۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵

مراحل عصب کشی دندان

عصب کشی دندان شامل خارج کردن ریشه، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال و در نهایت پر کردن آن به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب می‌باشد.

عصب کشی دندان و لزوم انجام آن

عصب کشی دندان (root canal) به منظور جلوگیری از نفوذ باکتری به سیستم اعصاب انجام می شود. در عکس برداری رادیولوژی از پرتو ایکس برای عکس برداری از دندان های بیمار استفاده می شود و به این ترتیب می توان از عکس تهیه شده برای تشخیص مشکلات احتمالی دندان استفاده کرد.

عفونت پالپ معمولاً در نتیجه پوسیدگی دندان ایجاد می شود.

علائم ایجاد عفونت دندان در دهان شامل موارد زیر است:

 • درد در زمان مصرف غذا و نوشیدنی های گرم یا سرد
 • درد در زمان گاز گرفتن یا جویدن
 • لق شدن دندان

با پیشرفت عفونت ایجاد شده، این علائم اغلب با مردن پالپ یا عصب دندان از بین می رود. در ادامه به نظر می رسد دندان شما درمان شده است، اما عفونت در حقیقت به سیستم کانال ریشه دندان گسترش پیدا کرده است.

سایر علائم احتمالی بعدی مربوط به این مشکل شامل موارد زیر است:

 • درد در زمان گاز گرفتن یا جویدن
 • ورم در لثه نزدیک دندان آسیب دیده
 • ترشح چرک از دندان آسیب دیده
 • ورم صورت
 • تیره رنگ شدن دندان آسیب دیده

 

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

مرحله اول:

در ابتدا عصب کشی دندان برای معاینه و بررسی وضعیت و میزان آسیب دندان عکس رادیولوژی از آن تهیه می شود.

علاوه بر این برای درمان از داروی بی حسی موضعی برای کنترل درد استفاده می شود که ممکن است این درد در صورت ایجاد آبسه و عفونت دندان بسیار شدید باشد.

سپس از یک صفحه پلاستیکی شکل در دهان بیمار برای تمیز نگه داشتن آن و حفاظت و خالی کردن آن از بزاق استفاده می شود. به این ترتیب پوسیدگی های دندان برداشته شده و عاج دندان برای دسترسی به ساقه پالپ باز می شود.

در ادامه از یک ابزار کوچک دندان پزشکی برای خارج کردن عصب عفونی شده استفاده خواهد شد.

مرحله دوم:

در این مرحله عصب کشی دندان پس از برداشتن پالپ آسیب دیده، ساقه پالپ و کانال های ریشه خالی شده و تمیز می شود.

هنگام انجام این کار کانال های ریشه ممکن است تغییر شکل داده و بزرگ شوند تا به این ترتیب دسترسی بهتری به آن برای پر کردن دندان وجود داشته باشد.

قبل از پر کردن دائم کانال های ریشه، لازم است که این کانال ها از تمام عفونت پاک شده و خشک شوند. در این زمان داروهای لازم گاهی اوقات در ساقه پالپ و کانال ریشه قرار می گیرد تا به این ترتیب محل ترمیم از هر گونه عفونت احتمالی پاک شود. دندان بیمار ممکن است برای خارج شدن مایع و ترشحات احتمالی از آن برای چند روز باز باقی بماند.

اگر عفونت در لایه های داخلی دندان مانند عفونت ریشه دندان پخش شده باشد، ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک برای بیمار وجود داشته باشد.

اگر عصب کشی دندان نیازمند چند جلسه ملاقات با دندان پزشک باشد، یک پرکردگی موقت روی عاج دندان برای حفاظت از دندان و دور نگه داشتن آن از مواد غذایی و تماس با بزاق قرار می گیرد.

در هر حال از جویدن یا گاز گرفتن با استفاده از دندان مورد نظر تا زمانی که دندان درمان شده و ترمیم شود، خودداری نمایید. گاهی نیاز به درمان ریشه دندان نیز وجود دارد.

مرحله سوم:

پس از تمیز کردن و خشک کردن محل، زمان پر کردن بخش داخلی دندان فرا می رسد که همان ساقه خالی پالپ و کانال های ریشه است.

در این مرحله ممکن است نیاز به تزریق مواد بی حسی وجود داشته باشد. اگر برای شما از یک پر کردگی موقت استفاده شده باشد، این پر کردگی برداشته می شود تا به این ترتیب بتوان به ناحیه داخل دندان دسترسی پیدا کرد.

در این مرحله از مواد مخصوص دندان پزشکی برای پر کردن دندان استفاده می شود تا به این ترتیب بتوان از حفاظت کانال های ریشه در برابر بزاق و نفوذ مواد خارجی اطمینان حاصل کرد.

مرحله نهایی:

عصب کشی دندان مربوط به ترمیم دندان است. به خاطر اینکه دندان معمولاً در این حالت بطور وسیع پر می شود یا به خاطر پوسیدگی های گسترده ضعیف می گردد، نیاز به حفاظت از آن در برابر آسیب های آتی و نیز کمک به بازگشت دندان به عملکرد طبیعی آن وجود دارد.

انجام این کار معمولاً با استفاده از روکش دندان انجام می شود که می تواند یک ظاهر واقعی شبیه دندان مصنوعی به دندان بدهد. روکش دندان از جنس طلا، پرسلاین یا ترکیبی از پرسلاین و فلز ساخته می شود.

روکش ساخته شده از پرسلاین یا ترکیب پرسلاین و فلز می تواند سایه زده شود تا به این ترتیب رنگ آن با رنگ سایر دندان ها مطابقت و هماهنگی داشته باشد.

گاهی اوقات، یک پست فلزی باید در ابتدا در دندان برای حمایت از ساختار آن و نگه داشتن روکش قرار گیرد. در این رابطه از دندان پزشک یا متخصص درمان ریشه دندان درباره انتخاب های ترمیم دندان قابل استفاده برای خود سوال کنید.

پس از عصب کشی دندان، دندان ترمیم شده با روکش جدید باید فعالیت عادی خود را باز یابد و از نظر ظاهری زیبا باشد. اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را به نحو مناسب رعایت کنید، دندان ترمیم شده می تواند برای تمام عمر توسط فرد استفاده شود.

اولین روزهای پس از عصب کشی، دندان ممکن است حساس شود. برای کمک به کنترل این مشکل می توان از داروهای مسکن استفاده کرد. اگر درد یا فشار برای بیش از چند روز دوام داشت، با دندان پزشک یا متخصص درمان ریشه دندان برای بررسی مشکل احتمالی ملاقات نمایید.

نکاتی در رابطه با عصب کشی دندان

درد عصب کشی دندان مشهور است. اما حقیقت این است که اکثر افراد درد این روش درمانی را بیشتر از درد پر کردن دندان گزارش نکرده اند و می توان گفت این روش تقریبا بدون درد است.

خونریزی فقط در حین انجام درمان پیش می آید و پس از اتمام کار دندانپزشک در مطب خونریزی مشاهده نخواهید کرد. در زمان عصب کشی دندان، سعی کنید از جویدن یا گاز گرفتن غذاهای سفت تا زمان تکمیل درمان خودداری کنید.

در برخی موارد، تکمیل درمان نیازمند چندین جلسه ملاقات با دندان پزشک است. پس از درمان نهایی، دندان ترمیم شده شما نباید دردناک باشد، هر چند ممکن است حساسیت آن برای چند روز افزایش پیدا کند.

داروهای مسکن موجود در داروخانه ها همچون پاراستامول یا ایبوپروفن می تواند برای خلاص شدن از ناراحتی های احتمالی مشاهده شده در این رابطه مفید باشد.

در صورتی که درد یا ورم شما پس از استفاده از داروهای مسکن باز هم ادامه داشت، با دندان پزشک خود تماس بگیرید.

 

نکاتی در رابطه با عصب کشی دندان

عوارض و خطرات

علی رغم حداکثر تلاش دندان پزشک برای تمیز کردن و مهر و موم کردن یک دندان، باز هم ممکن است پس از عصب کشی دندان، دچار عفونت دندان در همان محل شوید شود.

دلایل احتمالی ایجاد این عفونت به شرح زیر هستند:

 • تعداد بیشتر کانال های ریشه از مقدار عادی پیش بینی شده
 • یک ترک شناسایی نشده در ریشه یک دندان
 • یک عصب کشی ناقص یا ناکافی که اجازه دهد باکتری ها از ترمیم عبور کرده و پخش شوند.
 • شکستن مواد استفاده شده برای مهر و موم کردن دندان با گذشت زمان
 • گاهی اوقات عصب کشی مجدد دندان در هنگام ایجاد مشکلات احتمالی می تواند موفقیت آمیز باشد. در سایر مواقع باید از عمل جراحی برای درمان ریشه دندان به منظور نجات آن استفاده شود.
 • عصب کشی دندان زمانی اتفاق می کند که دندان به شدت خراب شده باشد
 • هزینه عصب کشی هم ۲-۳ برابر پر کردن ساده است و درد بیشتری هم دارد.

پس بهتر است چند ماه یک بار یک معاینه ساده کنید تا اگر دندانتان خراب است تا به عصب نرسیده درمان شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با سنگ لوزه ” سنگ لوزه و بوی بد دهان ” را مطالعه کنید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x