Tuesday 21 January 2020 | سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
بازدید: 90

علت بد رنگ شدن دندان و درمان آن

بد رنگ شدن دندان یکی از مشکلات دهان و دندان است که دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. در این مقاله برخی از علل بد رنگ شدن دندان‌ را بیان میکنیم.

علت بد رنگ شدن دندان‌ ها

افزایش سن و سال: وقتی سن به مرور افزایش می یابد به مرور لایه بیرونی مینای دندان ساییده خواهد شد و رنگ زرد عاجهای دندان که طبیعی است نمایان می شود.

عوامل ارثی: علت بد رنگ شدن دندان در برخی از افراد عامل ژنتیکی است. برخی از افراد بدلیل عوامل ارثی دندانشان تیره تر و برخی روشن تر است.

عوامل محیطی و اطراف: مصرف زیاد فلوراید ممکن است سبب تغییر رنگ دندان شود. این فلوراید در اب اشامیدنی یا دهانشویه، خمیردندان یا .. می باشد.

صدمات و آسیب به آن: گاهی اسیب هایی که به دندان وارد می شود در مینای دندان اختلال ایجاد میکند. همچنین ممکن است سبب تغییر رنگ آن شود.

نوع تغذیه: نوع تغذیه ما در بدرنگ شدن دندان تاثیر زیادی دارد . مصرف خوراکی هایی مثل چای، نوشابه، اب میوه و اب سبزیجاتی مثل سیب و گوجه در لکه دار شدن دندان و بدرنگ شدن دندان تاثیر زیادی دارد.

سیگار و تنباکو: مصرف سیگار و تنباکو در لکه دار شدن و بدرنگ شدن دندان تاثیر زیادی خواهد داشت.

مراقبت نکردن از دندان: باید هر فردی به صورت مرتب نخ دندان و مسواک کشیدن را فراموش نکند. این کارها سبب از بین رفتن پلاک دندان و لک های دندان می شود .

بیماری: برخی از بیماری ها بر بدرنگ شدن دندان تاثیر میگذارد. همچنین برخی روش های درمان بیماری مثل رادیوتراپی در بد رنگ شدن دندان تاثیر می گذارد .

دارو : مصرف برخی داروها مثل انتی بیوتیک، انتی هیستامین و داروهای فشار خون بالا در بدرنگ شدن دندان تاثیر میگذارد.

جلوگیری و درمان بد رنگ شدن دندان

برای جلوگیری از بدرنگ شدن دندان مصرف قهوه را به حداقل برسانید. نخ دندان و مسواک فراموش نشود. سیگار کشیدن را ترک کنید. در صورت بدرنگی غیر عادی به دندانپزشک مراجعه کنید. از مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی که سبب بدرنگ شدن دندان پرهیز کنید. روکش کردن دندان و باندینگ دندان برای سفید کردن دندان بکار میرود. مصرف مواد سفید کننده با مشورت پزشک و داروخانه را فراموش نکنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of