۰۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶

عوارض ضرب و جرح بر دندان ها

در اثر ضرب و جرح ممکن است همه دندان ها آسیب ببیند ولی معمولا در این موارد دندان های جلو بیشتر در معرض آسیب هستند. در این مقاله به بررسی عوارض ضرب و جرح بر دندان‌ها می‌پردازیم.

بررسی  عوارض ضرب و جرح بر دندان ها

عوارض ضرب و جرح بر کل بدن تاثیر دارد. اما در اثر ضرب و جرح ممکن است دندان ها اسیب زیادی ببینند. چون بعضی از صدمات به سادگی قابل دیدن نیستند، ولی دندانپزشک با معاینات دقیق، آسیب ها را تشخیص و درمان لازمه را انجام می دهد.

ترک دندان

از عوارض ضرب و جرح ترک دندان (Tooth breaking) است. دندان از سه لایه بیرونی (تاج) لایه میانی و لایه داخلی تشکیل شده است. ترک دندان بر یکی از لایه ها یا هر سه آنها اثر می گذارد لایه بیرونی را با مطالعات مختصر می توان درمان کرد ، اما لایه های میانی و داخلی به معالجات مفصل تر نیاز دارند. اگر آسیب تا ریشه دندان ادامه پیدا کند ، خونریزی و عفونت پیدا می شود و احتیاج به معالجه صحیح و دقیق دارد.

عوارض ضرب و جرح بر دندان ها

دندان لق از عوارض ضرب و جرح بر دندان ها

در غالب موارد بدون هیچ معالجه ای دندانی که لق شده است سرجای خود بر می گردد و پس از چند روز ثابت می شود. گاهی اوقات دندانپزشک باید معالجاتی را روی دندان ها انجام بدهد تا دوباره سر جای خود مستقر شوند. برای جلوگیری از عفونت ریشه دندان و بافت های اطراف آن، مصرف آنتی بیوتیک ضروری است. ممکن است دندانپزشک در طول درمان، غذای نرمی را توصیه کند.

دندان کنده شده

از عوارض ضرب و جرح اینست که گاهی اوقات دندان کاملا کنده می شود. اگر دندان شیری کنده شود ، دندانپزشک توصیه نمی کند آن را سر جایش بگذارند، زیرا دندان دائمی کم کم جای آن را می گیرد، ولی دندان دائمی را باید هر چه سریعتر و در ظرف حداکثر سی دقیقه سر جایش گذاشت، زیرا حداکثر مدتی که بافت اطراف ریشه دندان زنده می ماند.

ابتدا مطمئن شوید که دندان دائمی است، سپس دندان را از تاج آن بگیرید و مراقب باشید دستتان به ریشه دندان نخورد . دهان مصدوم را با آب بشویید. به هیچ وجه جای دندان را نمالید چون بافتها صدمه می خورند. دندان را سرجایش بگذارید. اگر این کار از شما بر نمی آید آن را در یک لیوان شیر بیندازید. سپس مصدوم را به نزدیکترین مطب دندانپزشکی برسانید . زمان در مورد کاشتن دوباره دندان بسیار مهم است. زیرا پس از سی دقیقه احتمال موفقیت تا حد زیادی کاهش می یابد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of