۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

راه های تقویت میل جنسی

با تقویت میل جنسی زندگی ارام و تقریبا بدون تنشی را در کنار همسر خود تجربه کنید. در این مقاله به معرفی روش های تقویت میل جنسی می پردازیم.

تقویت میل جنسی

میل جنسی (Sexual arousal) به طور طبیعی بین افراد متفاوت است. داشتن میل جنسی کم لزوماً مشکلی ندارد ، اما اگر فردی بخواهد میل جنسی خود را تقویت کند، می تواند طیف وسیعی از روشهای طبیعی مؤثر را امتحان کند. اضطراب، مشکلات رابطه، نگرانی های سلامتی و سن می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند. در حالی که میل جنسی پایین معمولاً مشکل ساز نیست ولی می تواند بر روابط و عزت نفس فرد تأثیر بگذارد. در ادامه، ما به بعضی از بهترین راههایی را بررسی میکنیم که مردان و زنان می توانند با استفاده از این روشهای طبیعی میل جنسی خود را افزایش دهند.

راه های طبیعی تقویت میل جنسی

زن و مرد هر دو می توانند با استفاده از روشهای زیر میل جنسی خود را تقویت کنند:

اضطراب خود را مدیریت کنید

ورزش منظم و ارتباطات باز می تواند به جلوگیری از اضطراب و تأثیر بر میل جنسی کمک کند. داشتن اضطراب زیاد ، یک مانع متداول برای عملکرد جنسی و میل جنسی برای مردان و زنان است. این مسئله ممکن است به دلیل استرس زندگی یا اضطراب خاص مربوط به رابطه جنسی به وجود بیاید. افرادی که دارای برنامه کاری شدید ، مسئولیت های مراقبتی یا سایر فشارهای زندگی هستند ممکن است احساس خستگی کنند و در نتیجه میل جنسی شان کم شود.

اضطراب و استرس همچنین می تواند ایجاد یا حفظ نعوظ را برای افراد دشوارتر کند  که در نتیجه می تواند فرد را از برقراری رابطه جنسی منع کند. بررسی سال ۲۰۱۷ اختلال نعوظ در مردان جوان نشان داد که افسردگی و اضطراب می تواند منجر به کاهش میل جنسی و افزایش اختلال عملکرد جنسی شود.

موارد زیادی وجود دارد که افراد می توانند برای مدیریت اضطراب و تقویت سلامت روانی خود انجام دهند ، از جمله:

 • تمرین بهداشت جنسی
 • وقت گذاشتن برای سرگرمی مورد علاقه
 • به طور منظم ورزش کردن
 • یک رژیم غذایی مغذی
 • تلاش برای بهبود روابط
 • صحبت جکگگ درمانگر

بهبود کیفیت رابطه

بسیاری از افراد در نقاط معینی از یک رابطه، کم میلی جنسی را تجربه می کنند. این مسئله ممکن است بعد از مدت طولانی در ارتباط بودن با شخصی اتفاق بیفتد، یا اگر فرد درک کند که در روابط اوضاع به خوبی پیش نمی رود. تمرکز بر بهبود رابطه می تواند انگیزه جنسی هر یک از زوجین را افزایش دهد. این بهبود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شب های برنامه ریزی شده
 • انجام فعالیتهایی خارج از اتاق خواب
 • تمرین ارتباطات باز
 • زمان با کیفیت کنار یکدیگر

راه های تقویت میل جنسی

بر روی مقدمه تمرکز کنید

داشتن تجربیات جنسی بهتر ممکن است تمایل فرد به رابطه جنسی را افزایش دهد و از این طریق میل جنسی او را تقویت کند. در بسیاری از موارد، افراد می توانند با صرف وقت بیشتر برای لمس کردن ، بوسه ، استفاده از اسباب بازی های جنسی و انجام رابطه جنسی دهانی، تجربیات جنسی خود را تقویت کنند. برخی افراد این اقدامات را بیرونی می نامند.

برای زنان، عشق بازی مقدماتی ممکن است از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. طبق برخی تحقیقات سال ۲۰۱۷ ، فقط حدود ۱۸ درصد از زنان به تنهایی از طریق مقاربت به ارگاسم می رسند، در حالی که ۳۳.۶ درصد از زنان گزارش می دهند که تحریک کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم لازم است.

خواب خوب داشته باشید

خواب خوب می تواند روحیه و میزان انرژی کلی فرد را بهبود بخشد و برخی تحقیقات همچنین کیفیت خواب را به میل جنسی پیوند می دهند. مطالعه در مقیاس کوچک در سال ۲۰۱۵ در زنان نشان داد که خواب بیشتر میل جنسی را در روز بعد افزایش میدهد. زنانی که میانگین زمان خواب طولانی تر را گزارش کرده اند ، نسبت به زنانی که زمان خواب کمتری دارند برانگیختگی دستگاه تناسلی بیشتری داشته اند.

رژیم غذایی مغذی داشته باشید

پیروی از یک رژیم غذایی مغذی می تواند با تقویت گردش خون و سلامت قلب و از بین بردن غذاهای خاص که می توانند میل جنسی را کاهش دهند، منجر به افزایش میل جنسی افراد شود. سندرم متابولیک و بیماری های قلبی عروقی می توانند بر عملکرد جنسی بدنی تأثیر بگذارند. همچنین، سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند بر روی سطح هورمون تأثیر بگذارد، همچنین ممکن است میل جنسی را مختل کند. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، قند کم و پروتئین های بدون چربی می تواند به جلوگیری از اختلالاتی که بر میل جنسی تأثیر می گذارد، کمک کند.

داروهای گیاهی را امتحان کنید

تحقیقات کمی در مورد چگونگی تأثیر داروهای گیاهی در بهبود عملکرد جنسی در مردان و زنان وجود دارد، اگرچه برخی از افراد ممکن است آنها را مفید بدانند. مطالعه مروری در سال ۲۰۱۵ اظهار داشت که داده های محدود وجود دارد که داروهای گیاهی زیر ممکن است عملکرد جنسی را بهبود ببخشند:

 • ماکا
 • تریبولوس
 • گینگکو
 • جینسنگ

مردم باید مراقب استفاده از داروهای گیاهی بدون تأیید پزشک باشند. برخی از داروهای گیاهی می توانند با داروهای موجود تداخل داشته باشند و سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آنها را تایید نمی کند. به همین دلیل، کیفیت، خلوص و ایمنی آنها نامشخص است.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش منظم می تواند از بسیاری جهات به میل جنسی کمک کند. مطالعه ۲۰۱۵ در مورد مردانی که تحت درمان با کمبود آندروژن قرار گرفته اند، که سطح تستوسترون را پایین می آورد ، نشان داد که ورزش منظم به مردان کمک می کند تا با مسائلی مانند نگرانی های مربوط به تصویر بدن، کمبود میل جنسی و تغییرات رابطه کنار بیایند.

بررسی در سال ۲۰۱۰ در مورد زنان مبتلا به دیابت، تحقیقاتی را نشان می دهد که ورزش ممکن است به کاهش علائم مرتبط با دیابت در زنان کمک کند. این مطالعه تأکید می کند که انجام ورزش های کف لگن ممکن است در زنان فاقد دیابت نیز مفید باشد.

وزن سالم داشته باشید

برخی دانشمندان اضافه وزن و چاقی را به همراه داشتن رابطه جنسی کم ، به سایر عوامل مرتبط با کاهش باروری پیوند می دهند. این مسئله با عوامل هورمونی مانند غلظت تستوسترون کم همراه است. برخی از افراد دارای اضافه وزن نیز ممکن است اثرات روانی مانند پایین آمدن اعتماد به نفس بدن را تجربه کنند. حفظ وزن سالم بدن می تواند باعث افزایش فشار جنسی از نظر جسمی و روانی فرد شود. یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیز می تواند برای دستیابی به این هدف و همچنین تقویت سطح انرژی کلی فرد کمک کند.

رابطه بهبود یافته جنسی را امتحان کنید

میل جنسی پیچیده است، هم با مؤلفه های روانی و هم از لحاظ جسمی. حتی وقتی فرد وضعیت جسمی دارد که بر میل جنسی تأثیر می گذارد، مانند دیابت، پاسخ عاطفی و روانی به رابطه جنسی می تواند باعث افزایش میل جنسی و عملکرد جنسی شود.

درمان یک استراتژی مؤثر برای افزایش میل جنسی کم است. مشاوره فردی می تواند به رفع نظرات منفی در مورد رابطه جنسی، عزت نفس و دلایل ثانویه میل جنسی پایین مانند افسردگی و اضطراب کمک کند. مشاوره در رابطه می تواند به برخی از افراد کمک کند تا از طریق عواملی که بر میل جنسی آنان موثر است، درمان شوند. در کنار صحبت های درمانی، ذهن آگاه نیز ممکن است کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که فقط چهار جلسه درمان شناختی رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی در یک گروه با افزایش میل جنسی، برانگیختگی جنسی و رضایت جنسی زنان همراه بود.

راه های طبیعی تقویت میل جنسی

ترک سیگار

سیگار کشیدن می تواند تأثیر منفی بر سیستم قلبی و عروقی فرد بگذارد. سلامتی قلب برای عملکرد خوب جنسی مهم است. افرادی که سیگار می کشند ممکن است متوجه شوند که سطح انرژی و انگیزه جنسی آنها پس از ترک افزایش می یابد.

تقویت میل جنسی در مردان

درمان جایگزینی تستوسترون می تواند میل جنسی را بهبود بخشد. میل جنسی در مردان غالباً با سطح تستوسترون مرتبط است، که به طور طبیعی با افزایش سن مردان کاهش می یابد. درمان جایگزینی تستوسترون می تواند به بعضی از مردان کمک کند.

براساس یک بررسی سال ۲۰۱۷، در آقایان مبتلا به کمبود تستوسترون یا کمبود فشار خون، جایگزینی تستوسترون می تواند منجر به بهبود میل جنسی، کاهش افسردگی و بهبود عملکرد نعوظ شود. شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد برخی غذاها یا مکمل ها باعث افزایش سطح تستوسترون و عملکرد جنسی فرد می شوند. برخی تحقیقات نشان می دهد که روی، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است اجزای مهم رژیم غذایی برای جایگزینی تستوسترون باشند.

تقویت میل جنسی در زنان

هورمونهای مربوط به رابطه جنسی، مانند استروژن و ترکیبات شبیه به استروژن نیز می توانند میل جنسی در زنان را تحت تأثیر قرار دهند. بسیاری از خانم ها در هنگام یائسگی، افت سطح میل جنسی و عملکرد جنسی را تجربه می کنند که در آن سطح استروژن کاهش می یابد. درمان جایگزینی استروژن ممکن است به بعضی از خانم ها در این زمینه کمک کند.

خشکی واژن یکی دیگر از علائم یائسگی است. استفاده از روان کننده ها در طول فعالیت های جنسی می تواند لذت افراد را افزایش دهد همچنین بدن زنان تستوسترون تولید می کنند. پزشکان زمانی معتقد بودند که تستوسترون ممکن است بر محرک جنسی زنان تأثیر بگذارد، اما تا به امروز، تحقیقات پیوند محکمی در این باره پیدا نکرده اند.

برخی از قرص های ضد بارداری نیز ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. اگر فردی گمان کند که قرص های پیشگیری از بارداری هورمونی در میل جنسی تأثیر دارد، می تواند در مورد تغییر نوع قرص با پزشک صحبت کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر شخصی نگران کاهش میل جنسی باشد، پزشک می تواند در مورد دلایل و درمانهای احتمالی مشاوره و اطلاعاتی را ارائه دهد. پزشکانی که در مورد داروهای جایگزین و مکمل نیز آگاهی دارند ممکن است به فرد در انتخاب داروهای طبیعی کمک کنند.

فرد ممکن است شرایطی داشته باشد که:

 • ناگهان یا بدون توضیح ظاهر شود.
 • علائم اضافی مانند فشار خون بالا یا درد داشته باشد.
 • این بیماری پس از شروع داروی جدید یا جراحی رخ دهد.
 • باعث ایجاد مشکلات جدی در رابطه یا پریشانی روانی شود.
 • رابطه جنسی دردناک به وجود آورد.

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments