شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
بازدید: 28

مصرف چه مقدار غذا در روز مناسب است؟

مقدار غذایی که هر شخصی باید در روز بخورد با دیگری فرق دارد. همچنین زمان غذا خوردن صحیح آنها یکسان نیست. در این مقاله به بررسی میزان مصرف مواد غذایی و تاثیر آن بر بدن می‌پردازیم.

چه مقدار غذا بخوریم

مقدار غذا یی که در طول روز مصرف میشود باید بر مبنای عادت باشد. شخصی تندرست باید آنقدر بخورد که احساس سنگینی نکند، شکمش نفخ نکند، غذا در گلویش نیاید و حالت تهوع و استفراغ پیدا ننماید و بی خوابی بر او غلبه نکند.

اطلاعاتی درباره مقدار غذا خوردن

کسانی که از غذاهای نامطلوب لذت میبرند خود را فریب می دهند زیرا این غذاها به مرور ایام، خلطهای ناپسند و بیمار کننده به وجود می آورند. کسی که در بدنش خلطهای بد وجود داشته باشد رو است که از غذاهای خوب استفاده کند تا به تدریج خلط غالب ناپدید شود.

کسی که زیاد گوشت مصرف کند باید هر چند وقت مقداری خون بدهد، به این نکته باید توجه داشت که بهترین غذای مطلوب آن است که آدمی از خوردن آن لذت میبرد. لیکن غذای لذیذ در شرایطی خوب است که اندام های اصلی همه سالم باشند وگرنه لذت بردن دلیل بر خوبی نمی شود و باید دانست تناول غذای بیش از حد طبیعی خود زیان آور است.

وعده های غذا بهترین دستور در مورد صرف طعام است و بایستی اعتیاد را مراعات کرد که اگر روزی ۲ وعده غذا خورده می شود همچنان اکتفا شود زیرا کم کردن آن مساوی است با لاغر شدن و زیادی آن برابر است با چاق شدن. اگر غذایی وعده قبلی هضم نشده باشد و به خواهند غذا میل کنند باعث نفخ، ترش کردن، بدطعمی دهان، تلخی دهان و لینت شکم خواهد شد.

افراد چاق و فربه نبایستی بلافاصله که از حمام خارج شده اند غذا تناول کنند و اینگونه اشخاص چاق و فربه بهتر است روزانه یک وعده غذا را کم نمایند و نبایستی در هنگام صرف غذا آب زیادی بنوشند.

کسانی که بیماری های صفراوی دارند اگر مدت زیادی گرسنه بمانند صفرا در معده آنها راه یافته غذای بعدی را فاسد خواهد کرد. افرادی که دارای بدنی مرطوب و مزاج رطوبتی باشند نمی توانند مانند خشک بدنها تحمل گرسنگی داشته باشند، نوشیدن آب در موقع غذا خوردن و بلافاصله بعد از غذا آب خوردن زیان آور است. زیرا آب چون سریع الهضم است غذایی که با آن مصرف شود نیز زود هضم شده و گذشتن آن از معده بدون واقع شدن تحت اعمال شیمیایی مخصوص باعث ناراحتیهای گوارشی است.

دو ساعت بعد از غذا خوردن آب مفید است. کسانی که دارای طبع گرم هستند بعد از خوردن غذای غلیظ دچار کشیدگی معده و افتادگی آن می گردند. کسی که معده اش خالی است چنانچه غذای لطیف بخورد معده اش را سلامت نگه داشته است.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of