفت این دارو یک ضد اسپاسم و گرفتگی دستگاه گوارش استشل کردن عضلات دیواره ی معده، روده، مجرای صفرا و دستگاه ادراری از مهمترین تاثیرات این دارو در بدن است.

نحوه ی مصرف داروی هیوسین

طبق تحقیقات انجام شده مقدار مصرف این دارو برای بزرگسالان با توجه به وضعیت جسمانی و نوع بیماری متفاوت است اما به طور کلی مصرف ٢٠ میلی گرم و ۴ بار در روز مناسبترین حالت استهمچنین کودکان نیز بهتر است به میزان ١٠ میلی گرم و ٣ بار در روز از داروی هیوسین مصرف کنندتوصیه می شود که این دارو را حداقل ١ ساعت قبل از مصرف ضد اسهال ها و داروهای آنتی اسید میل کنیدنوشیدن ١ لیوان آب به همراه هیوسین توصیه می شود.

عوارض جانبی مصرف داروی هیوسین

شایعترین و مهمترین عوارض جانبی این دارو عبارتند ازخشکی دهان، یبوست، اختلال در ادرار و بروز حالت تهوعاگر این عوارض به مرور زمان برطرف نشد و یا شدت پیدا کرد بهتر است که به پزشک مراجعه کنیدتورم دست و پا، افزایش نبض، اسهال، سرگیجه، چشم درد، مشکلات بینایی، مشکلات تنفسی و خارش بدن از عوارض بسیار نادر مصرف داروی هیوسین است که در صورت بروز باید سریعا به پزشک مراجعه شوددقت داشته باشید که احتمال ابتلا به نازک شدن پوست، دیابت، کند شدن رشد کودکان و بروز شکنندگی استخوان ها در صورت مصرف طولانی مدت این دارو افزایش پیدا می کنداگر مجبور به استفاده ی طولانی مدت از نوع خوراکی هیوسین هستید بهتر است که فشارخونتان را مرتبا اندازه گیری کنید.

نکات مهم و احتیاطی

  • در هنگام مصرف این دارو از مقدار نمک کمتری در غذاهای خود استفاده کنید و در صورت لزوم اقدام به خریداری مکمل های پتاسیم کنید.
  • مصرف همزمان این دارو به همراه الکل احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می دهد.
  • توجه داشته باشید که اگر قصد انجام انواع واکسیناسیون را دارید حتما پزشک را در جریان قرار دهید که داروی هیوسین مصرف می کنید.
  • مصرف کرم و پماد این دارو برای خانم های باردار کاملا بی ضرر است اما نوع خوراکی این دارو برای جنین مضر است.
  • داروی هیوسین در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است برای کودک مضر باشدبا پزشک خود مشورت کنید.
  • هرگز بعد از درمان طولانی مدت با این دارو به یکباره مصرف آن را قطع نکنیدکم کم از دوز مصرفی بکاهید و سپس قطع کنید.
  • در صورتی که از داروهای دیگری استفاده می کنید و به بیماری های خاص دیگری نیز مبتلا هستید قبل از مصرف این دارو به پزشک اطلاع دهید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments