Tuesday 18 February 2020 | سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
بازدید: 123

نسیا یا فراموشی و روش پیشگیری از آن

اگر بيمار سالمى يك باره دچار فراموشى گردد اين امر مربوط به محتويات جمجمه بوده و بيشتر يك نوع صرع است كه فساد در فكر يا ذكر يا تخيل پيدا مى شود.

بیمارى که دچار فراموشى است درست مى شنود درست مى بیند اما مطالب را زود فراموش مى کند و اگر به علت گرفتارى مرکز تخیلات و محل حفظیات باشد، بیمار دچار احساس خواب رفتگى ، سنگینی در پشت سر و دچار خروج رطوبت دائم از دهان و بینى است ، وجود کسالت عمومى و بدتر شدن در اثر خوردن میوه‌هاى سرد و تر از نشانه‌هاى بارز بیمارى است .

این نمونه مرض در پیران زیادتر از جوانان دیده مى شود.

روش های درمان نسیا یا فراموشی

در صورتیکه عوارض مغزى یا جمجه اى و بیماریهاى دیگر در کار نباشد درمان زیر مفید است و پاکسازى بدن به وسیله ایارج فیقرا مؤثر مى باشد:

  1. خردل ۵ گرم ، سیاهدانه ۵ گرم نرم کوبیده ، در عسل حل کرده غرغره نمایند.
  2. سیاهدانه یا فلفل یا خردل را کوبیده به صورت گرد در بینى بکشند تا عطسه زیاد کنند.
  3. مشگ ، عنبر، پودینه ، جوز هندى ، بسباسه ، قرنقل و یا مرزنجوش بو کنند.
  4. با جوشانیده بابونه و مغز ناخنک سر را بشویند.

اختلال در فکر

گاهى آدمى دچار ضعف فکر شده نمى تواند درباره چیزى فکر کند و قدرت تفکر درباره اشیا را از دست مى دهد این بیشتر در اثر اختلال در مرکز حافظه به علت جمع شدن مواد غیر طبیعى یا تغییر مزاج آن محل به علت جذب نامطلوب یا به علل فشار و یا هر عامل دیگرى که بتواند روح نفسانى را مشوش گرداند به وجود مى آید.

مثلا: اگر غلبه بر رطوبت بدن باشد سنگینى در وسط سر حس مى شود که با اختلال فکر تواءم است .

درمان:

بر حسب علت پیش آمده درمان را باید شروع کرد تا تعادل بدن برقرار شده بیمار بهبود یابد داروهاى مرخى ((شل کننده )) را بر وسط سر ضماد کردن مفید است .

 

اختلال در تخیلات

در این بیمارى ضعف یا نقض یا بطلان در قوه تخلیه به وجود مى آید. عمل تخیلات بدین طریق است که ادراک و حس مشترکى که در صورهاى مختلف به دست آمده است ، اگر چه از نظر غائب باشد بتواند به خاطر آورد و در انبار تخیلات تجسم نماید، آثار ضعف تخیلات بدینگونه است که بیمار خواب کمتر مى بیند و اگر هم بیند کمتر به خاطرش سپرده مى شود اما بطلان و زایل شدن یا از دست دادن تخیلات آن است که خواب اصلا نمى بیند و اگر هم دیده شود هیچگونه خاطره اى از آن باقى نخواهد ماند اینگونه افراد تا کسى را مى بینند مى شناسند پس از اینکه آن شخص از دیدگانشان پنهان شد دیگر نمى توانند او را به خاطر آورند: یا مثلا چه کارى را انجام داده اند و فراموش مى کنند که چه کرده اند.

درمان:

آنچه در اختلال فکر کردن گذشت در اینجا مفید است .

نوع دیگر اختلال در تخیلات چنین است که آنچه وجود ندارد در خاطر مى آورد مثلا فکر مى کند که یک آدم دو سر یا یک اسب که نصف آن آدم و نصف دیگرش اسب است مى بیند و یا خیال مى کند آدمى برومند است و یا سر شیرى در صندوق خانه اش پنهان است یا میخ در غذاهایش ریخته اند و امثال اینها.

این حالت بیشتر در مزاجهاى صفراوى و یا مزاجهاى گرم شدید پدید مى آید.

درمان:

شربت بنفشه ، شربت نیلوفر، عرق بید، و یا گلاب را با آب سرد مخلوط کرده روزانه سه قاشق غذاخورى میل نمایند و پنج نسخه زیرا هم زمان بایستى شروع نمایند و به ترتیب با هم به کار برند.

برای دریافت دارو پس از مشخص شدن مزاج از داروهای ترکیبی آماده ما استفاده کنید.

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of