همه ما از میزان آلودگی (infection) و کثیف بودن فضای توالت ها و حمام ها تا حدودی باخبریم و سعی می کنیم در چنین مکان هایی که معدن انواع باکتری و میکروب های خطرناک است موارد ایمنی را بیشتر رعایت کنیم اما جالب است بدانید که در خانه و محیط کار مکان ها و وسایلی هستند که گاها آلودگی شان کمتر از فضای توالت نیست به طور مثال طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، گوشی تلفن می تواند به طور متوسط ۱۷۰۰۰ میکروب را روی سطح خود جمع کند که در نگاه اول اصلا کثیف و آلوده نیست. در ادامه این مقاله شما را با وسایل و مکان هایی آشنا می کنیم که دارای میزان آلودگی بالایی هستند و این آلودگی ها می تواند سلامت جسمی و روحی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

حوله های حمام و دست و صورت

شاید در نگاه اول حوله های حمام یکی از تمیز ترین وسایل منزل باشند اما توجه داشته باشید وقتی شما حوله را دور بدنتان می پیچید رطوبت قابل توجه با مقادیر زیادی پوست خشک و مرده را وارد الیاف حوله می کنید. این کار محیط بسیار مناسبی را برای رشد و گسترش میکروب ها فراهم می کند.

اکثرا وقتی از توالت بیرون می آیند، بعد از شستشوی دست ها سعی می کنند آن ها را با حوله دست، پاک کنند. این کار و مکانی که معمولا حوله ها در آن قرار دارند می توانند محیط مناسبی برای آلوده شدن با انواع میکروب ها و باکتری ها باشند. فضای حمام و توالت ها بخاطر رطوبت و گرمایی که دارند، بهترین شرایط را برای رشد انواع میکرواورگانیسم ها فراهم می کنند. تحقیقات ثابت کرده است محیط داخلی توالت ۲۰۰ برابر بیشتر از مدفوع انسان در خودش باکتری جای می دهد.

پاک کردن دست و صورت با استفاده از حوله ای که در فضای توالت و حمام قرار دارد فقط به میکرو اورگانیسم ها کمک می کند که راحت تر روی پوست صورت و دستتان قرار گیرند.

بهترین کار برای اینکه از چنین آلودگی هایی فاصله بگیریم این است که از دستمال های یکبار مصرف و خشک استفاده کنیم. در صورت امکان حوله بدن و دست و صورت را درون فضای حمام و دستشویی قرار ندهید این کار باعث می شود تا آنها مکان مناسبی را برای رشد خود در اختیار داشته باشند. شستن هفتگی حوله ها با مایع های شوینده و ضد عفونی کننده بسیار توصیه می شود. البته شیر های دستشویی و حمام نیز میزبان های خوبی برای میکروب ها هستند ترجیحا از شیر هایی استفاده کنید که باز و بسته کردن شان زمان زیادی را تلف نمی کند.

اسفنج آشپزخانه از آلوده ترین مکان های موجود در خانه است

اسفنج و پارچه هایی برای گرفتن ظروف داغ، بدون شک در هر خانه ای پیدا می شود. تقریبا ۱۵ درصد اسفنج های آشپز خانه آلوده به باکتری سالمونلا هستند. که این باکتری ها به نوبه خود می توانند باعث بیماری شوند. توجه داشته باشید سالمونلا عامل یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی می‌باشد. برای حفظ ایمنی بیشتر، بهتر است بعد از چند روز استفاده از اسفنج ها آنها را به خوبی بشویید و یا به مدت ۳۰ دقیقه به همراه دیگر ظروف درون ماشین ظرفشویی قرار دهید توجه داشته باشید برای تمیز کردن اسفنج حتما از مواد ضد عفونی کنند نیز استفاده کنید.

با این تفاسیر طبق مطاله ای که در این باره صورت گرفته است نشان می دهد برخی باکتری ها پس از شستشو نیز می توانند زنده بمانند. سعی کنید برای شستن اسفنج در ظرفشویی حتما از یک ضد عفونی کننده موثر استفاده کنید تا درصد زنده مانده باکتری و میکروب ها را به صفر برساند. هر چند وقت یکبار اسفنج های نو را جایگزین اسفنج های کهنه کنید شما می توانید از اسفنج های کهنه برای شستن روشویی دستشویی، محیط حمام و دیگر مکان های این چنینی استفاده کنید.

همچنین شما برای محافظت از خود و خانواده تان سعی کنید پس از هر بار استفاده از تخته گوشت آن را به خوبی شسته و ضد عفونی کنید. استفاده از ماشین ظرفشویی به همراه مواد ضد عفونی کننده نیز راه حل کار آمدی است. شما پس از نظافت تخته گوشت احتمال رشد میکروب ها و باکتری ها را به میزان قابل توجه ای کاهش می یابد.

به طور کلی محیط آشپز خانه می تواند مشکل ساز باشد معمولا افراد بزرگ سال به طور میانگین سالانه یکبار توسط همین محیط دچار اسهال می شوند. تقریبا ۸۰ درصد بیماری هایی که از غذای آلوده به انسان می رسد بخاطر آلوده بودن محیط آشپزخانه است. برای همین بازرسی از آشپزخانه رستوران ها در اولویت گروه بازرسی بهداشت قرار دارد.

بالش‌های اتاق خواب از جمله مکان های آلوده است

بالش‌های اتاق خواب از جمله مکان های آلوده است

شاید بالش ها واقعا تنها چیزی باشند که شما باید در باره آنها نگران باشید. مردم تمایل زیادی برای شستن و تمیز کردن بالش ها ندارند اما این را باید بدانید بالش ها شاید تنها مکانی باشند که شما زمان بسیار زیادی سر وصورت تان با آن در تماس است. سطح بالش مکانی بسیار عالی برای رشد انواع میکرو اورگانیسم ها است. معمولا بالش ها روکش های بسیار تمیزی دارند اما تا به حال به نظافت زیر روکش بالش تان توجه کرده اید این مکان بخاطر رطوبت و تاریکی ایکه در اتاق خواب ها که به طور معمول وجود دارد بستره بسیار مناسبی برای رشد میکروب و باکتری های مضر فراهم می کند.

همان طور که می دانید برخی افراد در هنگام خواب از دهانشان بزاق به بیرون ترشح می کند این بزاق ها علاوه بر آلودگی هایی که به وجود می آورند، می توانند رطوبت لازم را برای رشد میکروب ها را نیز فراهم کنند. توصیه می شود روکش بالش ها را هفته ای یک بار بشویید و در صورت امکان بالش های خانه تان را هر چند ماه یکبار بدون روکش زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. از دیگر روش های جلو گیری از رشد میکروب ها روی بالش کم کردن میزان رطوبت اتاق خواب است.

مبلمان و کاناپه ها

استفاده از مبلمان و کاناپه ها در هنگام تلویزیون نگاه کردن یک امر کاملا طبیعی است. توصیه می شود در هنگام تلویزیون نگاه کردن کوسن ها را روی زمین قرار دهید تا کمتر درمعرض آلودگی باشید. کوسن ها یکی از بدترین جاهایی است که میکروب ها و باکتری ها در آن جا تجمع زیادی دارند. البته کنترل تلویزیون نیز از این موضوع مستثنی نیست با توجه به تحقیقات و آزمایش هایی که روی مبلمان و بالشت های آن ها شده است نشان می دهد میزان آلودگی ها از سطح بالایی برخوردار است.چرا که اکثر افراد روی مبلمان دراز می کشند. خوردن ونوشیدن انواع غذا ها و نوشیدنی ها می تواند بستر بسیار مناسبی برای رشد انواع میکرو اورگانیسم ها روی مبلمان فراهم کند.

به طور جدی نمی توان بالشت های مبلمان را به خوبی ضد عفونی کرد چرا که این بالشت ها در هر زمان با یک قسمت از بدن مان تماس دارند از این رو رطوبت بدن مان به این وسایل منقل می شود و به همراه این رطوبت میکروب ها و باکتری هایی که از محیط بیرون از منزل جذب کرده ایم به این وسایل انتقال می یابند.
ترجیحا در مکان های عمومی چون هتل ها در صورت امکان از کنترل های تلویزیون استفاده نکنید چرا که احتمال آلوده بودن آنها بالا است معمولا کسی کنترل تلویزیون را تمیز و یا ضد عفونی نمی کند. شکاف لای دکمه های کنترل می تواند محیط مناسبی را برای رشد میکروب ها فراهم کند.

اتومبیل های کاروان

شاید بی شک آلوده ترین اتومبیل ها ون ها هستند چرا که کودکان درون آن دست به هرکاری که دلشان بخواهد می زنند بزرگ بودن فضای داخلی ون ها هم می تواند دلیل خوبی برای خوب تمیز نکردن شان باشد چرا که اکثر افراد وقت و زمان کافی برای تمیز و یا ضد عفونی کردن چنین ماشین های جا داری را ندارند.

مهمترین بخش هر وسیله نقلیه داشبورد آن است چرا که هوای زیادی بالای آن جریان دارد در این مکان تقریبا تمام میکرو اورگانیسم ها وجود دارند مکان بعدی که در اتو مبیل خیلی آلوده است صندوق عقب آن ها است پس از این دو مکان نگهدارنده فنجان نیز مکان بسیار مناسبی برای رشد انواع میکرو اورگانیسم ها است.

دفتر کار در خانه یکی از مکان های آلوده است

به طور معمول انجام کار در منزل خیلی راحتر خواهد بود تا مسافتی را طی کنید تا به محل کار برسید. معمولا دفتر کار درون منزل امکانات و راحتی بسیار بیشتری نسبت به محیط اداری دارد. از این رو بچه ها به چنین مکان هایی دسترسی دارند و با دستان آلوده که ممکن است با هر چیزی در تماس بوده باشد، با کامپیتورتان بازی کنند و با این روش آلودگی ها را انتقال دهند.

جالب توجه است که روی میز کار بدترین و آلوده ترین قسمت اتاق کاراست. بعد از آن گوشی و موس می توانند مستعد آلودگی باشند. برای رهایی از چنین آلودگی هایی بهتر است هر چند روز یک بار با استفاده از دستمال های ضد باکتری میز، موس، و گوشی تلفن خود را تمیز و ضد عفونی کنید.

اسباب بازی ها

همان طور که می دانید کودکان رعایت اصول بهداشتی را نمی کنند از این رو به هر جا و مکانی و غذایی که دوست داشته باشند دست می زنند کودکان حتی غذا های ریخته شده بر روی زمین را نیز می خورند چون برایشان آلودگی معنایی ندارد. از این رو باید بیشتر مراقبشان بود.

اسباب بازی های کودکان وسایلی هستند که با بزاق دهان بچه سر و کار دارند چرا که بچه هر چیزی را ببینند با دهن تست می کنند وجود بزاق دهان روی اسباب بازی ها می تواند مکان رشد مناسبی برای میکروب ها و باکتری ها فراهم کند. توجه داشته باشید که در حد امکان در فضای باز بیشتر مراقب کودکتان باشید تا عروسک و یا اسباب بازی های خود را در هر جایی قرار ندهند چرا که چمن پارک ها و هر محیط باز دیگر می تواند با انواع مدفوع گربه، سگ و دیگر جانداران اهلی و غیر اهلی آلوده شده باشد و این آلودگی می تواند از طریق اسباب بازی ها به کودکانتان انتقال یابد.