شاید شما هم یکسری عادت‌هایی داشته باشید که به مرور زمان موجب خرابی دندانتان شود؛ پس بهتر است که آنها را بشناسید و هر چه سریعتر ترک‌شان کنید. در زیر به مهمترین عوامل آسیب دندان ها می پردازیم.

فشردن دندان ها

فشردن دندان‌ها روی هم (Bruxism) می‌تواند از دلایل آسیب به دندان باشد. آیا در هنگام خشم، عصبانیت و شرایط حاد، دندان‌های خود بر هم می‌فشارید؟ دندان‌های شما، برخی از فشارها را می‌توانند تحمل کنند؛ اما در طی زمان و با فشارهای بسیار، ممکن است دندان هایتان درد بگیرند یا شل و یا اینکه به مرور شکسته شوند.
گاهی اوقات، حتی زمانی که احساس تنش و اضطراب ندارید، ممکن است دندان‌هایتان را در خواب نیز روی هم بفشارید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دچار اختلال خواب باشید، اینکار باعث می‌شود که دندان‌های خود را از دست بدهید. اگر دچار این مشکل هستید از دندانپزشک خود بخواهید یک محافظ (نایت‌گارد) برای دندان‌هایتان تجویز کند تا در هنگام خواب از آن استفاده کنید.

جویدن یخ

یخ ماده‌ای بدون قند است و ممکن است فکر کنید برای دندان ضرری ندارد؛ اما جویدن یخ می‌تواند باعث شکستن و یا از بین رفتن قسمتی از مینای دندان شود؛ اگر یخ را سفت بجوید، باعث تحریک بافت نرم داخل دندان و بروز حساسیت و درد دندان می‌شود. خوردن غذاهای داغ و یا غذاهای سرد ممکن است درد دندان را شدت بخشند؛ بهتر است به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

شستشوی بیش از حد دهان و دندان

چندین بار شستن دهان در روز ممکن است تمیزی حوبی به دندان هایتان بدهد اما همچنین می تواند باعث اسیب به آنها از جمله تبدیل شدن آنها به دندان های حساس شوند. بعضی از خمیر دندان ها یا دهان شویه ها دارای اسیدهای است که می تواند به دندان شما،  به لایه میانی دندان های شما را آسیب برساند.

وارد شدن فشار به بدن

مطالعات در مورد triathletes نشان می دهد که آموزش استقامت می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. اگر برنامه تمرینات شما  شدیدتر باشد، بیشتر احتمال دارد که دندان هایتان آسیب جدی تری ببینند. دانشمندان دقیقا مطمئن نیستند که چرا، اما احتمال دارد که این امر با هر مقدار تمرینات مقدار بزاق در دهان شما را تغییر می دهد.

سینوس های پر شده و آسیب دندان ها

اگر احساس درد در دندان های فوقانی خود دارید  ممکن است نشانه عفونت سینوس باشد. این امر بسیار شایع است، زیرا دندان های شما به بینیتان بسیار نزدیک هستند و گاهی درد انها ناشی از اختلالات دیگر اعضای بدن است نه خود دندان ها.

بارداری و سلامت دندان ها

بارداری ممکن است موجب بروز بیماری‌های مربوط به لثه یا خونریزی در هنگام مسواک زدن در شما شود. احتمال بروز ورم لثه و کرم خوردگی دندان در خانم‌های حامله زیاد است، بنابراین در زمان حاملگی، برای برخی از معاینات عمومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اختلال در اتصال به فک

مفصل TMJ، فک پایین شما را به جمجمه شما متصل می کند. هنگامی که هر بخشی از TMJ شما به علت آسیب، آرتریت یا چیز دیگری کار نکند، می تواند باعث ایجاد بسیاری از علائم مانند درد در هنگام جویدن و در فک شما شود.

استفراغ و آسیب دندان ها

آسیب عصبی به دندان ها

این مشکل بسیار شایع نیست، اما وضعیتی که نورالژی تریمینال نامیده می شود می تواند در ریشه  دندان شما مشکلاتی ایجاد کند. این باعث درد مزمن عصبی در یکی از اعصاب در سر شما می شود. درد اغلب توسط مسواک زدن دندان ها، خوردن و نوشیدن به چشم می اید.

مشکلات قلبی

درد بدنه بالا می تواند علامتی از حمله قلبی باشد. شما ممکن است درد در شانه ها، گردن، فک و دندان داشته باشید. توجه داشته باشید اگر با موارد  دیگر همراه با درد در دندان و فک خود رو به رو شوید، مانند عرق کردن، گرفتگی نفس، حالت تهوع، درد قفسه سینه می تواند نشانه هایی از حمله قلبی باشد.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها با مواد سفید کننده و یا نوارهای سفید کننده می تواند در بارهای اول استفاده ایجاد حساسیت برای شما کند حتی لثه ها نیز می توانند از آنها آسیب ببینند اما در اکثر مواقع بعد از چند بار استفاده این حساسیت از بین می رود.

فرسایش لثه ها و آسیب دندان ها

هنگامی که لثه ها فرسوده می شوند ، لایه محافظی را بر روی اعصاب دندان ها باز می کنند و باعث درد می شوند. این می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد، بنابراینبه دندان پزشک خود مراجعه کنید و حتما راجع به دیگر بیماری ها یا مواردی مانند زخم در دهان و یا بارداریتان به او اطلاع دهید.

سرطان دهان و دندان

سرطان دهان معمولا با درد دهان یا دندان نشان داده می شود که از بین نمی رود. نورالژی تیجیکال ممکن است از تومور یا  فشار اعصاب روی صورت شما خود را نشان دهد. بهتر است اگر به چنین مواردی بر خوردید یک چکاب داشته باشید.

غذاهای اسیدی

غذاهای پر مصرف اسیدی، مینای دندان را از بین می برند وکمتر از دندان ها محافظت می کنند. موارد پر استفاده عبارتند از آب نبات قند، قهوه، مرکبات – مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت – و سودا. سعی کنید از این مواد به طور متعادل استفاده کنید تا سلامتی دندان خود را حفظ کنید.

استفراغ و آسیب دندان ها

هنگامی که شما استفراغ می کنید، دندان هایتان با اسیدی که از معده خارج می شود برخورد دارند و تصور کنید که این اسید چقدر قوی است که برای هضم مواد غذایی به کار می رود پس می تواند به دندان نیز آسیب رساند. اگر شما همیشه استفراغ کنید، می توانید به دندان هایتان آسیب برسانید. GERD (بیماری ریفلاکس معده)، حاملگی، التهاب مزمن و پرخوری روانی، شرایطی هستند که می توانند مشکلات زیادی را بوجود اورند.