۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

دلایل اختلال جنسی و روش های درمان آن

اختلال جنسی به مشکل یا مشکلاتی بر می گردد که مانع از تجربه لذت جنسی توسط یک فرد یا یک زوج می شود. در این مقاله به بررسی دلایل این اختلالات می پردازیم.

اختلال جنسی چیست؟

انواع اختلال جنسی (Sexual dysfunction) به مشکلاتی بر می گردد که در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی اتفاق می افتند و مانع از تجربه لذت جنسی توسط یک فرد و شریک زندگی او می شوند. چرخه پاسخ جنسی شامل هیجان، وضعیت ثبات، ارگاسم و فروکش کردن احساسات است. تمایل جنسی و برانگیختگی (تحریک) جنسی هر دو قسمتی از مرحله هیجان در چرخه پاسخ جنسی هستند.

چه هنگامی مشکل شما اختلال جنسی در نظر گرفته می شود؟

انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  در چهار دسته بندی قرار می گیرند. این که برخی اوقات تمایلی به داشتن رابطه جنسی نداشته باشید امری عادی است. هر یک از این چهار مورد تنها در صورتی اختلال در نظر گرفته می شوند که به طور منظم اتفاق بیفتند و به طرز چشمگیری روی زندگی جنسی شما تاثیر بگذارند.

اختلال تمایل

این اختلال هنگامی اتفاق می افتد که فرد به برقراری رابطه جنسی علاقه کمی داشته باشد یا هیچ علاقه ای نداشته باشد.

اختلال برانگیختگی یا تحریک

این اختلال هنگامی اتفاق می افتد که فرد از نظر احساسی به برقراری رابطه جنسی تمایل دارد اما بدن او برای انجام این کار تمایلی ندارد.

اختلال ارگاسم

این اختلال به معنای این است که فرد از نظر احساسی تمایل به برقراری رابطه جنسی دارد اما قادر به تجربه ارگاسم ‌(اوج لذت جنسی) نیست و همین موضوع باعث ناامیدی او می شود.

اختلال درد

این اختلال شامل احساس درد حین رابطه جنسی است.

اختلال در عملکرد و شور جنسی

در مردان، سطح پایین تستوسترون می تواند سبب از دست دادن شور جنسی یا کاهش تمایل به برقراری رابطه جنسی شود.

در زنان نیز موارد زیر می توانند روی تمایل آن ها به برقراری رابطه جنسی تاثیر بگذارند:

 • سطح پایین استروژن
 • سطح پایین تستوسترون
 • تغییرات هورمونی پس از زایمان
 • شیردهی
 • یائسگی
 • بالا بودن فشار خون
 • دیابت
 • مصرف داروهای خاص
 • مشکلات رابطه
 • بازدارنده های جنسی
 • استرس
 • خستگی مفرط
 • ترس از بارداری

انواع اختلال جنسی در مردان

اختلال نعوظ (ED)

اختلال نعوظ هنگامی اتفاق می افتد که یک مرد نمی تواند در طول رابطه جنسی نعوظ داشته باشد یا حالت نعوظ را حفظ کند.

این اختلال می تواند به علت این موارد اتفاق بیفتد:

 • مشکلات جریان خون
 • اختلالات مربوط به عصب ها
 • آسیب به آلت تناسلی
 • مشکلات روانشناختی همچون استرس و افسردگی
 • مشکلات روابط
 • بیماری پیرونی
 • بیماری های مزمن
 • مصرف برخی از داروها

اختلال نعوظ ادامه دار می تواند سبب اضطراب فرد شود.

اختلالات انزال

انزال زودرس نوعی از انزال است که قبل یا فورا بعد از دخول رخ می دهد. گاهی این اختلال ریشه در اضطراب دارد.به علاوه می تواند به علت این موارد هم اتفاق بیفتد:

 • موارد استرس زای روانشناختی
 • بازدارنده های جنسی
 • آسیب به عصب ها
 • آسیب به طناب نخاعی
 • برخی داروهای خاص

تاخیر در انزال یا دیر انزالی هم هنگامی اتفاق می افتد که فرد نمی تواند به انزال برسد. بسیاری از مردان خصوصا آن هایی که از نوروپاتی دیابتی رنج می برند انزال عقب گرد را تجربه می کنند. انزال عقب گرد شرایطی است که در آن در طول ارگاسم، منی به جای خروج از آلت تناسلی به طرف عقب رفته و وارد مثانه می شود. اگر چه این نوع انزال سبب بروز مشکلات مهمی نمی شود اما می تواند روی توانایی باروری تاثیر بگذارد. اگر از این اختلال رنج می برید حتما به پزشک مراجعه کنید.

انواع اختلال جنسی در زنان

درد و اذیت شدن

موارد زیادی هستند که می توانند در طول فعالیت جنسی سبب درد شوند. عدم لیز شدن کافی و ماهیچه های سفت واژن، دخول را برای زنان دردناک می کنند. اسپاسم های غیرارادی عضلات واژن یا واژینیسموس می توانند دخول را دردناک کنند. به علاوه این مشکلات می توانند علائم اختلالات نورولوژیکی، اختلالات مربوط به مجاری ادراری و مشکلات روده باشند. تغییرات هورمونی در یائسگی نیز می توانند دخول را دشوار و دردناک کنند. کاهش سطح استروژن می توانند سبب نازک شدن پوست در ناحیه تناسلی و کاهش لیز بودن شود.

مشکلات رسیدن به ارگاسم

استرس و خستگی دشمن ارگاسم هستند. درد و اذیت شدن در طول رابطه جنسی نیز در رسیدن به ارگاسم مشکل ایجاد می کنند. هنگامی که تمایل جنسی زنان پایین است یا هنگامی که تغییرات هورمونی رخ داده اند، زنان در رسیدن به ارگاسم به مشکل بر خواهند خورد. طبق تحقیقات، قواعد مربوط به پاسخ جنسی زنان به راحتی قابل اندازه گیری نیستند و بیشتر بر اساس موارد کیفی هستند. حتی اگر ارگاسم نداشته باشید اما از زندگی جنسی خود راضی باشید، نمی توان گفت که انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  دارید.

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

چه هنگامی به پزشک مراجعه کنید

وقتی انواع انواع اختلال عملکرد جنسی اتفاق می افتند، هر دو نفر دچار اضطراب خواهند شد. در صورت عدم درمان و صحبت نکردن درباره این مشکلات‌، تشدید خواهند شد. اگر این شرایط بهبود نیافتند یا متوجه دلیل فیزیکی ای برای این اختلال شدید، حتما باید با پزشک مشورت کنید. لیست کاملی از داروهای تجویزی یا بدون نیاز به تجویز که مصرف می کنید را تهیه کنید و در اختیار پزشک قرار دهید.

درباره علائم مشکلتان با پزشک صحبت کنید. گاهی پزشک با معاینه فیزیکی شروع می کند. بسته به نتایج، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های تشخیصی را انجام دهید. اگر اختلال جنسی تان ریشه در دلایل فیزیکی نداشت، باید با مشاور و روان درمانگر مشورت کنید.

علائم اختلال جنسی

در مردان:

 • عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ برای برقراری رابطه جنسی (اختلال نعوظ)
 • عدم انزال یا انزال دیر هنگام، با وجود تحریک جنسی کافی (تاخیر در انزال یا دیر انزالی)
 • عدم توانایی در کنترل زمان انزال (انزال زودرس)

در زنان:

 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • عدم لیز شدن کافی واژن قبل و حین مقاربت
 • عدم توانایی عضلات واژن برای شل شدن به اندازه کافی و اجازه مقاربت

در مردان و زنان:

 • عدم تمایل و علاقه به برقراری رابطه جنسی
 • ناتوانی در تحریک و برانگیخته شدن
 • درد در هنگام مقاربت

درمان دلایل فیزیکی

درمان به تشخیص دلیل مشکل بستگی دارد. گاهی درمان دلایل یک مشکل سبب برطرف شدن آن اختلال می شود. در برخی موارد تغییر دارو می تواند موثر باشد. درمان اختلال نعوظ در طی سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته است. بسیاری از مردان با مصرف داروهای تجویزی همچون ویاگرا، نتایج مثبتی را مشاهده کرده اند. سایر انواع درمان شامل ایمپلنت آلت تناسلی یا جراحی هستند. ژل یا کرم های لیز کننده و هورمون درمانی می توانند مشکلات خشکی واژن را برطرف کنند.

درمان دلایل روانشناختی

مشاوره روانشناختی می تواند موثر باشد. مشاور می تواند به شما آموزش دهد که چگونه با استرس و اضطراب کنار بیایید. مشورت با شریک زندگی تان به تقویت ارتباط و افزایش صمیمیت کمک می کند. گاهی حمایت و آموزش درباره رفتار جنسی، تمام چیزی است که برای حل این مشکل نیاز دارید. در شرایطی که انواع اختلال عملکرد جنسی ریشه در مشکلات عمیق روانی دارند، روان درمانی نیاز است.

این اختلالات چگونه تشخیص داده می شوند؟

در بیشتر موارد، خود فرد تشخیص می دهد که در لذت بردن او (یا لذت بردن شریک زندگی او) از رابطه جنسی مشکلی وجود دارد. پزشک درباره علائم تان و سابقه آن ها از شما سوالاتی می پرسد. به علاوه گاهی ممکن است که پزشک برای تشخیص مشکلاتی که سبب انواع اختلال عملکرد جنسی شده اند، آزمایش های تشخیصی را پیشنهاد دهد. اما آزمایش ها نقش محدودی در تشخیص انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  دارند.

گاهی پزشک دیدگاه فرد درباره روابط جنسی را بررسی می کند و سایر عواملی که ممکن است در انواع اختلال عملکرد جنسی نقش داشته باشند را مد نظر می گیرد. این اختلالات عبارتند از (ترس، اضطراب‌، سابقه آسیب روحی یا سوء استفاده جنسی، مشکلات رابطه، دارو، مصرف الکل یا سایر مواد مخدر) و به پزشک کمک می کنند که دلیل مشکل را تشخیص دهد و درمان مناسبی را در نظر بگیرد.

درمان اختلال جنسی

بسیاری از انواع انواع اختلال عملکرد جنسی با درمان دلایل جسمی یا روانی قابل اصلاح هستند.

سایر گزینه های درمانی شامل این موارد است:

دارو

وقتی یک دارو دلیل اختلال جنسی است، تغییر آن دارو می تواند به درمان اختلال جنسی کمک کند. زنان و هم مردانی که نقص هورمونی دارند با دریافت تزریق هورمون، قرص یا کرم می توانند بهبود پیدا کنند. برای مردان داروهایی نظیر سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس)، واردنافیل (لویترا، استاکسین) و آوانافیل (استندرا) با افزایش جریان خون به سمت آلت تناسلی، به بهبود عملکرد جنسی کمک می کنند.

استفاده از ابزار مخصوص

ابزاری همچون دستگاه های وکیوم و ایمپلنت آلت تناسلی به مردانی که از اختلال نعوظ رنج می برند(عدم توانایی در دستیابی یا حفظ نعوظ) کمک می کنند. استفاده از دستگاه وکیوم برای زنان نیز تایید شده است، اما تهیه این دستگاه می تواند هزینه بالایی داشته باشد. به علاوه، دستگاه دیلاتور می تواند به زنانی که مشکل تنگی واژن دارند کمک کند.

سکس تراپی

متخصصان سکس تراپ می تواند به افرادی که از انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  رنج می برند کمک کنند. متخصصان سکس تراپ در زمینه ازدواج نیز مشاوران ماهری هستند. برای زوج هایی که می خواهند از روابط جنسی خود لذت ببرند، بهتر است که برای درمان با یک متخصص حرفه ای در این زمینه مشورت کنند.

رفتار درمانی

رفتار درمانی شامل آموزش روش های مختلفی (از جمله آشنایی با رفتارهای مضر در روابط) یا روش هایی برای کمک به تحریک خود جهت درمان مشکلات برانگیختگی و ارگاسم است.

روان درمانی

درمان تحت نظر یک مشاور حرفه ای می تواند به شخص کمک کند که آسیب های جنسی گذشته، احساس اضطراب، ترس یا گناه، و دیدگاه نادرست درباره بدن را تغییر دهد. تمام این موارد روی عملکرد جنسی فعلی شخص تاثیر می گذارند.

آموزش و ارتباط برقرار کردن

آموزش در خصوص رابطه جنسی، رفتارها و پاسخ های جنسی به فرد کمک می کند که بر اضطراب خود درباره عملکرد جنسی غلبه کند. در خصوص نیازها و نگرانی هایتان با شریک زندگی تان صحبت کنید تا بر بسیاری از موانع زندگی جنسی خود غلبه کنید.

علائم اختلال جنسی

درمان انواع اختلال عملکرد جنسی در زنان

درمان موثر انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  زنان شامل تشخیص دلایل مشکل یا تغییرات هورمونی است. ممکن است پزشک داروهایی که مصرف می کنید را تغییر دهید و داروی جدیدی تجویز کند. اگر انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  در زنان به دلایل هورمونی باشد، ممکن است که درمان های زیر توصیه شوند:

استروژن تراپی

استروژن درمانی متمرکز شامل استفاده از حلقه واژنی، کرم یا قرص است. این درمان با تقویت کشیدگی واژن، افزایش حالت کشسانی، افزایش جریان خون به سمت واژن و تقویت لیز بودن واژن سبب تقویت عملکرد جنسی می شود.

خطرات هورمون درمانی با توجه به این موارد متفاوتند: سن، خطر بروز سایر مشکلات سلامتی (همچون بیماری های مربوط به قلب و رگ های خونی و سرطان)، دوز و نوع هورمون و این که آیا استروژن به تنهایی به فرد داده شده یا همراه با پروژسترون بوده است. درباره مزایا و معایب این روش با پزشک مشورت کنید. در برخی شرایط، هورمون درمانی به بررسی دقیق توسط پزشک نیاز دارد.

اسپمیفن (اسفنا)

اسپمیفن یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن است. این دارو به کاهش درد در طول رابطه جنسی در زنانی که از آتروفی واژن رنج می برند، کمک می کند.

آندروژن درمانی

آندروژن ها شامل تستوسترون هستند. تستوسترون در عملکرد سالم جنسی زنان و مردان نقش مهمی ایفا می کند. البته سطح تستوسترون در زنان بسیار کمتر از مردان است. استفاده از آندروژن در درمان انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  موضوع بحث برانگیزی است. برخی از مطالعات نشان داده اند که آندروژن درمانی در زنانی که سطح تستوسترون پایینی داشتند موثر بوده و انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  آن ها را بهبود بخشیده؛ برخی دیگر از مطالعات نشان می دهند که آندروژن درمانی تاثیر کمی دارد و گاهی اصلا تاثیری ندارد.

فلیبانسرین (Addyi)

فلیبانسرین یک داروی ضد افسردگی است. استفاده از این دارو در درمان بی میلی جنسی در زنان پیش از سن یائسگی، توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است. مصرف روزانه یک قرص فلیبانسرین سبب افزایش تمایل جنسی در زنانی می شود که دچار بی میلی جنسی هستند و روابط جنسی را پریشان کننده می دانند. عوارض جانبی جدی این دارو شامل فشار خون پایین، خواب آلودگی، حالت تهوع، خستگی، سرگیجه و ضعف هستند. متخصصان پیشنهاد می دهند که اگر بعد از ۸ هفته تغییری در میل جنسی خود مشاهده نکردید، مصرف این دارو را قطع کنید.

تیبولون

تیبولون یک استروئید سنتز شده است که در اروپا و استرالیا برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی مصرف می شود. به علت نگرانی هایی که در خصوص افزایش خطر سرطان سینه و سکته در زنانی که تیبولون مصرف می کنند وجود دارد، این دارو توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است.

مهارکننده های فسفودی استراز

این گروه دارو در درمان اختلالات نعوظ در مردان موثرند. اما این دارو برای درمان انواع انواع اختلال عملکرد جنسی  زنان، به اندازه مردان موثر نیست. مطالعاتی که تاثیر این دارو در زنان را بررسی کرده اند، نتایج ناهماهنگی را گزارش داده اند. داروی سیلدنافیل (رواتیو، ویاگرا) و بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRIs) می توانند برای برخی از زنانی که انواع اختلال عملکرد جنسی دارند موثر باشند. اگر برای درمان آنژین از نیتروگلسیرین استفاده می کنید، از سیلدنافیل استفاده نکنید. آنژین نوعی درد در قفسه سینه است که توسط کاهش جریان خون به قلب اتفاق می افتد. مشکلات مربوط به انواع اختلال عملکرد جنسی در زنان معمولا پیچیده اند، پس اگر عوامل احساسی و اجتماعی حل نشده باشند، حتی بهترین داروها هم نمی توانند این انواع اختلال عملکرد جنسی را درمان کنند.

درمان انواع اختلال عملکرد جنسی در مردان

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ با مراقبت از سلامت قلب و عروق آغاز می شود. پزشک عوامل مخاطره آمیزی که قابل تغییر و بهبود هستند را برای شما بیان خواهد کرد. به علاوه ممکن است که پزشک از شما بخواهد که برخی از عادات خود خود را تغییر دهید (برای مثال تغییر عادات غذا خوردن، ترک سیگار، افزایش ورزش و فعالیت و دوری از مواد مخدر و الکل). گاهی پزشک پیشنهاد می دهد که داروهایی که مصرف می کنید را تغییر دهید (هیچ گاه داروهای تجویز شده را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید).

ممکن است که پزشک درمان مشکلات احساسی را پیشنهاد دهد. این مشکلات احساسی ناشی از ناسازگاری های رابطه، عوامل استرس زای زندگی، افسردگی یا اضطراب مربوط به ED، هستند. گزینه های درمانی زیر برای درمان اختلال نعوظ در دسترس هستند. برای درمان اختلال نعوظ معمولا اول درمان های غیر تهاجمی امتحان می شوند. بیشتر درمان های اختلال نعوظ موثر و بی خطر هستند. اما درباره عوارض جانبی این درمان ها از پزشک تان سوال بپرسید.

این گزینه های درمانی شامل این مواردند:

 • داروهای خوراکی یا قرص های مهارکننده ۵ فسفودی استراز (ویاگرا، سیالیس، لویترا، استندرا)
 • تستوسترون درمانی (این درمان هنگامی استفاده می شود که در آزمایش خون میزان تستوسترون پایین نشان داده شود)
 • تزریق به آلت تناسلی مردان (ICI، آلپروستادیل)
 • داروهای درون مجرای پیشاب (IU، آلپروستادیل)
 • ابزار وکیوم
 • ایمپلنت آلت تناسلی مردان

جراحی برای جبران آسیب به شریان های آلت تناسلی که این جراحی به مردان جوان که سابقه آسیب شدید لگنی دارند پیشنهاد می شوند. این جراحی به مردان مسن که شریان های آن ها سفت شده پیشنهاد نمی شود.

داروهای خوراکی (مهارکننده PDE5)

داروهای مهارکننده PDE5 جریان خون در آلت تناسلی را افزایش می دهند.

این داروها توسط سازمان غذا و دارو در ایالات متحده آمریکا تایید شده اند:

 • ویاگرا (سیلدنافیل)
 • لویترا (واردنافیل)
 • سیالیس (تادالافیل)
 • استندرا (آوانافیل)

برای بهترین نتیجه، بهتر است که مردان حدود ۱ الی ۲ ساعت قبل از داشتن رابطه جنسی این قرص ها را مصرف کنند. مهارکننده های PDE5 سبب تقویت پاسخ نعوظ و کمک به جریان خون در آلت تناسلی می شوند. حتما به میزان تجویز شده این داروها را مصرف کنید. بعد از مصرف این داروها از هر ۱۰ مرد، ۷ نفر نعوظ بهتری خواهند داشت. احتمال پاسخ دادن بیماران دیابتی و سرطانی به این داروها کم است.

اگر برای قلب تان داروی نیترات دریافت می کنید، نباید از مهارکننده های PDE5 استفاده کنید. برای بررسی این که مهارکننده های PDE5 چه تاثیری روی سلامتی تان می گذارند، با پزشک تان مشورت کنید. معمولا عوارض جانبی مهارکننده های PDE5 خفیف هستند و زمان کوتاهی دوام خواهند داشت.

رایج ترین عوارض جانبی این داروها شامل این موارد هستند:

 • سردرد
 • گرفتگی بینی
 • قرمز شدن صورت
 • درد مفاصل
 • سوء هاضمه

عوارض نادر

در موارد نادر، داروی ویاگرا می تواند سبب دیدن سایه های آبی یا سبز جلوی چشم ها شود که مدت کوتاهی دوام دارد. در موارد نادر، داروی سیالیس می تواند سبب افزایش کمردرد یا درد در عضلات کمر شود. در بیشتر موارد، عوارض جانبی مربوط به مهارکننده های PDE5 بافت های دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار می دهند، این به این معناست که این داروها همزمان که سبب افزایش جریان خون به آلت تناسلی می شوند می توانند روی سایر بافت ها در بدن هم تاثیر بگذارند. اما این تاثیرات واکنش آلرژیک در نظر گرفته نمی شوند.

اختلال جنسی در مردان

تستوسترون درمانی

در مواردی که بی میلی جنسی و سطح پایین تستوسترون خون مسبب اختلال نعوظ هستند، تستوسترون درمانی می تواند سبب اصلاح نعوظ شود. به علاوه می توان از تستوسترون درمانی به همراه مهارکننده های PDE5 استفاده کرد.

دستگاه وکیوم

دستگاه وکیوم نوعی لوله پلاستیکی است که دور آلت تناسلی قرار می گیرد. یک پمپ در انتهای دیگر این دستگاه قرار دارد که با ایجاد مکش با فشار کم در اطراف بافت قابل نعوظ، سبب نعوظ می شود. سپس یک حلقه قابل ارتجاع روی قسمت انتهای آلت تناسلی قرار می گیرد. این دستگاه به نگه داشتن خون در آلت تناسلی (و سفت نگه داشتن آن) تا ۳۰ دقیقه کمک می کند. با تمرین درست از هر ۱۰۰ مرد، ۷۵ نفر بعد از استفاده از این دستگاه نعوظ درستی خواهند داشت.

درمان تنقیه (ICI) و مجرای پیشاب (IU)

اگر داروهای خوراکی موثر نبودند، داروی آلپروستادیل برای استفاده در مردانی که اختلال نعوظ دارند مناسب است. این دارو با توجه به نحوه استفاده، دو نوع دارد؛ تنقیه (ICI) یا از طریق مجرای پیشاب (IU). برای IU درمانی، آلپروستادیل در مجرای پیشاب (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) قرار می گیرد.

استفاده از دارو به این روش به این معناست که به تزریق نیاز نیست اما متاسفانه تاثیر این روش به اندازه ICI نیست. قبل از امتحان کردن ICI و آلپروستادیل IU در خانه، باید آن ها را در مطب پزشک امتحان کرد. رایج ترین عوارض جانبی آلپروستادیل IU حساس سوزش در آلت تناسلی است. اگر نعوظ برای بیش از ۴ ساعت ادامه داشت، برای برطرف کردن آن به درمان فوری نیاز است.

درمان جراحی

اصلی ترین درمان اختلال نعوظ شامل قرار دادن ایمپلنت آلت تناسلی است (که به آن پروتز آلت تناسلی هم می گویند). از آن جایی که جراحی شریان های آلت تناسلی به مردان مسن پیشنهاد نمی شود، تنها در صورتی که مصرف مهارکننده های PDE5 و درمان ICI یا IU برای فرد مسن موثر نبودند می توان از ایمپلنت برای او استفاده کرد. با این که جایگذاری ایمپلنت آلت تناسلی نوعی از جراحی است که خطراتی دارد اما در بین گزینه های درمانی اختلال نعوظ، موثرترین و رضایت بخش ترین درمان در نظر گرفته می شود.

ایمپلنت آلت تناسلی ابزاری است که درون بدن جایگذاری می شود. این روش سبب سفت شدن آلت تناسلی و اجازه به فرد برای داشتن رابطه جنسی عادی می شود. این گزینه درمانی برای تقویت صمیمیت و عملکرد جنسی گزینه مناسبی در نظر گرفته می شود. دو نوع ایمپلنت آلت تناسلی وجود دارد:

ایمپلنت نیمه سخت (انعطاف پذیر)

این ساده ترین نوع ایمپلنت است که از دو میله قابل انعطاف ساخته شده که معمولا از سیلیکون درست می شوند. این میله های سیلیکونی به آلت تناسلی مردان، سفتی مورد نیاز برای دخول جنسی را می دهند. این ایمپلنت می تواند برای ادرار به سمت پایین و برای برقراری رابطه جنسی به سمت بالا برود.

ایمپلنت قابل ورم

در این نوع ایمپلنت لوله های پر از مایعات در آلت تناسلی مردان قرار داده می شوند. یک پمپ هم در پوست بیضه (بین دو بیضه) جایگذاری می شود. وقتی پمپ درگیر شود، فشار موجود در لوله ها سبب ورم آلت تناسلی و سفت شدن آن می شود. ایمپلنت های قابل ورم، نعوظ عادی ای را ایجاد می کنند و برای طرف مقابل هم کاملا طبیعی به نظر می رسند.

به علاوه پیشنهاد می شود که همسرتان از روان کننده استفاده کند. با ایمپلنت، مردان می توانند سفتی و گاهی اندازه آلت در حال نعوظ را کنترل کنند. ایمپلنت به زوج ها این اجازه را می دهد که رابطه جنسی رضایت بخش و صمیمانه ای داشته باشند. به علاوه هیچ تغییری در احساس و ارگاسم مرد ایجاد نمی کنند.

مکمل ها

استفاده از مکمل ها برای درمان اختلال نعوظ محبوب است و معمولا ارزان تر از داروهای تجویزی هستند. اما نحوه عملکرد مکمل ها و بی خطر بودن آن ها هنوز به طور کامل تایید نشده است. میزان ویاگرا، سیالیس، لویترا و استندرا موجود در این مکمل ها تحت کنترل کیفی نیست و ممکن است که از یک قرص به قرص دیگر متفاوت باشد. به همین علت، FDA در خصوص مصرف این مکمل ها هشدار داده است.

درمان انزال زودرس

دارو، درمان فیزیکی و درمان روانشناختی ابزاری برای درمان انزال زودرس هستند. هدف درمان کاهش حساس بودن آلت تناسلی و افزایش کنترل بیمار روی پاسخ های رفتاری اش است. داروهای خوراکی می توانند انزال را در خیلی از مردان به تاخیر بیندازند. اورولوژیست یکی از انواع داروها را برای فردی که دچار انزال زودرس است تجویز می کند. انتخاب دارو به این بستگی دارد که آیا انزال زودرس اولیه است یا ثانویه.

درمان دیگری که برای انزال زودرس در دسترس است، کرم لیدوکائین پریلوکائین است که قبل از رابطه جنسی به آلت تناسلی زده می شود تا از حساسیت آلت تناسلی کم شود و انزال به تاخیر بیفتد. داروها سبب رهایی موقت از مشکل می شوند و تنها راه حل اساسی برای درمان انزال زودرس رفتار درمانی است. این روش شامل آموزش جنسی برای تغییر رفتار و مشاوره برای برطرف کردن مشکلاتی است که سبب انزال زودرس می شوند. این آموزش ها شامل تکنیک های ریلکسیشن و روش های لذت طولانی مدت بدون رسیدن به نعوظ و ارگاسم است.

تغییرات رفتاری در این روش ها عبارتند از:

 • توقف تحریک هنگام رسیدن ارگاسم
 • تغییر تحریک قبل از رسیدن به ارگاسم
 • پرت کردن حواس از تحریک
 • سایر روش ها برای کاهش تحریک و تاخیر در ارگاسم

درمان انزال دیررس

روان درمانی می تواند به درمان مشکلات جنسی کمک کند. برخی از مشاوران به طور تخصصی آموزش دیده اند که مشکلات جنسی را درمان کنند. فرد می تواند به تنهایی یا با همسرش در این جلسات مشاوره شرکت کند. برخی از داروها نیز برای درمان انزال دیررس استفاده می شوند. این داروها به طور اختصاصی برای درمان انزال دیررس تایید نشده اند بلکه معمولا برای درمان سایر اختلالات استفاده می شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با ناتوانی جنسی در مردان “ ناتوانی جنسی: روش های درمان ناتوانی جنسی در مردان ” را مطالعه کنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of