۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

دندان درد عصبی و روش درمان آن

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که وسواس دندان درد گرفته باشید و مدام به دندانپزشک مراجعه کنید. در این بخش به بررسی روشهای درمان دندان درد عصبی می پردازیم.

دندان درد عصبی چیست؟

درد مساله عجیبی است. اینگونه نیست که درد از محل درد (مبدا) پیامش را مستقیم به مغز (مقصد) برساند. این درد ممکن است در مسیر انتقال درد و احساس درد، دستخوش تغییر و تحول شود یا اتفاقاتی برایش بیفتد. استرس با روش‌ های مختلف روی احساس درد موثر است. به عنوان مثال در استرس عوامل التهابی بیشتری ترشح می‌ شوند. با ترشح این عوامل تفسیر درد دچار تغییر شده و شما درد بیشتری را حس می کنید. حتی اگر دندان تان واقعا پوسیده باشد با استرس دردش چند برابر می شود. درد دندان (Toothache) حین عصبی‌ شدن ممکن است در مقیاس محدود تا حدودی صحت داشته باشد. استرس همچنین باعث دندان درد عصبی می‌شود.

به این ترتیب، به طور مستقیم ممکن است با سایش دندان‌ها روی هم، درد احساس شود. انقباض عضلات فک و مشکلات مفصل فک که با استرس تشدید می‌شود هم روی احساس درد در ناحیه فک و صورت و دندان‌ها موثر خواهد بود. همچنین درد دندان میتواند مربوط به بیماری هایی مانند میگرن یا .. باشد.

سیستم اعصاب با دندان‌ ها ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد، به هنگام عصبانیت این ارتباط به صورت غیر مستقیم بر روی دندان‌ ها اثر می گذارد. یکی از علائم عصبانیت انقباض عضلات صورت است، به هنگام استرس و فشار ناشی از عصبانیت عضلات فک و صورت منقبض شده و فشار ناشی از آن بر روی دندان می‌تواند عامل ایجاد درد باشد.

درمان های رایج این عارضه

  • اولین و مهمترین گزینه اینست که برای مدتی عصبی نشوید، بخندید، حرص نخورید، مقایسه نکنید، استرس و اضطراب نگیرید، شاد باشید، به مهمانی بروید، پیاده روی و ورزش بروید، پارک بروید، برای خود هدیه های کوچک بخرید، مسافرت بروید و کلا همه تلاش تان را بکنید تا شاد ترین و آرام ترین شخص جهان باشید. مدام با خودتان جملات مثبت را تکرار کنید و بگویید که من خوشبخت ترین آدم روی زمین هستم.
  • گزینه دیگر اینکه از دهانشویه های موجود در داروخانه مثل دهان شویه سدیم فلوراید ۰.۰۵ یا دهانشویه پرسیکا که گیاهی است یا هر دهانشویه دیگری هر شب استفاده کنید و چند دقیقه قبل خواب غرغره کنید. حتی میتوانید خودتان دهانشویه طبیعی درست کنید. یکی از دهانشویه های طبیعی حاصل از ترکیب گلاب و سرکه به نسبت ۵ به ۱ است. همچنین سعی کنید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. نخ دندان را هر گز فراموش نکنید. چون عامل خرابی اکثر دندان ها نخ دندان نکشیدن است. همچنین مدام چیزی نخورید. چون به محض خوردن کوچکترین چیزی دهان تان تا دو ساعت اسیدی می شود. حداقل اگر میوه یا چیزی به عنوان میان وعده خوردید با آب ساده دهان تان را بشویید.
  • نکته دیگری که باید بگوییم اینست که گاهی هم علت دندان درد حساسیت دندان است. برای درمان آن میتوانید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید. همچنین خوردنی هایی که درد شما را بیشتر میکند مانند برخی میوه ها یا ترشی یا مثلا خیار سرد را فعلا تا جایی که میتوانید نخورید تا حساسیت تان کمتر شود. فلوراید درمانی یک درمان دیگر حساسیت دندان است که دندانپزشک آن را تجویز می کند.

درمان دندان درد عصبی

درمان با داروهای آرامبخش

یک روش برای درمان دندان درد عصبی با آرام کردن خود توسط گل گاو زبان است. روزی چند بار دمنوش گل گاو زبان بخورید که به شدت شما را آرام می کند. همچنین میتوانید در آن یا حتی در چای معمولی کمی زعفران بریزید. زعفران هم خاصیت آرام بخشی دارد. گلاب یکی از خوردنی های آرامبخش است. هر چند وقت یکبار یک استکان گلاب بخورید. یا میتوانید کمی گلاب در دمنوش ها یا چایی که می خورید بریزید. دمنوش بهار نارنج و بادرنجبویه هم جزو گیاهان دارویی آرامبخش است.

درمان دندان درد عصبی با داروهای مسکن

  • میخک اولین گزینه برای تسکین درد دندان و درمان دندان درد عصبی است.
  • حال میتوانید خود میخک را بجوید، یا میخک خشک شده را پودر کنید و به دندان و لثه بمالید یا می توانید از روغن میخک استفاده کنید.
  • همچنین اکثر مسکن های دندان درد مثلدنتول یا دنتافورت یا دنتا باریج در داروخانه ها همگی دارای عصاره میخک هستند.
  • پیاز رنده شده را میتوانید به دندان و لثه بمالید.
  • پیاز هم مسکن دندان درد است.
  • دمنوش اویشن، زنجبیل، سیر و … همگی به عنوان مسکن های طبیعی دندان درد یاد شده اند.
  • غرغره کردن آب نمک هم برای تسکین درد دندان سفارش شده، اما نباید نمک آن خیلی زیاد باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x