۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶

پروتئین وی و تاثیرات آن در بدنسازی

پروتئین وی یکی از مکمل هایی است که ورزشکاران در بدنسازی از آن استفاده می کنند و خواص و مضرات خاص خود را دارد. در این مقاله به بررسی این ماده می‌پردازیم.

پروتئین وی

مکمل وی (Whey protein) یک پروتئین خالص، طبیعی و با کیفیت بسیار بالا می باشد و از شیر گاو هنگام تهیه پنیر و دلمه زدن بدست می آید. بدن قادر به ساختن آمینو اسیدهای ضروری نمی باشد و از طریق تغذیه غذاهای حاوی پروتئین نیاز خود را برآورده می کند. پروتئین وی منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است. همچنین این مکمل در بهبود و بازسازی بافت های ماهیچه‌ای تاثیر گذار است.

خواص پروتئین وی در بدنسازی

پروتئین وی مایعی است که پس از دلمه بستن شیر بدست می آید. قبلا این مایع را دور می‌ریختند. اما محققان به این نتیجه دست یافتند که مکمل وی حاوی پروتئین‌های کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می کند.

همچنین این مکمل دارای آمینو اسیدهای ضروری مانند لوسین است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می‌کند. مکمل وی بعد از تمرین سریع هضم شده و لوسین زیادی را در خون آزاد می‌کند.

از  مهمترین خواص پروتئین وی در بدنسازی میتوان به افزایش توده عضلانی بدن و کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن اشاره کرد. همچنین این مکمل بدنسازی موجب بالا بردن قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون می شود.

پیشگیری از سرطان یکی دیگر از خواص این مکمل است. این مواد به فعالیت سلول های لنفوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند، کمک می کنند. در نتیجه قادرند تحلیل بافت های بدن در طی بیماری را کاهش داده و به بهبود سلامت بدن کمک کنند. طبق اطلاعات بدست آمده پروتئین وی از سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.

این مکمل بدنسازی دارای سرعت جذب بالا می باشد و در نتیجه به راحتی‌ می تواند در هر رژیم غذایی گنجانده شود. با مصرف پروتئین whey واکنش‌های آنابولیکی در تمرینات استقامتی افزایش می یابد.

از دیگر خواص این مکمل در بدنسازی میتوان به حفظ ماهیچه‌ها، افزایش سن تخریب ماهیچه‌ها، ایجاد محیطی‌ ضد کاتابولیک در تمرینات طولانی‌، افزایش میزان متابولیسم و  بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

طبق تحقیقات بدست آمده این مکمل ، یک پروتئین مفید جهت کاهش نرخ سرطان، مبارزه با HIV، افزایش قدرت ایمنی بدن، کاهش استرس و پائین آورنده کلسترول، افزایش سطح سرتونین در داخل مغز، ارتقاء عملکرد کبد در گروهی که به نوعی از بیماری هپاتیت مبتلا هستند، کاهش فشار خون، افزایش عملکرد فیزیکی بدن و … می باشد.

یکی از تأثیرات بارز پروتئین وی توانائی افزایش Glutathione GSH آن می باشد. GSH به طور قطع مهمترین آنتی اکسیدان محلول در آب می باشد که در بدن یافت می شود.

خواص پروتئین وی در بدنسازی

مضرات پروتئین وی

طبق بررسی های بدست آمده اگر در مصرف پروتئین وی whey زیاده روی نکنید، ضرری برای شما نخواهد داشت. اما به طور کلی مصرف بیش از حد پروتئین وی بار کبدی را افزایش داده و موجب آسیب های جدی به کبد می‌شود.

به طور کلی کسانیکه مبتلا به بیماری های کلیوی یا کبدی هستند، بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.

انواع پروتئین وی

انواع پروتئین وی به سه دسته اصلی شامل پروتئین وی مجزا، کنسانتره و هیدرولیز شده تقسیم می شود.

در این بخش اطلاعاتی را در این باره تقدیم می کنیم :

 • کنسانتره پروتئین وی (وی غلیظ)
  کنسانتره پروتئین وی خیلی طبیعی بوده و کمتر فراوری شده است. البته این کمتر فراوری شدن به معنی بهتر بودن نیست، بلکه به معنی محصول ناخالص است.
  مکمل وی غلیظ شده، شامل چربی و لاکتوز بیشتر و پروتئین کمتری می باشد( تقریبا ۷۰ تا ۸۰ % پروتئین ). البته این در صد در مارک های مختلف با هم فرق می کند.
 • مکمل وی ایزوله یا مجزا
  مکمل وی ایزوله مراحل فرآوری بیشتری را طی می کند تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد. آنها حدود ۹۰% پروتئین دارند. کسانیکه به لاکتوز حساسیت دارند، می توانند از این پروتئین استفاده کنند. البته هزینه بیشتری دارد، چون بیشتر فراوری شده است.
 • مکمل وی هیدرولیز شده
  این نوع مکمل معمولاً در مصارف کلینیکی استفاده می‌شوند، چون هضم آن آسان‌تر است و برای تولید آن آنقدر فرآوری صورت می گیرد که پروتئین را به قطعات سازنده آن یعنی آمینو اسید ها تبدیل می کند. یکی دیگر از ویژگیهای مکمل هیدرولیز شده آنست که خواص آلرژیک شیر را ندارد. طبق اطلاعات بدست آمده فرایند هیدرولیز کردن حلالیت و هضم شدن را  بهبود می‌بخشد. این مکمل گران ترین نوع پروتئین وی است.

کدام پروتئین وی بهتر است ؟

درست است که گفتیم مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده بهترین نوع در بازار هستند، چون بیشتر فرآوری شده اند. اما منظور ما این نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین وی را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید، به هدف و تناسب اندامتان نمی رسید. فقط یادتان باشد گفتیم خود کنسانتره پروتئین پنیر هم کیفیت های مختلفی دارد که بهترین آن کیفیت حدود ۸۰٪ پروتئین است. اما این مکمل با قیمت ارزانتر و کیفیت ۳۰٪ پروتئین هم وجود دارد که زیاد به درد نمی خورد.

همچنین گفتیم یک ویژگی مثبت مکمل وی ایزوله آنست که لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ می رسد و افراد حساس به لاکتوز می توانند با خیال راحت آن را مصرف کنند.

این نکته را تذکر می دهیم که اگر اسکوپ داخل مکمل ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد، این مکمل را نخرید. چون معلوم نیست ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌ است.

مصرف پروتئین وی

مقدار مصرف این مکمل

مقدار مصرف پروتئین در افراد مختلف و با توجه به برنامه غذایی شان فرق دارد.

طی یک تحقیق بطور طبیعی میزان مصرف آن ۱۵۰ گرم در روز است. معمولاً ۱ گرم پروتئین یا کمتر به ازای هر ۵/۰ کیلوگرم از وزن بدن در بدنسازان توصیه می شود.

مطالعه دیگری می‌گوید شما باید بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید، چون بیشتر از آن تاثیری روی رشد عضلانی ندارد. سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما به عواملی مانند میزان عضلات شما، میزان فعالیت فیزیکی شما، سن ، سابقه هورمونی ، وزن و … بستگی دارد.

پس تشخیص میزان مصرف آن را حتما به یک متخصص بسپارید و خودتان خودسرانه از آن مصرف نکنید.

رابطه مکمل وی و کاهش وزن

پروتئین وی باعث لاغری و کاهش وزن شما می شود. اما نه به خاطر ویژگی چربی سوزی، بلکه بخاطر اینکه این مکمل خاصیت سیر کنندگی دارد و باعث می شود شما کمتر احساس گرسنگی بکنید. هر چه قدر هم که کمتر بخورید مسلما کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

البته برخی تحقیقات در حال اثبات خاصیت چربی سوزی آن هستند، ولی هنوز نتیجه قطعی در این باره در هیچ جا اعلام نشده است.

زمان مصرف این مکمل

مکمل وی بسیار زود جذب است و در نتیجه یکی از بهترین مکمل ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود. وقتی شما در باشگاه وزنه می زنید، بدن شما وارد فاز فشار و استرس شده و در واقع به بافت های عضلانی خود آسیب ( آسیب خوب ) وارد می کنید.

این نکته را فراموش نکنید که ساخت عضلات در داخل باشگاه انجام نمی شود. بلکه با تمرینات ورزشی بدن مجبور می شود، بعد از باشگاه برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و شروع به عضله سازی کند. بنابراین با مصرف پروتئینی مثل وی شما به عضلات تان آمینو اسید های لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. شما بعد از تمرین یک فرصت دو ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات تان، با مصرف مکمل وی عضله بسازید. بهترین زمان های مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین است. در روزهایی که تمرین ندارید می توانید این میزان را به ۲ وعده کاهش بدهید.

 

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments